Metafen Dexketoprofen x 20 tabletek

  • Produkt leczniczy Metafen Dexketoprofen wskazany jest do stosowania w krótkotrwałym leczeniu łagodnego lub umiarkowanego bólu (m.in. bolesne miesiączkowanie, bóle mięśni). Substancją czynną jest deksketoprofen – niesteroidowy lek przeciwzapalny.
  • Metafen Dexketoprofen x 20 tabletek
Producent: Polpharma
Kod produktu: 39451
Przechowywanie: temperatura pokojowa
Typ preparatu: lek
14,51 zł
Dodaj do ulubionych
Dostawa
Ekspresowa wysyłka
w ciągu 24h
Dostawa
Darmowa wysyłka
już od 200 zł

Skład Metafen Dexketoprofen:

Substancja czynna: deksketoprofen (w postaci deksketoprofenu z trometamolem) (Dexketoprofenum). Każda tabletka powlekana zawiera 25mg deksketoprofenu oraz substancje pomocnicze: skrobia kukurydziana, celuloza mikrokrystaliczna, karboksymetyloskrobia sodowa (typ A), glicerolu distearynian, hypromeloza, tytanu dwutlenek (E171), makrogol/PEG400.

Działanie Metafen Dexketoprofen:

Substancją czynną leku jest deksketoprofen – lek o działaniu przeciwbólowym, który zaliczany jest do niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NPLZ). Produkt leczniczy Metafen Dexketoprofen wskazany jest do leczenia bólu o nasileniu łagodnym i umiarkowanym, w tym bólu mięśni, bólu zęba, bolesnych miesiączek. Lek do krótkotrwałego stosowaniu.

Zastosowanie:
Produkt leczniczy Metafen Dexketoprofen wskazany do stosowania w leczeniu objawowym bólu o łagodnym i umiarkowanym nasileniu (ból zębów, ból mięśni, bolesne miesiączki). Lek dla osób dorosłych.

Informacje dodatkowe:
Produkt przechowywać w sposób niedostępny dla dzieci, w temperaturze pokojowej. Zaleca się chronić przed działaniem wilgoci i światła. Stosowanie u dzieci i młodzieży: nie należy stosować leku u dzieci i młodzieży. Stosowanie w okresie ciąży i karmienia piersią: stosowanie leku jest przeciwwskazane w ostatnim trymestrze ciąży i w okresie karmienia piersią. Nie zaleca się stosować leku w pierwszym i drugim trymestrze (chyba że lekarz zaleci inaczej), a także u kobiet, które planują ciążę lub są w trakcie diagnostyki niepłodności. Lek może w niewielkim stopniu wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn, gdyż może powodować senność lub zawroty głowy. Lek zawiera sód – mniej niż 1mmol (23mg) sodu w jednej tabletce, czyli można go uznawać za „wolny od sodu”.

Przeciwwskazania:
Nie stosować w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek składnik leku. Nie stosować w przypadku uczulenia na kwas acetylosalicylowy lub inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ). Nie stosować w przypadku, gdy występuje astma lub w przeszłości występowały napady astmy, ostry alergiczny nieżyt nosa, polipy nosa, pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy (obrzęk twarzy, oczu, warg, języka, zespół zaburzeń oddechowych) lub świszczący oddech po zastosowaniu kwasu acetylosalicylowego lub innego leku z grupy NLPZ. Nie stosować w przypadku, gdy w przeszłości występowały reakcje nadwrażliwości na światło słoneczne: reakcje fotoalergiczne lub reakcje fototoksyczne (głównie w postaci zaczerwienienia i/lub pęcherzy na skórze poddanej ekspozycji na światło słoneczne) podczas przyjmowania ketoprofenu lub fibratów. Nie stosować w przypadku choroby wrzodowej żołądka i/lub dwunastnicy lub krwawienia z żołądka lub jelit. Nie stosować w przypadku, gdy w przeszłości występowało krwawienie z żołądka lub jelit, owrzodzenie lub perforacja. Nie stosować w przypadku przewlekłych zaburzeń trawiennych (np. niestrawność, zgaga). Nie stosować w przypadku, gdy występowało krwawienie z żołądka lub jelit bądź perforacje z powodu wcześniejszego przyjęcia leków z grupy NLPZ. Nie stosować w przypadku, gdy występują choroby jelit przebiegające z przewlekłym stanem zapalnym (choroba Leśniowskiego-Crohna lub wrzodziejące zapalenie jelita grubego). Nie stosować w przypadku ciężkiej niewydolności serca, umiarkowanych lub ciężkich zaburzeń czynności nerek lub ciężkich zaburzeń czynności wątroby. Nie stosować w przypadku nadmiernej skłonności do krwawień i w przypadku zaburzeń krzepnięcia. Nie stosować w przypadku ciężkiego odwodnienia. Nie stosować w trzecim trymestrze ciąży. Nie stosować w okresie karmienia piersią.

Działania niepożądane:
Podczas stosowania leku u niektórych osób mogą wystąpić działania niepożądane. Często: nudności i/lub wymioty, bóle brzucha, biegunka, niestrawność (dyspepsja). Niezbyt często: uczucie wirowania, zawroty głowy, senność, zaburzenia snu, nerwowość, bóle głowy, kołatanie serca, zaczerwienienie twarzy, choroby żołądka, zaparcia, suchość błony śluzowej jamy ustnej, wzdęcia z oddawaniem gazów, wysypka, zmęczenie, ból, odczuwanie gorączki i dreszczy, złe samopoczucie. Rzadko: choroba wrzodowa żołądka, krwawienie lub perforacja wrzodu trawiennego (krwawe wymioty lub czarne stolce), omdlenia, nadciśnienie tętnicze, zwolnienie częstości oddechów, gromadzenie wody w kończynach i obrzęki obwodowe (np. spuchnięte kostki), obrzęk krtani, utrata apetytu (jadłowstręt), nieprawidłowe czucie, swędząca wysypka, trądzik, zwiększona potliwość, ból pleców, zwiększone oddawanie moczu, zaburzenia miesiączkowania, zaburzenia gruczołu krokowego, nieprawidłowe wskaźniki czynności wątroby (testy krwi), uszkodzenie komórek wątroby (zapalenie wątroby), ostra niewydolność nerek. Bardzo rzadko: reakcje anafilaktyczne (ostre reakcje nadwrażliwości, które mogą prowadzić do wstrząsu anafilaktycznego), owrzodzenie skóry, warg, oczu i okolic narządów płciowych (zespół Stevensa-Johnsona i zespół Lyella), obrzęk twarzy lub obrzęk wargi gardła (obrzęk naczynioruchowy), duszność spowodowana skurczem mięśni oddechowych (skurcz oskrzeli), krótki oddech, przyspieszony rytm serca, obniżone ciśnienie krwi, zapalenie trzustki, nieostre widzenie, szumy uszne, reakcje nadwrażliwości skóry i nadwrażliwość skóry na światło, świąd, choroby nerek, zmniejszona liczba białych krwinek (neutropenia), zmniejszona liczba płytek krwi (małopłytkowość). Należy niezwłocznie poinformować lekarza, gdy pacjent zaobserwuje na początku leczenia jakiekolwiek działania niepożądane dotyczące żołądka lub jelit, jeśli w przeszłości u pacjenta wystąpiły jakiekolwiek podobne działania niepożądane z powodu długotrwałego przyjmowania leków przeciwzapalnych, przede wszystkim dotyczy to osób w podeszłym wieku. W przypadku wystąpienia wysypki skórnej, ubytku błon śluzowych wewnątrz ust lub na narządach płciowych lub jakichkolwiek objawów alergii należy natychmiast zaprzestać stosowania leku. W trakcie stosowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych mogą wystąpić takie objawy jak: zatrzymanie płynów i obrzęki (szczególnie kostek i nóg), zwiększenie ciśnienia krwi i niewydolność serca. Stosowanie deksketoprofenu zwiększa w niewielkim stopniu ryzyko ataku serca lub udaru. W przypadku osób chorych na toczeń rumieniowaty układowy lub mieszaną chorobę tkanki łącznej stosowanie leków przeciwzapalnych może w rzadkich przypadkach powodować gorączkę, bóle głowy, sztywność szyi.

Dawkowanie tabletek Metafen Dexketoprofen:

Lek stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub według wskazań na ulotce. Lek do krótkotrwałego stosowania, leczenie należy ograniczyć wyłącznie do okresu występowania objawów. Tabletkę połknąć, popić odpowiednią ilością wody. Stosować z jedzeniem, w ten sposób można zmniejszyć ryzyko działań niepożądanych dotyczących żołądka i jelit. W przypadku ostrego bólu zaleca się stosować lek na pusty żołądek (np. 30 minut przed jedzeniem), zapewni to szybsze rozpoczęcie działania leku. Zalecana dawka dla osób dorosłych jest zależna od typu, ciężkości, stopnia zaawansowania i czasu trwania bólu. Zazwyczaj zaleca się stosować pół tabletki (12,5mg) co 4-6 godzin lub jedną tabletkę (25mg) co 8 godzin. Maksymalna dobowa dawka: 3 tabletki (75mg). U osób w podeszłym wieku, osób z chorobami nerek lub wątroby zaleca się rozpocząć leczenie od niższej całkowitej dawki dobowej – 2 tabletki (50mg). W przypadku dobrej tolerancji leku dawkę dobową u osób w podeszłym wieku można zwiększyć do 3 tabletek (75mg).

Zadaj pytanie specjaliście

Jeżeli powyższy opis jest dla Ciebie niewystarczający, prześlij nam swoje pytanie odnośnie tego produktu. Postaramy się odpowiedzieć tak szybko jak tylko będzie to możliwe.

Dane są przetwarzane zgodnie z polityką prywatności. Przesyłając je, akceptujesz jej postanowienia.

Pola oznaczone gwiazdką są wymagane
Napisz swoją opinię
Twoja ocena:
5/5
Dodaj własne zdjęcie produktu:
pixel