Polecane produkty
Skład:
tobramycyna (tobramycinum)
Wskazania:
Leczenie zewnętrznych zakażeń oka i jego przydatków (ostre i przewlekłe zapalenie spojówek, krawędzi powiek i woreczka łzowego, zapalenie i owrzodzenie rogówki) spowodowanych przez bakterie podatne na tobramycynę, u pacjentów od 1 roku życia.
Działanie:
Preparat to antybiotyk aminoglikozydowy w postaci preparatu okulistycznego. Znajdująca się w nim tobramycyna działa bakteriobójczo na gatunki drobnoustrojów, które często powodują zakażenia oka: Acinetobacter spp., Escherichia coli, Haemophilus influenzae, Klebsiella spp., Moraxella spp., Morganella morganii, Pseudomonas aeruginosa, Corynebacterium spp., Staphylococcus aureus (wrażliwe na metycylinę), Staphylococcus koagulazo-ujemne (wrażliwe na metycylinę). Drobnoustroje wykazujące oporność: Staphylococcus spp. (oporne na metycylinęa), Streptococcus spp., w tym Streptococcus pneumoniae. Tobramycyna podana miejscowo do oka osiąga niewielkie stężenie we krwi.
Przeciwwskazania:
- nadwrażliwość na tobramycynę lub którąkolwiek substancję pomocniczą
- w ciąży i i w okresie karmienia piersią, stosować jedynie w przypadku, gdy przewidywane korzyści dla matki przewyższają potencjalne ryzyko dla płodu
Dawkowanie Tobrosopt:
Miejscowo, do worka spojówkowego. Pacjenci od 1 roku życia: w zakażeniach o łagodnym lub umiarkowanym nasileniu 1-2 krople co 4 h; w zakażeniach o ciężkim przebiegu 1-2 krople co 1 h do uzyskania poprawy, następnie rzadziej. Zazwyczaj lek stosuje się 7-10 dni. W przypadku stosowania innych preparatu do oczu, należy odczekać ok. 15 minut przed podaniem następnego preparatu.