Metafen Ibuprofen Caps 200mg x 20 kapsułek

  • Produkt leczniczy Metafen Ibuprofen Caps 200mg zawiera ibuprofen. Jest to substancja czynna zaliczana do niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Wskazaniem do stosowania leku są różnego rodzaju bóle o nasileniu słabym i umiarkowanym oraz gorączka.
  • Metafen Ibuprofen Caps 200mg x 20 kapsułek
Producent: Polpharma
Kod produktu: 40667
Przechowywanie: temperatura pokojowa
Typ preparatu: lek
14,61 zł
Dodaj do ulubionych
Dostawa
Ekspresowa wysyłka
w ciągu 24h
Dostawa
Darmowa wysyłka
już od 200 zł

Skład Metafen Ibuprofen Caps 200mg:

Substancja czynna: ibuprofen (Ibuprofenum). Każda kapsułka zawiera 200mg ibuprofenu oraz substancje pomocnicze: makrogol 600, potasu wodorotlenek, woda oczyszczona; otoczka kapsułki: żelatyna; sorbitol ciekły, niekrystalizujący (E 420); maltitol ciekły (E 965); błękit patentowy (E 131); woda oczyszczona.

Działanie Metafen Ibuprofen Caps 200mg:

Ibuprofen to lek z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Produkt leczniczy Metafen Ibuprofen Caps 200mg działa przeciwbólowo, przeciwgorączkowo, przeciwzapalnie. Lek ten jest wskazany do stosowania w leczeniu bólu różnego pochodzenia o słabym i umiarkowanym nasileniu oraz gorączki. Można go stosować u osób dorosłych, młodzieży i dzieci powyżej 6. roku życia.

Zastosowanie:
Produkt leczniczy Metafen Ibuprofen Caps 200mg wskazany do stosowania w leczeniu bólu o słabym i umiarkowanym nasileniu – bólu różnego pochodzenia: bóle, głowy, bóle migrenowe, bóle zębów, bóle mięśniowe, bóle stawowe, bóle kostne, bóle pourazowe, nerwobóle, bóle miesiączkowe, bóle w przebiegu grypy i przeziębienia, bóle uszu występujące w stanach zapalnych ucha środkowego, stanów gorączkowych różnego pochodzenia w przebiegu przeziębienia, grypy, innych chorób zakaźnych. Do stosowania u dzieci powyżej 6. roku życia, młodzieży i dorosłych.

Informacje dodatkowe:
Produkt przechowywać w sposób niedostępny dla dzieci, w temperaturze pokojowej. Zaleca się chronić przed działaniem wilgoci i światła. Zaleca się skonsultować z lekarzem lub farmaceutą przed zastosowaniem leku. Ryzyko działań niepożądanych jest niższe, gdy lek jest stosowany w najmniejszej skutecznej dawce przez możliwie najkrótszy okres konieczny do łagodzenia objawów. Ryzyko pojawienia się działań niepożądanych jest wyższe u osób starszych. Stosowanie leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych (np. ibuprofenu) jest związane z niewielkim wzrostem ryzyka zawału serca lub udaru – zwłaszcza, gdy stosowane są duże dawki. Należy skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem leku w następujących przypadkach: u pacjenta występują choroby serca (niewydolność serca, dławica piersiowa), pacjent miał atak serca, operację pomostowania, występuje u pacjenta choroba tętnic obwodowych, pacjent przeszedł jakikolwiek udar; pacjent choruje na nadciśnienie tętnicze, cukrzycę, występuje u niego zwiększone stężenie cholesterolu, w rodzinie pacjenta występowała choroba serca lub udar, pacjent pali tytoń; u pacjenta stwierdzono toczeń rumieniowaty układowy lub mieszaną chorobę tkanki łącznej; u pacjenta stwierdzono choroby układu pokarmowego i przewlekłe choroby jelit; pacjent ma zaburzenia czynności nerek; pacjent ma zaburzenia czynności wątroby; pacjent ma problemy z krzepnięciem krwi; pacjent ma wrodzone zaburzenia metabolizmu porfiryn; pacjenta chorował na astmę oskrzelową (lub pacjent ma astmę) lub występowały objawy reakcji alergicznej; u pacjenta stwierdzono ospę wietrzną. Podczas stosowania leku bezpośrednio po dużym zabiegu chirurgicznym należy zachować ostrożność. Istnieje ryzyko wystąpienia krwawienia z przewodu pokarmowego, owrzodzenia lub perforacji. Jeśli pojawi się krwawienie z przewodu pokarmowego lub owrzodzenie, przerwać stosowanie leku. Osoby z chorobami przewodu pokarmowego, zwłaszcza osoby w podeszłym wieku powinny poinformować lekarza wszelkich nietypowych objawach z przewodu pokarmowego. Długotrwałe, równoczesne stosowanie różnych leków przeciwbólowych może prowadzić do uszkodzenia nerek z ryzykiem niewydolności nerek (ryzyko rośnie przy obciążeniu fizycznym skutkującym utratą soli i odwodnieniem). Należy unikać jednoczesnego stosowania ibuprofenu z innymi niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (także inhibitorami cyklooksygenazy-2). Jeśli pojawi się jakakolwiek wysypka na skórze, zmiany na błonach śluzowych, pęcherze lub inne objawy uczulenia, należy przerwać przyjmowanie leku i niezwłocznie zwrócić się o pomoc medyczną. Należy przerwać stosowanie ibuprofenu i natychmiast skontaktować się z lekarzem, jeśli wystąpi obrzęk naczynioruchowy (obrzęk twarzy, języka lub gardła, trudności w przełykaniu, pokrzywka i trudności w oddychaniu). U pacjentów z toczniem rumieniowatym układowym lub mieszaną chorobą tkanki łącznej ryzyko aseptycznego zapalenia opon mózgowych jest wyższe. Lek może ukryć objawy zakażenia (gorączka i ból), tym samym opóźnia zastosowanie odpowiedniego leczenia zakażenia. Jeśli lek przyjmowany jest podczas zakażenia, a jego objawy utrzymują się lub nasilają, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem. Ibuprofen może czasowo hamować agregację płytek krwi (trombocytów). Pacjentów z zaburzeniami krzepnięcia należy uważnie obserwować. Podczas długotrwałego stosowania, konieczna jest regularna kontrola aktywności enzymów wątrobowych, czynności nerek i morfologii krwi. Istnieje ryzyko wystąpienia niewydolności nerek u odwodnionych dzieci i młodzieży. Nie należy stosować ibuprofenu u pacjentów ze znacznym odwodnieniem. Podczas długotrwałego podawania leków przeciwbólowych mogą wystąpić bóle głowy, których nie należy leczyć stosując większe dawki leku. Podczas stosowania ibuprofenu zgłaszano pojedyncze przypadki osłabienia ostrości widzenia, dlatego jeśli wystąpią jakiekolwiek zaburzenia widzenia, należy zgłosić się do lekarza. Lek może wchodzić w interakcję z innymi lekami. Stosowanie u dzieci: nie stosować u dzieci poniżej 6. roku życia i o masie ciała poniżej 20kg. Stosowanie u kobiet w okresie i karmienia piersią: nie zaleca się stosować w pierwszym i drugim trymestrze, stosowanie leku w trzecim trymestrze jest przeciwwskazane. Po konsultacji z lekarzem można stosować w okresie karmienia piersią, nie ma konieczności przerywania karmienia, jeśli lek stosowany jest zalecanych dawkach. Lek może wpływać na na płodność u kobiet. Jest to działanie przemijające. Ze względu na to, że lek może powodować zmęczenie, zaburzenia widzenia i zawroty głowy należy zachować ostrożność podczas prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Lek zawiera sorbitol (E 420) – 28,8mg sorbitolu w każdej kapsułce. Lek zawiera maltitol ciekły (E 965) – 15mg maltitolu ciekłego w każdej kapsułce. Możliwość stosowania u osób z nietolerancją niektórych cukrów należy omówić z lekarzem. Lek zawiera potas – 0,27mmol (10,6mg) potasu w każdej kapsułce. Należy to wziąć pod uwagę u osób ze zmniejszoną czynnością nerek i u pacjentów kontrolujących zawartość potasu w diecie. Błękit patentowy wchodzący w skład leku (otoczki kapsułki) zawiera sód – mniej niż 1mmol (23mg) sodu w każdej kapsułce, to znaczy lek uznaje się za „wolny od sodu”.

Przeciwwskazania:
Nie stosować w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek składnik leku oraz inne niesteroidowe leki przeciwzapalne. Nie stosować w przypadku, gdy w przeszłości występowały objawy uczulenia (nieżyt nosa, pokrzywka, obrzęk twarzy, języka, warg lub gardła, skurcz oskrzeli lub astma) po zastosowaniu kwasu acetylosalicylowego lub innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Nie stosować w przypadku krwawienia lub perforacji przewodu pokarmowego po wcześniejszym leczeniu niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi. Nie stosować w przypadku owrzodzenia żołądka i/lub dwunastnicy lub krwawienia, także wtedy, gdy wcześniej występowały dwa lub więcej epizodów potwierdzonego owrzodzenia lub krwawienia. Nie stosować w przypadku ciężkiej niewydolności wątroby, nerek lub serca. Nie stosować w przypadku niewyjaśnionego zaburzenia układu krwiotwórczego. Nie stosować w przypadku stwierdzonego krwawienia z naczyń mózgowych lub innego czynnego krwawienia. Nie stosować w przypadku znacznego stopnia odwodnienie. Nie stosować w ostatnim trymestrze ciąży.

Działania niepożądane:
Podczas stosowania leku u niektórych osób mogą wystąpić działania niepożądane. Często: zgaga, bóle brzucha, nudności, wymioty, wzdęcia z oddawaniem gazów, biegunka, zaparcia, niewielkie krwawienie z żołądka i/lub jelit, mogące prowadzić w wyjątkowych przypadkach do niedokrwistości. Niezbyt często: ból głowy, zawroty głowy, bezsenność, senność, pobudzenie, rozdrażnienie, zmęczenie, wrzodziejące zapalenie jamy ustnej; zapalenie błony śluzowej żołądka, zaostrzenie wrzodziejącego zapalenia jelita grubego i choroby Leśniowskiego-Crohna, niestrawność; zaburzenia widzenia (niewyraźne widzenie); reakcje nadwrażliwości z wysypką i świądem, jak również napady duszności (możliwe wystąpienie w połączeniu ze spadkiem ciśnienia tętniczego), wysypki skórne różnego typu. Rzadko: zawroty głowy; dzwonienie w uszach (szumy uszne). Bardzo rzadko: zapalenie przełyku, zapalenie trzustki, tworzenie się przeponopodobnych zwężeń jelita; wrzód żołądka, perforacja lub krwawienie z przewodu pokarmowego, krwawe wymioty, smoliste stolce, czasami ze skutkiem śmiertelnym, zwłaszcza u pacjentów w podeszłym wieku; zaburzenia czynności nerek objawiające się zmniejszeniem lub zwiększeniem objętości wydalanego moczu, mętny mocz, krew w moczu, ból pleców oraz pojawienie się obrzęków (szczególnie nóg), zwiększenie stężenia mocznika, niewydolność nerek, zespół nerczycowy, śródmiąższowe zapalenie nerek, mogące prowadzić do ostrej niewydolności nerek. Zasadniczo nadużywanie różnego rodzaju leków przeciwbólowych może prowadzić w rzadkich przypadkach do ciężkich problemów z nerkami; zaburzenia czynności wątroby, uszkodzenie wątroby i ostre zapalenie wątroby, zwłaszcza podczas długotrwałego stosowania, niewydolność wątroby; zaburzenia wytwarzania komórek krwi (pierwszymi objawami są: gorączka, ból gardła, nadżerki w błonie śluzowej jamy ustnej, objawy grypopodobne, znaczne wyczerpanie, krwawienia (np. siniaki, wybroczyny, plamica i krwawienie z nosa)); rumień wielopostaciowy, zespół Stevensa-Johnsona, toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka, ciężkie zakażenia skóry w przebiegu ospy wietrznej; obrzęk twarzy, gardła i języka, duszność, przyspieszona akcja serca, niskie ciśnienie tętnicze, wstrząs; zaostrzenie stanów zapalnych związane z zakażeniem (podczas stosowania ibuprofenu u pacjentów z chorobami autoimmunologicznymi obserwowano pojedyncze przypadki jałowego zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych ze sztywnością karku, bólem głowy, nudnościami, wymiotami, gorączką lub zaburzeniami świadomości); obrzęki, nadciśnienie tętnicze, kołatanie serca, niewydolność serca; reakcje psychotyczne i depresja. Częstość nieznana: mogą wystąpić ciężkie reakcje skórne znane jako zespół DRESS (wysypka skórna, gorączka, obrzęk węzłów chłonnych oraz zwiększenie liczby eozynofilów); czerwona łuskowata wysypka ze zgrubieniami pod skórą i pęcherzami, umiejscowiona przeważnie w fałdach skórnych, na tułowiu i kończynach górnych, z gorączką występującą na początku leczenia (ostra uogólniona osutka krostkowa). Jeśli takie objawy wystąpią, należy przerwać przyjmowanie leku i niezwłocznie zwrócić się o pomoc medyczną; skóra staje się wrażliwa na światło. Przyjmowanie tego leku może być związane z niewielkim zwiększeniem ryzyka ataku serca lub udaru.

Dawkowanie kapsułek Metafen Ibuprofen Caps 200mg:

Lek stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub według wskazówek na ulotce. Stosować doustnie. Można przyjmować podczas posiłków lub niezależnie od posiłku. Kapsułki połykać w całości, nie rozgryzać, nie ssać. Zaleca się stosować najmniejszą skuteczną dawkę przez możliwie najkrótszy czas potrzebny do łagodzenia objawów. Dawka pojedyncza wynosi zwykle 7-10mg na kg mc., dawka dobowa wynosi 20-30mg na kg masy ciała. Dzieci od 6. do 9. roku życia (20-29kg) dawka początkowa – 1 kapsułka, następnie w razie konieczności jedna kapsułka co 8 godzin. Maksymalna dawka dobowa wynosi – 3 kapsułki (600 mg ibuprofenu). Dzieci od 10. do 12. roku życia (30-39kg) dawka początkowa – 1 kapsułka, następnie w razie konieczności jedna kapsułka co 6 godzin. Maksymalna dawka dobowa wynosi – 4 kapsułki (800mg ibuprofenu). Dorośli i młodzież powyżej 12. roku życia (powyżej 40kg): dawka początkowa od 1-2 kapsułki, następnie w razie konieczności jedna kapsułka 1-2 kapsułki co 4-6 godzin. Maksymalna dawka dobowa wynosi: 6 kapsułek (1200mg ibuprofenu). Należy zachowywać odstępy między kolejnymi dawkami – 4-6 godzin. Lek do krótkotrwałego stosowania. Należy skonsultować się z lekarzem, jeśli zachodzi konieczność stosowania leku dłużej niż 3 dni. Nie należy przekraczać zalecanego dawkowania. U osób z łagodnymi i umiarkowanymi zaburzeniami czynności nerek i/lub wątroby należy stosować możliwie najmniejsze dawki.

Zadaj pytanie specjaliście

Jeżeli powyższy opis jest dla Ciebie niewystarczający, prześlij nam swoje pytanie odnośnie tego produktu. Postaramy się odpowiedzieć tak szybko jak tylko będzie to możliwe.

Dane są przetwarzane zgodnie z polityką prywatności. Przesyłając je, akceptujesz jej postanowienia.

Pola oznaczone gwiazdką są wymagane
Napisz swoją opinię
Twoja ocena:
5/5
Dodaj własne zdjęcie produktu:
pixel