Polecane produkty
Skład Help4Skin Septi-Spray:
Substancje czynne: oktenidyny dichlorowodorek (Octenidini dihydrochloridum) i fenoksyetanol (Phenoxyethanolum). 1g roztworu zawiera 1mg oktenidyny dichlorowodorku i 20mg fenoksyetanolu oraz substancje pomocnicze: kokamidopropylobetaina, roztwór 38%, sodu glukonian, glicerol 85%, sodu wodorotlenek, roztwór 10% (do ustalenia pH), woda oczyszczona.
Działanie Help4Skin Septi-Spray:
Lek zawiera dwie substancje czynne – oktenidyny dichlorowodorek i fenoksyetanol. Produkt leczniczy Help4Skin Septi-Spray to roztwór dezynfekujący (antyseptyczny) do miejscowego stosowania. Wskazany jest do stosowania w wielokrotnym, krótkotrwałym leczeniu antyseptycznym w celu zniszczenia bakterii i grzybów w obrębie błon śluzowych i sąsiadujących tkanek przed procedurami diagnostycznymi w obrębie narządów płciowych i odbytu (pochwy, sromu i żołędzi prącia), jak również przed cewnikowaniem pęcherza moczowego. Ponadto roztwór można stosować w wielokrotnym, krótkotrwałym leczeniu antyseptycznym małych, powierzchownych ran. Bez konsultacji z lekarza można stosować jako środek odkażający na małe powierzchowne rany (otarcia, zadrapania, drobne skaleczenia, oparzenia i ukąszenia owadów) u dzieci, młodzieży i dorosłych.
Zastosowanie:
Produkt leczniczy Help4Skin Septi-Spray wskazany do stosowania w wielokrotnym, krótkotrwałym leczeniu antyseptycznym małych, powierzchownych ran (bez zalecenia lekarza); w wielokrotnym, krótkotrwałym leczeniu antyseptycznym oparzeń, antyseptyka pochwy i szyjki macicy, dezynfekcja żołędzi prącia (zgodnie z zaleceniami lekarza). Lek stosowany przez lekarza wykorzystuje się w wielokrotnym, krótkotrwałym leczeniu antyseptycznym w obrębie błon śluzowych i sąsiadujących tkanek przed procedurami diagnostycznymi w obrębie narządów płciowych i odbytu (w tym pochwy, sromu i żołędzi prącia) i przed cewnikowaniem pęcherza moczowego.
Informacje dodatkowe:
Produkt przechowywać w sposób niedostępny dla dzieci, w temperaturze pokojowej. Zaleca się chronić przed działaniem wilgoci i światła. Po otwarciu preparat nadaje się do użytku przez 12 miesięcy. Przed rozpoczęciem stosowania leku należy omówić to z lekarzem, farmaceutą lub pielęgniarką. Nie wolno dopuścić do tego, aby lek przedostał się do krwiobiegu, np. w wyniku przypadkowego wstrzyknięcia. Nie należy wdychać leku podczas jego rozpylania, aby uniknąć dostania się do gardła. Stosowanie u dzieci i młodzieży: należy stosować ostrożnie u noworodków, zwłaszcza u wcześniaków. Stosowanie w kobiet w okresie ciąży i karmienia piersią: możliwość stosowania w okresie ciąży i karmienia piersią należy omówić z lekarzem, przy czym nie jest zalecane stosowanie leku w okresie ciąży – zwłaszcza w pierwszym trymestrze, później nie należy go stosować bez wyraźnego zalecenia lekarza. Nie należy stosować w okolicy piersi u kobiet karmiących, zwłaszcza bez wyraźnego zalecenia lekarza. Lek może powodować ciężkie zmiany skórne. Należy usunąć nadmiar leku i upewnić się, że nie pozostaje on na skórze dłużej, niż to konieczne (dotyczy to też materiałów nasączonych roztworem stykających się bezpośrednio z ciałem). Nie należy stosować do oka. W razie kontaktu z oczami, należy natychmiast przepłukać je dużą ilością wody. Lek można stosować podczas okluzyjnego leczenia ran. Należy unikać kontaktu leku z anionowymi substancjami powierzchniowo czynnymi takimi jak np. detergenty i środki czyszczące, mogą one powodować zmniejszenie skuteczności oktenidyny chlorowodorku. Stosowanie z innymi lekami: należy to omówić z lekarzem. Leku nie mieszać z innymi substancjami, zwłaszcza w skojarzeniu ze środkami antyseptycznymi na bazie PVP-jodu (kompleks jodu z powidonem) na sąsiadujących obszarach skóry, ponieważ w obszarze granicznym mogą pojawić się intensywne przebarwienia skóry o barwie brązowej do fioletowej.
Przeciwwskazania:
Nie stosować w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek składnik preparatu. Nie stosować do oczu. Stosowanie przez lekarza – nie stosować do płukania jamy brzusznej (np. śródoperacyjnie) lub pęcherza moczowego, albo błony bębenkowej (błony w uchu środkowym, która wibruje w odpowiedzi na fale dźwiękowe).
Działania niepożądane:
Podczas stosowania leku u niektórych osób mogą wystąpić działania niepożądane. Po zastosowaniu leku zawierającego oktenidyny dichlorowodorek i fenoksyetanol zaobserwowano następujące działania niepożądane: rzadko – odczucie pieczenia, zaczerwienienie, świąd, uczucie ciepła; bardzo rzadko – kontaktowe reakcje alergiczne.
Dawkowanie roztworu Help4Skin Septi-Spray:
Lek stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub według wskazówek na ulotce. Preparat zaleca się stosować w postaci nierozcieńczonej. Lek należy stosować natychmiast po odniesieniu urazu lub w przypadku wystąpienia pierwszych oznak stanu zapalnego, w ten sposób można uzyskać najlepszy wynik leczenia. Leczenie ran: jeśli lekarz nie zaleci inaczej, lek stosować raz na dobę na leczony obszar. Bez konsultacji z lekarzem nie stosować dłużej niż 14 dni. Na leczony obszar wielokrotnie rozpylać lek tak, aby został całkowicie zwilżony. Rany powierzchowne: nie ma konieczności przykrywania ich opatrunkiem lub plastrem, jednak można to zrobić, aby zapobiec dalszemu zakażeniu rany w przyszłości. Zawsze należy przestrzegać czasu ekspozycji po nałożeniu leku, który wynosi przynajmniej 1-2 minut przed podjęciem następnych działań. Aby osiągnąć pożądany wynik leczenia, należy ściśle przestrzegać instrukcji. Maksymalny efekt działania leku występuje w ciągu 2 godzin od jego aplikacji. Gdy rana nie goi się prawidłowo lub też pojawiają się objawy stanu zapalnego (zaczerwienienie, pieczenie lub obrzęk), należy się skonsultować z lekarzem. W przypadku, gdy po 14 dniach nie nastąpi poprawa lub dojdzie do pogorszenia objawów, należy się skontaktować z lekarzem.