Polecane produkty
Skład Esberitox N:
Substancją czynną leku jest wyciąg z: ziela żywotnika zachodniego, korzenia jeżówki purpurowej i korzenia dzikiego indygo – Extractum spissum ex: (Baptisiae tinctoriae radice + Echinaceae purpureae radice + Thujae occidentalis herba) (1:11), ekstrahent: etanol 30% (v/v.). Jedna tabletka zawiera: 0,215ml wyciągu odpowiadającego: Baptisiae tinctoriae radice (korzeń dzikiego indygo) – 10mg, Echinaceae purpureae radice (korzeń jeżówki purpurowej) – 7,5mg, Thujae occidentalis herba (ziele żywotnika zachodniego) – 2mg oraz substancje pomocnicze: laktoza, stearynian magnezu, makrogol 6000, sacharoza.
Działanie Esberitox N:
Wskazaniem do stosowania produktu leczniczego Esberitox N jest wspomaganie leczenia przeziębień. Substancjami czynnymi leku są wyciągi roślinne – z ziela żywotnika zachodniego, korzenia jeżówki purpurowej i korzenia dzikiego indygo. Jest to lek roślinny, który pomaga skrócić czas infekcji oraz łagodzi jej przebieg.
Zastosowanie:
Produkt leczniczy Esberitox N wskazany do stosowania wspomagająco w leczeniu przeziębień jako środek skracający czas infekcji i łagodzący jej przebieg. Lek można stosować u dzieci powyżej 4. roku życia i u osób dorosłych.
Informacje dodatkowe:
Produkt przechowywać w sposób niedostępny dla dzieci, w temperaturze pokojowej. Zaleca się chronić przed działaniem wilgoci i światła. Jeśli objawy choroby nasilają się lub utrzymują dłużej niż 10 dni, jeśli pojawia się duszność, gorączka lub ropiejące bądź krwawiące wydzieliny, należy skonsultować się z lekarzem. Stosowanie u dzieci i młodzieży: zasadniczo preparatów z jeżówką nie zaleca się stosować u dzieci poniżej 12. roku życia. Jednakże lek ten z zachowaniem szczególnej ostrożności i po konsultacji z lekarzem można stosować u dzieci poniżej 12. roku życia. Stosowanie z innymi lekami: należy się skonsultować z lekarzem. Interakcje z innymi lekami nie są znane. Stosowanie w okresie ciąży i karmienia piersią: lek ten nie jest zalecany do stosowania u kobiet w ciąży i u matek karmiących piersią. Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn: lek nie powoduje osłabienia sprawności psychofizycznej, zdolności prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Lek zawiera laktozę i sacharozę – w przypadku nietolerancji niektórych cukrów przed zastosowaniem leku należy skonsultować się z lekarzem.
Przeciwwskazania:
Nie stosować w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek składnik leku lub na rośliny pokrewne do korzenia jeżówki, tj. inne rośliny z tej samej rodziny botanicznej (Compositae/Asteraceae – np. rumianek, arnika). Nie stosować w przypadku postępujących chorób ogólnoustrojowych takich jak: gruźlica, białaczka, AIDS, zarażenie wirusem HIV, kolagenoza (choroba zapalna oddziałująca na tkankę łączną), stwardnienie rozsiane i inne choroby autoimmunologiczne. Nie stosować w przypadku immunosupresji (obniżenia odporności organizmu np. w przypadku terapii lekami onkologicznymi, po transplantacji organów lub szpiku kostnego). Nie stosować u dzieci poniżej 4. roku życia.
Działania niepożądane:
Podczas stosowania leku u niektórych osób mogą wystąpić działania niepożądane. Podczas stosowania może wystąpić reakcja nadwrażliwości (uczuleniowa). W trakcie stosowania produktów zawierających w swoim składzie jeżówkę obserwowano: wysypkę na skórze, świąd (swędzenie), obrzęk (opuchlizna) twarzy, duszności, zawroty głowy i spadek ciśnienia krwi. Jeśli pojawią się takie objawy, należy niezwłocznie przerwać stosowanie leku i skonsultować się z lekarzem. Mogą wystąpić zaburzenia żołądka i jelit (ból brzucha, wymioty, biegunka). Brak danych dotyczących częstości występowania tych działań niepożądanych.
Dawkowanie tabletek Esberitox N:
Lek należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub według wskazówek na ulotce. Zalecana dawka leku to: osoby dorosłe i młodzież powyżej 12. roku życia: 3 razy dziennie po 3 tabletki; dzieci od 6. do 12. roku życia: 3 razy dziennie po 2 tabletki; dzieci od 4. do 6. roku życia: 3 razy dziennie po 1 tabletce. Przed zastosowaniem u dzieci poniżej 12. roku życia należy się skonsultować z lekarzem. Lek przyjmować rano, w środku dnia oraz wieczorem, popijać płynem, najlepiej wodą. Tabletkę można również rozpuścić w ustach. W przypadku trudności z połykaniem, a także u dzieci poniżej 6. roku życia tabletkę można rozkruszyć i zmieszać z wodą, następnie roztwór wypić. Czas trwania leczenia: zależy od choroby. Leczenie powinno się rozpocząć jak najszybciej po pojawieniu się objawów i należy je kontynuować do ich ustąpienia. Bez konsultacji z lekarzem nie stosować dłużej niż 10 dni. Jeśli po upływie kilku dni nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy skontaktować się z lekarzem.
Producent: Schaper & Brummer