Polecane produkty
Skład Acard 300mg:
Substancja czynna: kwas acetylosalicylowy. Każda tabletka zawiera 300mg kwasu acetylosalicylowego oraz substancje pomocnicze: skrobia kukurydziana, celuloza proszek, celuloza mikrokrystaliczna.
Działanie Acard 300mg:
Kwas acetylosalicylowy to składnik, który hamuje agregację płytek krwi, czyli ich zlepianie. Każda tabletka leku zawiera 300mg substancji czynnej. Produkt leczniczy Acard 300mg jest wskazany do stosowania w przypadku zawału serca lub podejrzenia zawału mięśnia sercowego. Do zawału serca dochodzi w wyniku niedokrwienia fragmentu serca. Przyczyną jest zazwyczaj zamknięcie naczynia wieńcowego, które zaopatruje serce w krew, do którego dochodzi na skutek działania czynników mechanicznych (zakrzep, zator) i zlepiania się płytek krwi. Do objawów zawału serca zalicza się: ból w klatce piersiowej (zwykle trwający ponad 20 minut rozlany ból o charakterze ucisku w klatce piersiowej, promieniujący do lewego ramienia, żuchwy, czy pleców, niezależny od pozycji ciała czy oddechu), zaburzenia rytmu serca, duszność, poty, uczucie niepokoju, przyspieszona częstość bicia serca, nudności oraz wymioty. W przypadku podejrzenia zawału serca należy natychmiast zadzwonić po pogotowie ratunkowe i zastosować lek Acard 300mg.
Zastosowanie:
Produkt leczniczy Acard 300mg wskazany do stosowania w zawale mięśnia sercowego lub w przypadku podejrzenia zawału mięśnia sercowego.
Informacje dodatkowe:
Produkt przechowywać w sposób niedostępny dla dzieci, w temperaturze pokojowej. Zaleca się chronić przed działaniem wilgoci i światła. Stosowanie w okresie ciąży i karmienia piersią: lek można stosować w pierwszym i drugim trymestrze ciąży tylko w przypadku, gdy jest bezwzględnie konieczne, w trzecim trymestrze stosowanie leku jest przeciwwskazane. W okresie karmienia piersią lek można stosować wyłącznie po konsultacji z lekarzem, ponadto może być konieczne przerwanie karmienia na czas stosowania leku. Lek może negatywnie wpływać na płodność.
Przeciwwskazania:
Nie stosować w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek składnik leku. Nie stosować w przypadku uczulenia na inne niesteroidowe leki przeciwzapalne, które objawia się skurczem oskrzeli, zapaleniem błony śluzowej nosa, wstrząsem. Nie stosować w przypadku czynnej choroby wrzodowej żołądka i/lub dwunastnicy. Nie stosować w przypadku stanów zapalnych lub krwawienia z przewodu pokarmowego lub innych narządów (w tym krwawienia w ośrodkowym układzie nerwowym). Nie stosować w przypadku ciężkiej niewydolności wątroby, nerek lub serca. Nie stosować w przypadku zaburzeń krzepnięcia krwi. Nie stosować u osób, które przyjmują metotreksat w dawkach 15mg na tydzień lub większych. Nie stosować u kobiet w w ostatnim trymestrze ciąży. Nie stosować u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 16. roku życia w przebiegu infekcji wirusowych ze względu na ryzyko wystąpienia zespołu Reye’a.
Działania niepożądane:
U niektórych osób lek może wywołać działania niepożądane. Należy natychmiast zgłosić się do lekarza, jeśli pojawią się następujące objawy: reakcje nadwrażliwości (wysypka, pokrzywka, świąd; obrzęk twarzy, warg, języka lub gardła; trudności z oddychaniem lub przełykaniem; wstrząs anafilaktyczny objawiający się np. zawrotami głowy, uczuciem silnego osłabienia, kołataniem serca, nudnościami i wymiotami). Inne działania niepożądane: nieznana częstotliwość – małopłytkowość, niedokrwistość wskutek mikrokrwawień z przewodu pokarmowego, niedokrwistość hemolityczna u pacjentów z niedoborem dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej; leukopenia, agranulocytoza, eozynopenia; zwiększone ryzyko krwawień, wydłużenie czasu krwawienia, wydłużenie czasu protrombinowego, niedokrwistość z niedoboru żelaza, hemoliza; szumy uszne (zazwyczaj objaw przedawkowania), zaburzenia słuchu, zawroty głowy; niewydolność serca, nadciśnienie; krwiaki, krwotoki (w tym np. z układu moczowo-płciowego, mózgowy, wewnątrzczaszkowy, okołooperacyjny czy do mięśni); krwawienia z nosa, astma analgetyczna (wywołana przyjmowaniem leków przeciwbólowych), zapalenie błony śluzowej nosa, przekrwienie błony śluzowej nosa; niestrawność, zgaga, uczucie pełności w nadbrzuszu, nudności, wymioty, brak łaknienia, bóle brzucha; krwawienia z przewodu pokarmowego lub perforacje (objawiające się krwawymi wymiotami lub czarnymi stolcami), uszkodzenie błony śluzowej żołądka, uczynnienie choroby wrzodowej, krwawienia dziąseł, stany zapalne przewodu pokarmowego; ogniskowa martwica komórek wątrobowych, tkliwość i powiększenie wątroby, szczególnie u pacjentów z układowym toczniem rumieniowatym, gorączką reumatyczną lub chorobą wątroby w przeszłości; przemijające zwiększenie wartości wskaźników czynności wątroby we krwi (aminotransferaz, fosfatazy alkalicznej i stężenia bilirubiny); różne wykwity skórne; białkomocz, obecność leukocytów i erytrocytów w moczu, martwica brodawek nerkowych, śródmiąższowe zapalenie nerek;-zaburzenia czynności nerek, ostra niewydolność nerek.
Dawkowania tabletki Acard 300mg:
Stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub według wskazówek na ulotce. Stosowanie w razie zawału lub podejrzenia zawału: należy natychmiast zadzwonić po pogotowie ratunkowe, następnie zastosować lek. Lek stosuje się natychmiast po pojawieniu się objawów zawału mięśnia sercowego – ból w klatce piersiowej, zaburzenia rytmu serca, duszność, poty, uczucie niepokoju, przyspieszona akcja serca, nudności, wymioty. Jednorazowa dawka zalecana dla osób dorosłych: 150-300mg (1/2-1 tabletka). Zwykle stosuje się 300mg jednorazowo. Stosować doustnie, tabletkę rozgryźć i popić wodą, tabletkę można również rozpuścić w 1/2 szklanki wody.