Skład Faringan:
Substancje czynne: chloroheksydyny dichlorowodorek (Chlorhexidini dihydrochloridum), benzokaina (Benzocainum). Każda tabletka do ssania zawiera 5mg chloroheksydyny dichlorowodorku i 1,5mg benzokainy oraz substancje pomocnicze: izomalt (E953), makrogol 6000, aromat miętowy (mentol, menton, olejek mięty pieprzowej, maltodekstryna, skrobi oktenylobursztynian sodu (E 1450)), aspartam (E 951), magnezu stearynian.
Działanie Faringan:
Lek zawiera dwie substancje czynne – benzokainę, która działa miejscowo znieczulająco oraz chloroheksydynę, która działa przeciwbakteryjnie. Produkt leczniczy Faringan jest wskazany do stosowania u osób dorosłych i młodzieży powyżej 12. roku życia w miejscowym leczeniu stanów zapalnych śluzówki jamy ustnej i gardła. Lek w postaci tabletek do ssania.
Zastosowanie:
Produkt leczniczy Faringan wskazany do stosowania w leczeniu miejscowym w stanach zapalnych błony śluzowej jamy ustnej – zapalenie jamy ustnej, zapalenie dziąseł, afty oraz stanów zapalnych błony śluzowej gardła – zapalenie gardła. Lek stosować u dorosłych i młodzieży powyżej 12. roku życia.
Informacje dodatkowe:
Produkt przechowywać w sposób niedostępny dla dzieci, w temperaturze pokojowej. Zaleca się chronić przed działaniem wilgoci i światła. Przed rozpoczęciem stosowania leku należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą. Szczególną ostrożność należy zachować w następujących przypadkach: osoby z nietolerancją estrowych środków miejscowo znieczulających (zwłaszcza pochodnych kwasu para-aminobenzoesowego (PABA)), parabenów lub p-fenylenodiaminy – mogą oni wykazywać nadwrażliwość na benzokainę. Lek należy stosować pod kontrolą lekarza u osób ze zmianami nadżerkowymi lub złuszczaniem w obrębie błony śluzowej jamy ustnej. Przy stosowaniu leku powyżej 7 dni mogą pojawić się odwracalne przebarwienia zębów oraz powierzchni języka. Chloroheksydyna zwiększa odkładanie kamienia nazębnego, dlatego podczas stosowania leku zaleca się odpowiednio dbać o higienę jamy ustnej i stosować pastę do zębów, zapobiegającą odkładaniu kamienia. Stosowanie u dzieci: nie stosować poniżej 12. roku życia. Stosowanie z innymi lekami: należy unikać jednoczesnego stosowania z innymi lekami stosowanymi miejscowo. Nie stosować razem z – innymi lekami zawierającymi substancje bakteriobójcze (np. z sulfonamidami); inhibitorami cholinoesterazy (lekami stosowanymi w leczeniu zaburzeń poznawczych). Po zastosowaniu leku nie należy jeść i pić niczego przez 30 minut. Stosowanie w okresie ciąży i karmienia piersią: należy się skonsultować z lekarzem, przy czym nie należy stosować u kobiet w ciąży i karmiących piersią. Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn: lek nie ma wpływu lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu. Lek zawiera aspartam (E 951) – 4mg w każdej tabletce do ssania. Aspartam jest źródłem fenyloalaniny, może być szkodliwy dla pacjentów z fenyloketonurią. Lek zawiera izomalt (E 953) – 656,5mg izomaltu (E 953) w każdej tabletce do ssania. Należy skonsultować się z lekarzem w przypadku stwierdzonej wcześniej nietolerancji niektórych cukrów. Lek zawiera mniej niż 1mmol (23mg) sodu w tabletce, uznaje się go za „wolny od sodu”.
Przeciwwskazania:
Nie stosować w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek składnik leku. Nie stosować u osób z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją fruktozy, u osób chorych na methemoglobinemię. Nie stosować w przypadku ran lub owrzodzeń jamy ustnej i gardła. Nie stosować u osób z małym stężeniem cholinoesterazy w osoczu. Nie stosować poniżej 12. roku życia.
Działania niepożądane:
Podczas stosowania leku u niektórych osób mogą wystąpić działania niepożądane. Jeśli pojawią się następujące działania niepożądane, należy przerwać stosowanie leku i niezwłocznie skonsultować się z lekarzem lub zgłosić do szpitala: reakcje nadwrażliwości i/lub wstrząs anafilaktyczny – objawy to: wysypka, świąd, omdlenia, obrzęk warg, twarzy, gardła lub języka, trudności w połykaniu lub oddychaniu. Inne działania niepożądane: rzadko – reakcje alergiczne, miejscowe podrażnienie; bardzo rzadko – reakcje nadwrażliwości, wstrząs anafilaktyczny; częstość nieznana – methemoglobinemia (choroba krwi związana z powstaniem nieprawidłowej hemoglobiny), przebarwienie zębów, przebarwienie języka, pieczenie języka, mrowienie języka i/lub zaburzenia smaku podczas długotrwałego (ponad tydzień) stosowania.
Dawkowanie tabletek do ssania Faringan:
Lek należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub według wskazówek na ulotce. Zalecana dawka dla dorosłych i młodzieży powyżej 12. roku życia: ssać po jednej tabletce kilka razy na dobę. W razie potrzeby, można ssać jedną tabletkę co 1-2 godziny. Maksymalna dawka dobowa: 8 tabletek do ssania. Zaleca się stosować po wystąpieniu pierwszych objawów, ssać powoli do rozpuszczenia, nie rozgryzać i nie połykać. Po zastosowaniu leku należy wstrzymać się z piciem i jedzeniem przez 30 minut. Zaleca się stosować lek przynajmniej 30 minut po posiłku lub umyciu zębów, przed snem. W przypadku, gdy po 5 dniach nie nastąpiła poprawa lub doszło do pogorszenia bądź wystąpiła wysoka gorączka, nudności, wymioty i ból głowy, należy się skonsultować z lekarzem. Z lekarzem należy się skonsultować w przypadku wrażenia, że lek działa za mocno lub za słabo.