Polecane produkty
Skład:
pioglitazon (pioglitazonum)
Wskazania:
Lek drugiego lub trzeciego rzutu leczenia cukrzycy typu II. Wskazany w monoterapii: u pacjentów dorosłych, szczególnie z nadwagą, u których nie ma możliwości wystarczającego kontrolowania glikemii dietą i aktywnością fizyczną oraz istnieją przeciwwskazania do stosowania metforminy lub występuje jej nietolerancja. Do stosowania w dwulekowej terapii doustnej: w skojarzeniu z metforminą u pacjentów dorosłych, szczególnie z nadwagą, u których mimo maksymalnych, tolerowanych dawek metforminy stosowanych w monoterapii, glikemia nadal nie jest kontrolowana; w skojarzeniu z pochodną sulfonylomocznika u dorosłych pacjentów, u których występuje nietolerancja lub przeciwwskazania do stosowania metforminy, a maksymalne, tolerowane dawki pochodnej sulfonylomocznika stosowane w monoterapii nie są wystarczające do kontrolowania glikemii. Do stosowania w trzylekowej terapii doustnej: w skojarzeniu z metforminą i pochodną sulfonylomocznika u pacjentów dorosłych, przede wszystkim z nadwagą, u których stosowanie terapii dwulekowej nie jest wystarczające do kontrolowania glikemii. Do stosowania w skojarzeniu z insuliną w przypadku cukrzycy typu II u pacjentów dorosłych, u których kontrola glikemii za pomocą insuliny jest niedostateczna, a istnieją przeciwwskazania do stosowania metforminy.
Działanie:
Produkt leczniczy Lispecip zawiera pioglitazon. Stosowany jest on w leczeniu insulinoniezależnej cukrzycy typu II w przypadkach, gdy wykluczone zostało leczenie metforminą. Ten typ cukrzycy najczęściej występuje u osób dorosłych. Przeciwcukrzycowy lek Lispecip pomaga kontrolować poziom glukozy we krwi, wpływa także na lepsze wykorzystanie insuliny przez organizm chorego. Ocenę skuteczności działania leku należy przeprowadzić po 3-6 miesiącach przyjmowania. Lispecip może być stosowany w monoterapii bądź jako uzupełnienie terapii innymi lekami.
Przeciwwskazania:
- nadwrażliwość na substancję czynną lub pozostałe składniki leku
- obecna lub w wywiadzie niewydolność serca (stopień I-IV wg klasyfikacji NYHA)
- zaburzenia czynności wątroby
- kwasica ketonowa
- obecny lub w wywiadzie rak pęcherza moczowego
- niezbadany krwiomocz
Dawkowanie Lispecip:
Stosować pod kontrolą lekarza. Przyjmować doustnie, popijając wodą, można zażywać w trakcie posiłku bądź między posiłkami. Początkowa dawka to zazwyczaj 15-30mg raz na dobę. Dawka może zostać zwiększona do 45mg na dobę, czyli dawki maksymalnej. U pacjentów przyjmujących insulinę w przypadku wystąpienia hipoglikemii dawkę insuliny należy obniżyć.