Polecane produkty
Skład Kidofen 125mg:
Substancja czynna: ibuprofen (Ibuprofenum). 1 czopek zawiera 125mg ibuprofenu oraz substancje pomocnicze: tłuszcz stały (A), tłuszcz stały (B).
Działanie Kidofen 125mg:
Kidofen 125mg jest produktem leczniczym w postaci czopków doodbytniczych. Substancją czynną leku jest ibuprofen. To niesteroidowy lek przeciwzapalny, który działa przeciwbólowo, przeciwgorączkowo i przeciwzapalnie. Lek jest wskazany do stosowania w leczeniu bólu o nasileniu małym do umiarkowanego, w tym bólu w trakcie ząbkowania, bólu głowy, bólu i gorączki w przebiegu przeziębienia i grypy. Lek jest przeznaczony dla dzieci od 2. roku życia (powyżej 12,5kg).
Zastosowanie:
Produkt leczniczy Kidofen 125mg wskazany do stosowania w leczeniu bólu o nasileniu małym do umiarkowanego jak np. bóle w trakcie ząbkowania i bóle zębów, bóle głowy, bóle uszu, bóle gardła, bóle pooperacyjne, bóle na skutek uszkodzenia tkanek miękkich, stawów i kości, bóle i gorączka występujące w trakcie przeziębienia i grypy. Przeznaczony do stosowania, gdy podanie leku w formie doustnej jest niewskazane, np. gdy występują wymioty.
Informacje dodatkowe:
Produkt przechowywać w sposób niedostępny dla dzieci, w temperaturze pokojowej. Zaleca się chronić przed działaniem wilgoci i światła. Podczas stosowania ibuprofenu występowały objawy reakcji alergicznej na ten lek, w tym trudności z oddychaniem, obrzęk w okolicach twarzy i szyi (obrzęk naczynioruchowy), ból w klatce piersiowej. Pojawienie się takich objawów wymaga natychmiastowego odstawienia leku i bezzwłocznego skontaktowania się z lekarzem lub medycznymi służbami ratunkowymi. Przed rozpoczęciem stosowania leku należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą, jeśli pacjent ma choroby żołądka i/lub jelit (jak np.: przewlekłe zapalenie jelit, wrzodziejące zapalenie dwunastnicy, choroba Leśniowskiego-Crohna objawiająca się m.in. przewlekłą biegunką), choroby odbytu i odbytnicy – zwiększa się ryzyko krwawień z przewodu pokarmowego; jeśli u pacjenta występują niektóre choroby skóry (toczeń rumieniowaty układowy (ang. SLE) lub mieszana choroba tkanki łącznej); jeśli pacjent ma nadciśnienie tętnicze i/lub zaburzenia czynności serca w wyniku zatrzymywania płynów; jeśli pacjent ma zaburzenia czynności nerek i wątroby; jeśli pacjent ma zaburzenia krzepnięcia krwi – ibuprofen może przedłużyć czas krwawienia; jeśli pacjent jest bezpośrednio po dużych zabiegach chirurgicznych; jeśli pacjent ma astmę oskrzelową, przewlekły nieżyt nosa, zapalenie zatok, polipy nosa lub alergię (występująca aktualnie lub w przeszłości) – po zastosowaniu leku może wystąpić skurcz oskrzeli; jeśli u pacjenta występuje ciężkie odwodnienie, spowodowane biegunką – szczególną ostrożność należy zachować u dzieci; jeśli pacjent ma niewydolność serca, nerek lub wątroby, przyjmuje leki moczopędne lub stracił dużo płynów z powodu np. dużego zabiegu chirurgicznego – lekarz zleci regularną kontrolę pracy nerek; jeśli pacjent ukończył 65 lat – w tym wieku zwiększa się ryzyko niepożądanych działań leku, zwłaszcza krwawienia z przewodu pokarmowego i przedziurawienia ściany żołądka lub dwunastnicy, które mogą być śmiertelne. Pacjent powinien poinformować lekarza o wszelkich nietypowych objawach dotyczących przewodu pokarmowego (szczególnie o krwawieniu, bólach), zwłaszcza w początkowym okresie leczenia; jeśli pacjent miał owrzodzenie i/lub krwawienie z przewodu pokarmowego i ukończył 65 lat, lek może stosować po konsultacji z lekarzem; jeśli pacjent choruje na ospę wietrzną – nie zaleca się stosowania leku; jeśli podczas długotrwałego stosowania dużych dawek leków przeciwbólowych wystąpią bóle głowy – nie należy ich łagodzić poprzez zwiększanie dawki leku przeciwbólowego; jeśli lek jest stosowany długotrwale, lekarz zleci regularne badanie czynności nerek, wątroby oraz badania krwi; jeśli wystąpią zaburzenia widzenia, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem okulistą; jeżeli u pacjenta występuje zakażenie. Lek może niekorzystnie wpływać na płodność u kobiet, działanie to jest przemijające i ustępuje po zakończeniu leczenia. Zakażenia: lek może ukryć objawy zakażenia, takie jak gorączka i ból, może więc opóźnić zastosowanie odpowiedniego leczenia zakażenia, a w konsekwencji prowadzić do zwiększonego ryzyka powikłań. Zaobserwowano to w przebiegu wywołanego przez bakterie zapalenia płuc i bakteryjnych zakażeń skóry związanych z ospą wietrzną. Jeśli pacjent stosuje ten lek podczas występującego zakażenia, a objawy zakażenia utrzymują się lub nasilają, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem. Nie należy stosować tego leku w przypadku przyjmowania innych leków z grupy NLPZ (w tym inhibitorów COX-2 takich jak celekoksyb lub etorykoksyb). Reakcje skórne: w związku ze stosowaniem ibuprofenu występowały ciężkie reakcje skórne – złuszczające zapalenie skóry, rumień wielopostaciowy, zespół Stevensa-Johnsona, toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka, polekowa reakcja z eozynofilią i objawami ogólnoustrojowymi (DRESS) oraz ostra uogólniona osutka krostkowa (AGEP). Jeśli wystąpi którykolwiek z objawów związanych z tymi ciężkimi reakcjami skórnymi, należy natychmiast odstawić lek i zwrócić się o pomoc medyczną. Stosowanie z innymi lekami: należy to omówić z lekarzem. Nie należy stosować jednocześnie z tym lekiem leków wymienionych poniżej, gdyż może on wpływać na działanie innych leków i odwrotnie. Pacjent powinien poinformować lekarza, jeśli przyjmuje którykolwiek z niżej wymienionych leków. Leki, które mogą zwiększyć krwawienie z przewodu pokarmowego: kwas acetylosalicylowy (stosowany w łagodzeniu bólu i obniżeniu gorączki, jak np. aspiryna); inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ); glikokortykosteroidy (stosowane w leczeniu m.in. astmy oskrzelowej); leki przeciwpłytkowe (leki zmniejszające ryzyko tworzenia się zakrzepów krwi); selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (leki stosowane w leczeniu depresji); selektywne inhibitory cyklooksygenazy-2 (leki stosowane w leczeniu choroby reumatycznej). Leki, które mogą spowodować uszkodzenie nerek: takrolimus (lek stosowany w leczeniu m.in. atopowego zapalenia skóry); cyklosporyna (lek stosowany po przeszczepieniu narządów). Lek ten może nasilać działanie: leków przeciwzakrzepowych (leków zapobiegających krzepnięciu krwi, jak np. warfaryna); litu (leku stosowanego w leczeniu depresji); metotreksatu (leku stosowanego w leczeniu niektórych nowotworów oraz reumatoidalnego zapalenia stawów). Lek ten może zmniejszyć skuteczność: leków obniżających ciśnienie tętnicze krwi; leków zwiększających wytwarzanie moczu – istnieje zwiększone ryzyko zaburzeń czynności nerek, jak np. zwiększone stężenie potasu we krwi (hiperkaliemia), jeśli takie zaburzenie wystąpi, pacjent powinien przyjmować duże ilości płynów. Stosowanie w okresie ciąży i karmienia piersią: ten lek jest przeznaczony dla dzieci. Dopuszczono do obrotu inne leki zawierające ibuprofen jako substancję czynną przeznaczone dla osób dorosłych. Możliwość stosowania tego leku w okresie ciąży i karmienia piersią należy omówić z lekarzem. Nie należy stosować tego leku w ostatnich 3 miesiącach ciąży, gdyż może on zaszkodzić nienarodzonemu dziecku lub być przyczyną komplikacji podczas porodu. Może on powodować zaburzenia związane z nerkami i sercem u nienarodzonego dziecka. Może on zwiększać skłonność do krwawień pacjentki i jej dziecka oraz powodować opóźnienie lub wydłużenie okresu porodu. W ciągu pierwszych 6 miesięcy ciąży nie należy stosować tego leku, chyba że lekarz uzna użycie go za bezwzględnie konieczne. Jeśli konieczne jest leczenie w tym okresie lub podczas próby zajścia w ciążę, należy zastosować jak najmniejszą dawkę przez możliwie najkrótszy czas. Od 20. tygodnia ciąży lek ten może powodować zwężenie naczynia krwionośnego (kanału tętniczego) w sercu dziecka lub zaburzenia nerek, które mogą prowadzić do niskiego poziomu płynu owodniowego otaczającego dziecko (małowodzia). Jeśli konieczne jest leczenie przez okres dłuższy niż kilka dni, lekarz może zalecić dodatkową obserwację. Ibuprofen przenika do mleka kobiecego w niewielkim stopniu, nie ma doniesień o szkodliwym wpływie leku na niemowlęta, więc przerwanie karmienia nie jest konieczne w trakcie krótkotrwałego stosowania ibuprofenu, w dawkach stosowanych w leczeniu bólu i gorączki. Lek ten należy do grupy leków (NLPZ), które mogą wpływać na płodność u kobiet. Działanie to jest przemijające po przerwaniu stosowania leku. Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn: krótkotrwałe stosowanie leku nie wywiera wpływu na zdolność do prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Przeciwwskazania:
Nie stosować w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek składnik leku oraz inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ). Nie stosować, jeśli wystąpiła duszność, astma, katar lub pokrzywka po przyjęciu kwasu acetylosalicylowego lub innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych, ponieważ lek może wywołać podobne objawy niepożądane. Nie stosować, jeśli kiedykolwiek wystąpiło lub występuje aktualnie krwawienie z przewodu pokarmowego. Nie stosować, jeśli wystąpiło kiedykolwiek przedziurawienie (perforacja) ściany żołądka lub jelita, związane ze stosowaniem niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Nie stosować, jeśli występuje lub kiedykolwiek wystąpiła choroba wrzodowa żołądka i/lub dwunastnicy lub krwawienie wrzodu. Nie stosować, jeśli pacjent ma ciężką niewydolność wątroby lub nerek. Nie stosować, jeśli pacjent ma ciężką niewydolność serca. Nie stosować, jeśli pacjent ma skazę krwotoczną (zaburzenia krzepnięcia krwi). Nie stosować u dzieci o masie ciała poniżej 12,5kg. Nie stosować w ostatnich trzech miesiącach ciąży.
Działania niepożądane:
Podczas stosowania leku u niektórych osób mogą wystąpić działania niepożądane. Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem, jeśli wystąpi: wysypka, silne puchnięcie twarzy, ust lub gardła utrudniające oddychanie, mówienie lub przełykanie, zmniejszenie ciśnienia krwi, wolne lub szybkie tętno, bladość, niepokój, pocenie się, zawroty głowy, utrata przytomności, zatrzymanie oddechu i pracy serca; krwawienie z przewodu pokarmowego (wymioty zawierające krew lub fusowatą treść – podobną do fusów z kawy, czarny stolec lub krew w stolcu); ból w klatce piersiowej, mogący być objawem potencjalnie ciężkiej reakcji alergicznej nazywanej zespołem Kounisa; zaczerwienione, niewypukłe, podobne do tarczy lub okrągłe plamy na tułowiu, często z pęcherzami na środku, łuszczenie się skóry, owrzodzenia w ustach, gardle, nosie, narządach płciowych i oczach. Te ciężkie wysypki skórne może poprzedzać gorączka i objawy grypopodobne (złuszczające zapalenie skóry, rumień wielopostaciowy, zespół Stevensa-Johnsona, toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka); ciężkie reakcje skórne znane jako zespół DRESS: wysypka skórna, gorączka, obrzęk węzłów chłonnych oraz zwiększenie liczby eozynofilów (rodzaj białych krwinek); czerwona łuskowata wysypka ze zgrubieniami pod skórą i pęcherzami, umiejscowiona przeważnie w fałdach skórnych, na tułowiu i kończynach górnych, z gorączką występującą na początku leczenia (ostra uogólniona osutka krostkowa). Inne działania niepożądane – często: niestrawność (uczucie gniecenia w żołądku, wzdęcia, odbijanie, zgaga, zaparcia), bóle brzucha i nudności; niezbyt często: biegunka, wzdęcia, zaparcia i wymioty; choroba wrzodowa żołądka i/lub dwunastnicy; krwawienie z przewodu pokarmowego (spowodowane przedziurawieniem ściany żołądka lub jelita); czasem ze skutkiem śmiertelnym, zwłaszcza u osób w podeszłym wieku; wrzodziejące zapalenie błony śluzowej jamy ustnej; nasilenie objawów zapalenia jelita grubego i choroby Crohna; zapalenie błony śluzowej żołądka; miejscowe podrażnienie odbytu; bóle głowy, zawroty głowy, bezsenność, szumy uszne i zmęczenie; reakcje nadwrażliwości z pokrzywką i świądem; bardzo rzadko: obrzęk; nadciśnienie tętnicze; niewydolność serca; zmniejszenie wydalania mocznika; śródmiąższowe zapalenie nerek; zespół nerczycowy; ostra niewydolność nerek; martwica brodawek nerkowych; zwiększenie stężenia mocznika w surowicy; zaburzenia czynności wątroby; uszkodzenie wątroby; ostre zapalenie wątroby; znaczne zmniejszenie liczby wszystkich krwinek (anemia, leukopenia, trombocytopenia, pancytopenia, agranulocytoza). Pierwszymi objawami są: gorączka, ból gardła, powierzchowne owrzodzenie błony śluzowej jamy ustnej, objawy grypopodobne, znaczne wyczerpanie, krwawienia z nosa lub wylewy podskórne; ciężkie zakażenia skóry i tkanek miękkich będące powikłaniem ospy wietrznej; toczeń rumieniowaty układowy; mieszana choroba tkanki łącznej; sztywność karku, bóle głowy, nudności, wymioty, gorączka, zaburzenia orientacji (są to objawy jałowego zapalenia opon mózgowych); ciężkie reakcje nadwrażliwości: obrzęk twarzy, języka i krtani utrudniający oddychanie, mówienie lub przełykanie, duszność, przyspieszone tętno, zmniejszenie ciśnienia krwi lub ciężki wstrząs, nasilenie objawów astmy; częstość nieznana: skóra staje się wrażliwa na światło. W przypadku wystąpienia któregokolwiek z wyżej wymienionych objawów, należy odstawić lek i skontaktować się z lekarzem.
Dawkowanie czopków Kidofen 125mg:
Lek stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub według wskazówek na ulotce. Bez konsultacji z lekarzem nie stosować dłużej niż 3 dni. Lek do stosowania doodbytniczego. Czopek należy wyjąć z blistra i włożyć do odbytu najlepiej po uprzednim oddaniu kału przez dziecko. Aby czopek był lepiej nawilżony można go ogrzać w dłoni lub zanurzyć na chwilę w ciepłej wodzie. Nie należy przekraczać maksymalnej dawki dobowej 20-30mg ibuprofenu na kg masy ciała podzielonej na 3-4 pojedyncze dawki. Dzieci o masie ciała od 12,5kg do 17kg (od 2. do 4. roku życia): dawka początkowa to 1 czopek, w razie potrzeby 1 czopek po 6 do 8 godzinach. Nie stosować więcej niż 3 czopki (375mg ibuprofenu) w ciągu 24 godzin. Dzieci o masie ciała od 17kg do 20,5kg: dawka początkowa to 1 czopek, w razie potrzeby 1 czopek po 6 godzinach. Nie stosować więcej niż 4 czopki (500mg ibuprofenu) w ciągu 24 godzin. Leku nie należy stosować u dzieci o masie ciała mniejszej niż 12,5 kg. Należy stosować najmniejszą skuteczną dawkę przez najkrótszy okres konieczny do złagodzenia objawów. Jeśli w przebiegu zakażenia jego objawy utrzymują się lub nasilają, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem. Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek lub wątroby przed zastosowaniem leku powinni skonsultować się z lekarzem. Jeśli po upływie 3 dni nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy skonsultować się z lekarzem.
Producent: Aflofarm