TETMODIS tabletki

  • Tetmodis jest preparatem oddziałującym na ośrodkowy układ nerwowy o właściwościach zmniejszających nasilenie pląsawicy. Znalazł zastosowanie w w hiperkinetycznych zaburzeniach motorycznych w chorobie Huntingtona.
  • TETMODIS tabletki
Lek niedostępny w sprzedaży wysyłkowej
Dostawa
Ekspresowa wysyłka
w ciągu 24h
Dostawa
Darmowa wysyłka
już od 200 zł

Skład:
tetrabenazyna (tetrabenazinum)

Wskazania:
Hiperkinetyczne zaburzenia motoryczne u pacjentów w chorobie Huntingtona.

Działanie:
Preparat zawiera tetrabenazynę, która jest inhibitorem wychwytu zwrotnego monoamin w zakończeniach neuronów presynaptycznych o.u.n. Wynika z tego obniżenie stężenia monoamin, w tym dopaminy. Obniżenie ilości dopaminy wywołuje hipokinezę, prowadzącą do zmniejszenia nasilenia pląsawicy. Tetrabenazyna odwracalnie i krótkotrwale łączy się z pęcherzykowym transporterem monoamin (VMAT). Wykazuje wyższe pokrewieństwo do VMAT2 (który transportuje monoaminy zwłaszcza w neuronach obwodowych i ośrodkowych), w efekcie czego posiada działanie krótkotrwałe i silnie obwodowe. Tetrabenazyna ma niski i zmienny stopień dostępności biologicznej. Prawdopodobnie jest intensywnie metabolizowana w procesie metabolizmu pierwszego przejścia. Podstawowy metabolit - hydroksytetrabenazyna, powstaje w wyniku redukcji. Badania wykazały, że hydroksytetrabenazyna jest tak samo aktywna, jak tetrabenazyna w zmniejszaniu stężenia amin mózgowych, stąd przypuszcza się, że stanowi ona istotną substancję czynną. Niewielka ilość niezmienionej tetrabenazyny może być wykryta w moczu.

Przeciwwskazania:
- nadwrażliwość na tetrabenazynę lub na którąkolwiek substancję pomocniczą
- zespół hipokinezy i sztywności ruchowej (parkinsonizm)
- depresja
- guz chromochłonny
- guzy zależne od prolaktyny (np. przysadki mózgowej lub rak piersi)
- okres karmienia piersią
- nie stosować z inhibitorami MAO oraz w czasie 14 dni po ich odstawieniu
- nie stosować z rezerpiną

Dawkowanie Tetmodis:
Doustnie. Zalecana dawka na początku powinna zawierać 12,5 mg 1-3x na dobę. Dawkę można podnosić co 3-4 dni o 12,5 mg, aż do zauważenia właściwego działania lub do pojawienia się objawów nietolerancji. Nie należy przekraczać dawki 200 mg na dobę.

Zadaj pytanie specjaliście

Jeżeli powyższy opis jest dla Ciebie niewystarczający, prześlij nam swoje pytanie odnośnie tego produktu. Postaramy się odpowiedzieć tak szybko jak tylko będzie to możliwe.

Dane są przetwarzane zgodnie z polityką prywatności. Przesyłając je, akceptujesz jej postanowienia.

Pola oznaczone gwiazdką są wymagane
Napisz swoją opinię
Twoja ocena:
5/5
Dodaj własne zdjęcie produktu:
pixel