Skład:
naproksen (naproxenum)
Wskazania:
Preparat ma zastosowanie głównie w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów. Ponadto używać go można w leczeniu ostrych zaburzeń mięśniowo-szkieletowych, bolesnym miesiączkowaniu i ostrej dnie moczanowej oraz innych chorobach reumatycznych, jak: zwyrodnienie stawów, zesztywniające zapalenie kręgosłupa, młodzieńcze reumatoidalne zapalenie stawów.
Działanie:
Preparat działa przeciwgorączkowo i przeciwbólowo – niesteroidowy lek przeciwzapalny. Sposób działania polega na zablokowaniu syntezy prostaglandyn. Naproksen w całości przenika do przewodu pokarmowego po 2-4 h, kiedy osiąga najwyższe stężenie. Wydalany jest z głównie z moczem w postaci produktów sprzęgania naproksenu.
Przeciwwskazania:
- nadwrażliwość na naproksen, naproksen sodowy lub którąkolwiek substancje pomocniczą
- czynna lub nawracająca choroba wrzodowa żołądka lub krwotok z żołądka i (lub) dwunastnicy (2 lub więcej wyraźnych epizodów potwierdzonego owrzodzenia lub krwawienia) w wywiadzie
- krwawienie z przewodu pokarmowego w wywiadzie lub perforacja, związane z leczeniem NLPZ
- ze względu na ryzyko wystąpienia krzyżowych reakcji alergicznych naproksen jest przeciwwskazany u pacjentów, u których w wywiadzie stwierdzono reakcje nadwrażliwości (np. astma, zapalenie błony śluzowej nosa, obrzęk naczynioruchowy lub pokrzywka) po zastosowaniu ibuprofenu, kwasu acetylosalicylowego lub innych NLPZ
- ciężka niewydolność serca, niewydolność wątroby, niewydolność nerek
- III trymestr ciąży
Dawkowanie Apo-Napro:
Doustnie. Wielkość dawki jest uzależniona od stanu klinicznego pacjenta, dlatego zaleca się ustalanie indywidualnych dawek w konsultacji z lekarzem specjalistą.