Polecane produkty
Skład Mel Max Actigel żel 20 mg/g:
Substancja czynna: diklofenak sodowy (Diclofenacum natricum). Jeden gram żelu zawiera 20mg diklofenaku sodowego oraz substancje pomocnicze: alkohol izopropylowy, glikol propylenowy, parafina ciekła, kokozylokaprylokapronian, kopolimer akryloilodimetylotaurynianu amonu i N-winylopirolidonu, makrogolu eter cetostearylowy, sorbitanu trioleinian, kompozycja zapachowa Dovena KD1710/L (zawiera między innymi: aldehyd heksylocynamonowy, alkohol benzylowy, benzoesan benzylu, cytronellol, eugenol, kumarynę, linalol, salicylan benzylu oraz 3-metylo-4-(2,6,6-trimetylo-2-cykloheksen-1-ylo)-3-buten-2-on), woda oczyszczona.
Działanie Mel Max Actigel żel 20 mg/g:
Substancją czynną produktu leczniczego Mel Max Actigel żel 20 mg/g jest diklofenak. Diklofenak działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo, jest on zaliczany do grupy leków określanych jako niesteroidowe leki przeciwzapalne. Żel jest przeznaczony do miejscowego stosowania, przynosi ulgę w bólu, zmniejsza stan zapalny oraz obrzęki mięśni i stawów. Lek jest wskazany w leczeniu pourazowych stanów zapalnych ścięgien, więzadeł, mięśni i stawów (np. po skręceniach, nadwerężeniach lub stłuczeniach), bólu pleców, ograniczonych stanów zapalnych tkanek miękkich takich (zapalenie ścięgien, łokieć tenisisty, zapalenie torebki stawowej, zapalenie okołostawowe) u młodzieży powyżej 14. roku życia i u osób dorosłych oraz w leczeniu ograniczonych i łagodnych postaci choroby zwyrodnieniowej stawów u osób dorosłych.
Zastosowanie:
Produkt leczniczy Mel Max Actigel żel 20 mg/g wskazany do miejscowego stosowania w leczeniu pourazowych stanów zapalnych ścięgien, więzadeł, mięśni i stawów, które powstały np. w wyniku skręceń, nadwerężeń lub stłuczeń; bólu pleców; ograniczonych stanów zapalnych tkanek miękkich (m.in.: zapalenie ścięgien, łokieć tenisisty, zapalenie torebki stawowej, zapalenie okołostawowe) u osób dorosłych i młodzież powyżej 14. roku życia oraz w leczeniu ograniczonych i łagodnych postaci choroby zwyrodnieniowej stawów u osób powyżej 18. roku życia (osób dorosłych).
Informacje dodatkowe:
Produkt przechowywać w sposób niedostępny dla dzieci, w temperaturze pokojowej. Zaleca się chronić przed działaniem wilgoci i światła. Należy zużyć w ciągu roku od pierwszego otwarcia. Należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed rozpoczęciem stosowania tego leku. Leku nie należy stosować na uszkodzoną skórę, otwarte rany i na wypryski. Jeśli pojawi się wysypka skórna, należy przerwać stosowanie leku. Jeśli lekarz nie zaleci inaczej, nie stosować większej ilości żelu niż zalecono, nie stosować przez dłuższy czas niż zalecano. Lek do użytku zewnętrznego. Nie należy stosować w jamie ustnej, nie należy połykać. Po aplikacji należy umyć ręce. Trzeba unikać kontaktu z oczami – w przypadku dostania się leku do oczu, należy przemyć je czystą wodą, a także skonsultować z lekarzem lub farmaceutą. Lek można stosować w połączeniu z bandażami lub opatrunkami zwykle wykorzystywanymi w przypadku skręceń, ale nie należy stosować leku pod opatrunki uniemożliwiające dostęp powietrza. Stosowanie u dzieci i młodzieży: ze względu na brak wystarczających danych dotyczących skuteczności i bezpieczeństwa nie stosować u dzieci i młodzieży poniżej 14. roku życia. U młodzieży powyżej 14. roku życia nie stosować dłużej niż 7 dni. Możliwość przedłużenia leczenia należy omówić z lekarzem. Stosowanie w okresie ciąży i karmienia piersią: należy się skonsultować z lekarzem, w pierwszym i drugim trymestrze można stosować wyłącznie na zlecenia lekarza (w możliwie najmniejszej dawce i możliwie jak najkrócej), w trzecim trymestrze stosowanie leku jest przeciwwskazane – lek może wywierać szkodliwy wpływ na nienarodzone dziecko lub powodować trudności podczas porodu. W okresie laktacji lek można stosować tylko ze wskazania lekarza. Diklofenak w niewielkiej ilości przenika do mleka matki, przez co kobiety karmiące piersią nie powinny nakładać leku na piersi, nie powinny stosować leku na duże powierzchnie skóry lub długotrwale. Stosowanie z innymi lekami: należy to omówić z lekarzem. Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn: lek nie ma wpływu. Lek zawiera 0,002 mikrograma alkoholu benzylowego w 1g żelu. Lek zawiera glikol propylenowy – 50mg glikolu propylenowego w 1g żelu. Składnik ten może powodować podrażnienie skóry. Lek zawiera kompozycję zapachową Dovena KD1710/L, w której skład wchodzi m.in. aldehyd heksylocynamonowy, alkohol benzylowy, benzoesan benzylu, cytronellol, eugenol, kumarynę, linalol, salicylan benzylu oraz 3-metylo-4-(2,6,6-trimetylo-2-cykloheksen-1-ylo)-3-buten-2-on – te substancje mogą powodować reakcje alergiczne.
Przeciwwskazania:
Nie stosować w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek składnik leku. Nie stosować w przypadku nadwrażliwości na inne niesteroidowe leki przeciwzapalne. Nie stosować, gdy pojawiają się objawy reakcji alergicznej, wywołane stosowaniem niesteroidowych leków przeciwzapalnych np: sapanie lub skrócenie oddechu (astma), wysypka skórna z pęcherzami lub pokrzywka, obrzęk twarzy lub języka, zapalenie błony śluzowej nosa (katar). Nie stosować u dzieci i młodzieży poniżej 14. roku życia. Nie stosować w trzecim trymestrze ciąży.
Działania niepożądane:
U niektórych osób w trakcie stosowania leku mogą wystąpić działania niepożądane. Niektóre działania niepożądane występujące rzadko lub bardzo rzadko mogą być ciężkie. Należy natychmiast przerwać stosowanie leku i niezwłocznie zgłosić się po pomoc medyczną, gdy wystąpią objawy, które mogą wskazywać na uczulenie: rzadko – wysypka skórna z pęcherzykami; bardzo rzadko – sapanie, spłycony oddech lub uczucie ucisku w klatce piersiowej (astma), obrzęk twarzy, ust, języka lub krtani, pokrzywka. Inne działania niepożądane najczęściej są łagodne, nieszkodliwe, przemijające: często – wysypka skórna, świąd, zaczerwienienie lub pieczenie skóry, zapalenie skóry (m.in. kontaktowe zapalenie skóry); bardzo rzadko – wysypka grudkowata, zwiększona wrażliwość skóry na światło słoneczne – objawy: oparzenia słoneczne ze świądem, obrzękiem i pęcherzami.
Dawkowanie żelu Mel Max Actigel żel 20 mg/g:
Należy stosować według zaleceń lekarza lub według zaleceń na ulotce. Lek do stosowania miejscowego na skórę. Przeciwbólowe działanie leku utrzymuje się do 12 godzin. Osoby dorosłe, młodzież powyżej 14. roku życia: żel stosować 2 razy na dobę – najlepiej rano i wieczorem, aplikować na bolące lub spuchnięte miejsca niewielką ilość żelu, delikatnie wetrzeć. Ilość leku należy dostosować do rozmiarów miejsca zmienionego chorobowo – najczęściej wystarczy ilość żelu odpowiadająca wielkości owocu wiśni lub orzecha włoskiego. W trakcie wcierania żelu odczuwalne jest delikatne działanie chłodzące. Po użyciu leku należy umyć ręce, chyba że to ręce są miejscem leczonym. Czas leczenia (o ile lekarz nie zaleci inaczej): u osób dorosłych i młodzieży powyżej 14. roku życia nie należy stosować leku dłużej niż 14 dni przy nadwerężeniach mięśni i stawów oraz zapaleniu ścięgien; u osób dorosłych nie należy stosować leku dłużej niż 21 dni przy bólu związanym z chorobą zwyrodnieniową stawów. Należy się skonsultować z lekarzem, jeśli po 7 dniach leczenia nie nastąpiła poprawa lub doszło do pogorszenia.
Producent: Hasco-Lek