Famotydyna Ranigast 20mg x 30 tabletek

  • Famotydyna to substancja czynna zaliczana do grupy leków zwanych antagonistami receptora H2. Produkt leczniczy Famotydyna Ranigast 20mg wskazany jest dla dorosłych do krótkotrwałego stosowania w objawowym leczeniu niestrawności, zgagi i nadkwaśności.
  • Famotydyna Ranigast 20mg x 30 tabletek
Producent: Polpharma
Kod produktu: 41955
Przechowywanie: temperatura pokojowa
Typ preparatu: lek
23,13 zł
Dodaj do ulubionych
Dostawa
Ekspresowa wysyłka
w ciągu 24h
Dostawa
Darmowa wysyłka
już od 200 zł

Skład Famotydyna Ranigast 20mg:

Substancja czynna: famotydyna (Famotidinum). Każda tabletka zawiera 20mg famotydyny oraz substancje pomocnicze: rdzeń tabletki – skrobia żelowana, celuloza sproszkowana, magnezu stearynian, talk; otoczka tabletki – hypromeloza, tytanu dwutlenek, makrogol 6000, talk, lak z czerwienią koszenilową (E124).

Działanie Famotydyna Ranigast 20mg:

Produkt leczniczy Famotydyna Ranigast 20mg zawiera jako substancję czynną famotydynę, która należy do leków określanych jako antagoniści receptora H2. Famotydyna hamuje wydzielanie kwasu solnego w żołądku. Wskazaniem do stosowania leku jest niestrawność (dyspepsja), zgaga i nadkwaśność. Działanie leku utrzymuje się przez 10-12 godzin. Preparat jest przeznaczony do krótkotrwałego stosowania.

Zastosowanie:
Produkt leczniczy Famotydyna Ranigast 20mg wskazany do stosowania w krótkotrwałym objawowym leczeniu dolegliwości żołądkowych, które nie są związane z chorobą organiczną przewodu pokarmowego, takich jak: niestrawność (dyspepsja), zgaga, nadkwaśność. Lek dla osób dorosłych.

Informacje dodatkowe:
Produkt przechowywać w sposób niedostępny dla dzieci, w temperaturze pokojowej. Zaleca się chronić przed działaniem wilgoci i światła. Przed rozpoczęciem przyjmowania leku należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą, jeśli u pacjenta występują zaburzenia czynności nerek. Lek ten może maskować objawy innych chorób, w tym raka żołądka, dlatego też, jeśli przed rozpoczęciem stosowania leku lub w trakcie jego stosowania wystąpią takie objawy jak nawracające wymioty, wymioty z treścią pokarmową lub krwią, oddawanie czarnych stolców (kału podbarwionego krwią), jeśli u pacjenta wraz z niestrawnością występuje chudnięcie, trudności w połykaniu lub utrzymujące się bóle brzucha, jeśli u pacjenta dotychczas nie występowały dolegliwości żołądkowe lub występowały, ale ostatnio zmieniły się (dotyczy to głównie osób w średnim lub podeszłym wieku), należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Stosowanie u dzieci i młodzieży: nie stosować u dzieci i młodzieży. Stosowanie w okresie ciąży i karmienia piersią: należy się skonsultować z lekarzem, lek może być stosowany u kobiet w ciąży tylko wtedy, kiedy zdaniem lekarza jest to bezwzględnie konieczne. Famotydyna przenika do mleka kobiecego, dlatego matki karmiące piersią powinny zaprzestać stosowania leku lub karmienia piersi. Stosowanie z innymi lekami: należy się skonsultować z lekarzem. Famotydyna nie wchodzi w interakcje z warfaryną, teofiliną, fenytoiną, diazepamem, propranololem, aminofenazonem, fenazonem. Zmiany pH treści żołądkowej mogą wpływać na biodostępność niektórych leków (np. zmniejszeniem wchłaniania atazanawiru). Famotydyna może zmniejszać wchłanianie ketokonazolu i itrakonazolu. Ketokonazol należy podawać na dwie godziny przed zastosowaniem famotydyny. Leki zobojętniające kwas solny w żołądku mogą zmniejszać wchłanianie famotydyny i prowadzić do obniżenia stężenia famotydyny w surowicy, dlatego też należy ją przyjmować na 1-2 godziny przed podaniem leków zobojętniających kwas solny w żołądku. Podanie probenecydu może opóźnić wydalanie famotydyny – należy unikać równoczesnego podawania famotydyny i probenecydu. Należy unikać równoczesnego podawania sukralfatu w ciągu dwóch godzin po podaniu famotydyny. Istnieje ryzyko utraty skuteczności węglanu wapnia, stosowanego u pacjentów dializowanych jako lek zmniejszający nadmiernie wysokie stężenie fosforanów we krwi (hiperfosfatemia), jeśli podaje się go jednocześnie z famotydyną. Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn: należy zachować ostrożność, gdyż lek może powodować działania niepożądane takie jak zawroty głowy. Lek zawiera czerwień koszenilową (E124) – może powodować reakcje alergiczne.

Przeciwwskazania:
Nie stosować w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek składnik leku. Nie stosować w przypadku uczulenia na inne leki z grupy antagonistów receptorów H2 w wywiadzie. Nie stosować w przypadku niewydolności nerek.

Działania niepożądane:
Podczas stosowania leku u niektórych osób mogą wystąpić działania niepożądane. Jeśli wystąpią poniższe objawy, należy przerwać stosowanie leku i natychmiast zgłosić się do lekarza (bardzo rzadko): nagłe świsty, obrzmienie warg, języka i gardła lub ciała, wysypka, zaczerwienienie, omdlenie lub utrudnienie przełykania (ciężka reakcja alergiczna); zaczerwienienie skóry z powstawaniem pęcherzy lub złuszczaniem, możliwe jest także powstawanie dużych pęcherzy i krwawienia w okolicy warg, oczu, ust, nosa i narządów płciowych lub spełzanie dużych powierzchni naskórka (może to być zespół Stevensa-Johnsona lub toksyczna rozpływna martwica naskórka); zażółcenie skóry, ciemny mocz oraz zmęczenie, które mogą być objawami zaburzeń czynności wątroby (zapalenie wątroby, żółtaczka cholestatyczna). Inne działania niepożądane: często – ból głowy, zawroty głowy, zaparcia, biegunka; niezbyt często – anoreksja, zaburzenia smaku; suchość w jamie ustnej, nudności i/lub wymioty, uczucie dyskomfortu lub pełności w jamie brzusznej, wzdęcia; wysypka, świąd, pokrzywka, zmęczenie; bardzo rzadko – niedobór wszystkich prawidłowych elementów morfotycznych krwi; przemijające zaburzenia psychiczne (w tym depresja, stany lękowe, pobudzenie, dezorientacja, splątanie i omamy, spadek libido, bezsenność); drgawki, napady padaczkowe, którym towarzyszy utrata przytomności, drgawki, ślinotok, szczękościsk, czasem szybkie ruchy gałek ocznych (głównie u osób z zaburzeniami czynności nerek), czucie opaczne, senność; śródmiąższowe zapalenie płuc czasami prowadzące do śmierci; zaburzenia aktywności enzymów wątrobowych; nadmierne wypadanie włosów; bóle stawów, kurcze mięśni; blok przedsionkowo-komorowy, wydłużenie odcinka QT (zwłaszcza u pacjentów z zaburzeniem czynności nerek); impotencja; ucisk w klatce piersiowej. Notowano również rzadkie przypadki ginekomastii w kontrolowanych badaniach klinicznych, jednak przypadki te nie były częstsze niż po podaniu placebo.

Dawkowanie tabletek Famotydyna Ranigast 20mg:

Lek należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub zgodnie z zaleceniami na ulotce. Osoby dorosłe: zwykle w przypadku wystąpienia objawów stosuje się 1 tabletkę (20mg) na dobę. W razie nawrotu dolegliwości można zastosować 1 tabletkę (20mg) 2 razy na dobę. Maksymalna dobowa dawka: 40 mg (2 tabletki). Tabletkę połknąć w całości, popijać niewielką ilością wody. Lek można stosować niezależnie od posiłków. Bez konsultacji z lekarzem nie stosować dłużej niż 14 dni. Jeśli po tym czasie objawy nadal się utrzymują, należy skonsultować się z lekarzem. Stosowanie u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek: należy zachować ostrożność, przed zastosowaniem leku należy się skonsultować z lekarzem, konieczne może być zmniejszenie dawki o połowę lub wydłużenie okresu pomiędzy podaniem kolejnych dawek do 36-48 godzin.

Zadaj pytanie specjaliście

Jeżeli powyższy opis jest dla Ciebie niewystarczający, prześlij nam swoje pytanie odnośnie tego produktu. Postaramy się odpowiedzieć tak szybko jak tylko będzie to możliwe.

Dane są przetwarzane zgodnie z polityką prywatności. Przesyłając je, akceptujesz jej postanowienia.

Pola oznaczone gwiazdką są wymagane
Napisz swoją opinię
Twoja ocena:
5/5
Dodaj własne zdjęcie produktu:
pixel