Polecane produkty
Skład Flegamina Fast Junior 4mg:
Substancja czynna: bromoheksyny chlorowodorek (Bromhexini hydrochloridum). Jedna tabletka ulegająca rozpadowi w jamie ustnej zawiera 4 mg chlorowodorku bromoheksyny oraz substancje pomocnicze: mannitol, krospowidon (typ B), sukraloza, krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian, aromat truskawkowy S-144940 o składzie: naturalne substancje aromatyzujące, preparaty aromatyzujące, maltodekstryna kukurydziana, skrobia modyfikowana kukurydziana woskowata.
Działanie Flegamina Fast Junior 4mg:
Wskazaniem do stosowania leku są ostre i przewlekłe schorzenia dróg oddechowych, które przebiegają z zaburzeniami odkrztuszania i usuwania śluzu. Lek przeznaczony do stosowania u dzieci powyżej 2. roku życia, młodzieży i osób dorosłych. Produkt leczniczy Flegamina Fast Junior 4mg zawiera bromoheksyny chlorowodorek, czyli substancję czynną o działaniu wykrztuśnym. Upłynnia wydzielinę z dróg moczowych, co ułatwia rzęskom transport wydzieliny oskrzelowej oraz jej usuwanie z płuc. Bromoheksyna ułatwia odkrztuszanie i łagodzi kaszel.
Zastosowanie:
Produkt leczniczy Flegamina Fast Junior 4mg wskazany do stosowania w leczeniu ostrych i przewlekłych schorzeń dróg oddechowych, w przebiegu których występują zaburzenia odkrztuszania i usuwania śluzu. Lek do stosowania u dorosłych, młodzieży i dzieci powyżej 2. roku życia.
Informacje dodatkowe:
Produkt przechowywać w sposób niedostępny dla dzieci, w temperaturze pokojowej. Zaleca się chronić przed działaniem wilgoci i światła. Przed rozpoczęciem stosowania leku należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą, jeśli występują stany zapalne dróg oddechowych z towarzyszącym zakażeniem bakteryjnym, lekarz zaleci oprócz tego leku również antybiotyki i leki rozszerzające drogi oddechowe. Podczas leczenia należy spożywać dużo płynów, zwłaszcza przy gorączce. Prawidłowe nawodnienie organizmu wspiera rozrzedzanie wydzieliny oskrzelowej i ułatwia jej odkrztuszanie; stwierdzono w przeszłości chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy lub stwierdzono czynną chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy – bromoheksyna może nasilać jej objawy; pacjent ma astmę; występuje zaburzona czynność motoryczna oskrzeli; u pacjenta stwierdzono zaburzenia czynności wątroby lub nerek; pacjent ma trudności z odkrztuszaniem. W związku ze stosowaniem bromoheksyny notowano przypadki ciężkich reakcji skórnych. W przypadku wystąpienia wysypki, w tym również pęcherzy lub zmian na błonach śluzowych, np. jamy ustnej, gardła, nosa, oczu, narządów płciowych, należy przerwać stosowanie leku i natychmiast skontaktować się z lekarzem. Stosowanie u dzieci: nie stosować poniżej 2. roku życia. Należy skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem leku u dzieci. Stosowanie u kobiet w okresie ciąży i karmienia piersią: możliwość zastosowania leku należy omówić z lekarzem, przy czym leku nie należy stosować w pierwszym trymestrze, później jest to możliwe tylko w przypadku, gdy lekarz zdecyduje, że korzyść dla matki przeważa nad potencjalnym zagrożeniem dla płodu. Bromoheksyna przenika do mleka, z tego względu nie zaleca się stosować leku w okresie karmienia piersią. Nie ma danych odnośnie do wpływu bromoheksyny na płodność u ludzi. Stosowanie z innymi lekami: należy się skontaktować z lekarzem. Należy ostrożnie stosować z atropiną i innymi lekami cholinolitycznymi, gdyż powodują one suchość błon śluzowych. Nie należy podawać razem z lekami przeciwkaszlowymi (np. z kodeiną lub jej pochodnymi), ponieważ może dojść do niebezpiecznego nagromadzenia wydzieliny oskrzelowej wskutek osłabionego odruchu kaszlowego. Bromoheksyna może nasilać działanie drażniące salicylanów i innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych na błonę śluzową przewodu pokarmowego. Równoczesne stosowanie bromoheksyny i antybiotyków (leki stosowane w leczeniu zakażeń: erytromycyną, doksycykliną, amoksycyliną, cefuroksymem) może prowadzić do zwiększenia stężenia antybiotyku w płucach. Prowadzenie pojazdów i obsługa maszyn: podczas stosowania leku mogą wystąpić zawroty i bóle głowy, dlatego należy zachować ostrożność. Lek zawiera sód – mniej niż 1mmol (23mg) sodu na 1 tabletkę, jest uznawany za „wolny od sodu”.
Przeciwwskazania:
Nie stosować w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek składnik leku. Nie stosować u dzieci poniżej 2. roku życia.
Działania niepożądane:
U niektórych osób podczas stosowania leku mogą wystąpić działania niepożądane. Jeśli wystąpią następujące objawy, należy przerwać stosowanie leku i bezzwłocznie zgłosić się do lekarza lub pobliskiego szpitala: ciężkie działania niepożądane dotyczące skóry (rumień wielopostaciowy, zespół Stevensa-Johnsona, toksyczna martwica naskórka i ostra uogólniona krostkowica), reakcje alergiczne (wysypka, obrzęk twarzy, warg, języka i/lub gardła, który może powodować trudności w oddychaniu lub połykaniu). Niezbyt często: ból w górnej części brzucha, nudności, wymioty, biegunka. Rzadko: wysypka skórna, pokrzywka, reakcje nadwrażliwości. Częstość nieznana: niestrawność, nadmierne pocenie się, ciężkie działania niepożądane dotyczące skóry (rumień wielopostaciowy, zespół Stevensa-Johnsona, toksyczna martwica naskórka i ostra uogólniona krostkowica), reakcje anafilaktyczne, w tym wstrząs anafilaktyczny, obrzęk naczynioruchowy, świąd, obniżenie ciśnienia krwi, zwiększona aktywność enzymów wątrobowych, ból głowy, zawroty głowy, senność, skurcz oskrzeli.
Dawkowanie tabletek ulegających rozpadowi w jamie ustnej Flegamina Fast Junior 4mg:
Lek stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub według wskazówek na ulotce. Osoby dorosłe, osoby w podeszłym wieku: stosować 2 tabletki 3 razy na dobę. Na początku leczenia może być konieczne zwiększenie dawki do 4 tabletek 3 razy na dobę (48mg – dawka maksymalna). Młodzież powyżej 12. roku życia: stosować 2 tabletki 3 razy na dobę, maksymalnie do 12 tabletek na dobę (48mg). Dzieci od 6. do 12. roku życia: stosować 1 tabletkę 3 razy na dobę, maksymalnie do 4 tabletek na dobę (16mg). Dzieci od 2. do 6. roku życia: stosować pół tabletki 3 razy na dobę, maksymalnie do 2 tabletek na dobę (8mg). Tabletkę umieścić w jamie ustnej, po 30 sekundach tabletka ulegnie rozpadowi, wtedy można ją połknąć. Stosować w równych odstępach czasu, po posiłku. Nie należy stosować bezpośrednio przed snem. Nie należy dotykać tabletki mokrymi rękami, może się rozpaść. Ze względu na ryzyko zadławienia należy zachować ostrożność podczas podawania leku małym dzieciom. Zaleca się w takim przypadku rozpuścić tabletkę na łyżce w niewielkiej ilości wody bezpośrednio przed podaniem. Tabletkę użyć od razu po otwarciu blistra. Tabletkę można podzielić na dwie równe części. Czas stosowania; nie należy stosować dłużej niż 7 dni bez konsultacji z lekarzem. W przypadku, gdy objawy nie ustępują lub się nasilają po 5 dniach leczenia u dorosłych lub po 3 dniach u młodzieży i dzieci, należy się skonsultować z lekarzem.