Polecane produkty
Skład Lactulosum Orifarm Forte syrop 667mg/ml:
Substancja czynna: laktuloza (Lactulosum) (w postaci laktulozy ciekłej). 1ml syropu zawiera 667mg laktulozy oraz substancje pomocnicze: woda oczyszczona.
Działanie Lactulosum Orifarm Forte syrop 667mg/ml:
Substancją czynną produktu leczniczego Lactulosum Orifarm Forte syrop 667mg/ml jest laktuloza. Jest to syntetyczny dwucukier. Po podaniu doustnym nie ulega rozkładowi z udziałem enzymów trawiennych, ponadto praktycznie nie wchłania się z przewodu pokarmowego. W kontakcie z bakteriami w jelicie grubym laktuloza jest rozkładana do kwasów organicznych – przede wszystkim do kwasu mlekowego. W ten sposób przyczynia się do zakwaszenia treści jelita grubego. Produkty rozkładu laktulozy wpływają na zwiększenie objętości zawartości jelita, pobudzają perystaltykę jelita oraz działają przeczyszczająco. Dodatkowo laktuloza zmniejsza stężenie amoniaku we krwi osób z niewydolnością wątroby w stanie przedśpiączkowym lub śpiączki.
Zastosowanie:
Produkt leczniczy Lactulosum Orifarm Forte syrop 667mg/ml wskazany do stosowania w przewlekłych zaparciach oraz w encefalopatii w przebiegu niewydolności wątroby (stany przedśpiączkowe i śpiączka wątrobowa).
Informacje dodatkowe:
Produkt przechowywać w sposób niedostępny dla dzieci, w temperaturze pokojowej. Zaleca się chronić przed działaniem wilgoci i światła. Po pierwszym otwarciu butelki należy zużyć w ciągu 1 miesiąca. Podczas długotrwałego stosowania dużych dawek laktulozy w encefalopatii wątrobowej należy kontrolować stężenie sodu i potasu w surowicy. Zaleca się skonsultować z lekarzem w następujących przypadkach: objawy brzuszne z towarzyszącym bólem o nieustalonej przyczynie – przed rozpoczęciem leczenia; niezadowalający efekt terapeutyczny po kilku dniach stosowania. U osób z zespołem żołądkowo-sercowym (zespół Roemhelda) laktuloza może być przyjmowana tylko po konsultacji z lekarzem – jeśli u tych osób wystąpią wzdęcia z oddawaniem wiatrów po zażyciu laktulozy, należy zmniejszyć dawkę lub przerwać leczenie. Leku nie należy stosować u osób z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy lub fruktozy, niedoborem laktazy (typu Lapp) lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy. Należy się skonsultować z lekarzem przed zastosowaniem leku u osób z cukrzycą. Stosowanie przewlekłe nieodpowiedniej dawki (więcej niż 2-3 wypróżnienia na dobę) lub niewłaściwe użycie może doprowadzić do biegunki oraz zaburzeń równowagi elektrolitowej. Bez konsultacji z lekarzem leku nie należy stosować dłużej niż dwa tygodnie. Podczas stosowania leków przeczyszczających należy wypijać przynajmniej 1,5-2 litry płynów dziennie. Stosowanie z innymi lekami: laktuloza obniża pH w okrężnicy, leki których uwalnianie zależne jest od pH mogą ulegać inaktywacji. Jednoczesne stosowanie laktulozy: z lekami zobojętniającymi kwas solny może hamować obniżanie przez laktulozę pH treści jelitowej; z doustnymi lekami przeciwzakrzepowymi (np. acenokumarol, fenprokumon) nasila działanie tych leków; z droperidolem – zwiększa ryzyko wywołania przez laktulozę hipokalemii i hipomagnezemii oraz nasila ryzyko działania kardiotoksycznego (wydłużenie odcinka QT, arytmia komorowa typu torsades de pointes i zatrzymanie akcji serca); z korzeniem lukrecji – zwiększa ryzyko hipokaliemii. Stosowanie w okresie ciąży i karmienia piersią: możliwość stosowania leku należy omówić z lekarzem. Prowadzenie pojazdów i obsługa maszyn: lek nie ma wpływu. Lek zawiera laktozę, galaktozę i niewielkie ilości fruktozy: przed zastosowaniem leku u osób z nietolerancją niektórych cukrów należy się skonsultować z lekarzem.
Przeciwwskazania:
Nie stosować w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek składnik leku. Nie stosować w przypadku niedrożności przewodu pokarmowego, perforacji lub ryzyka perforacji przewodu pokarmowego (np. ostra choroba zapalna jelit, taka jak wrzodziejące zapalenie okrężnicy, choroba Crohna). Nie stosować w przypadku zwiększenia stężenia galaktozy we krwi (galaktozemia).
Działania niepożądane:
Podczas stosowania leku u niektórych osób mogą wystąpić działania niepożądane. Częstość nieznana – zaburzenia układu immunologicznego: reakcje nadwrażliwości; zaburzenia skóry i tkanki podskórnej: wysypka, świąd, pokrzywka. Podczas stosowania laktulozy jako leku przeczyszczającego w zaparciach obserwowano (głównie w początkowym okresie podawania) – zaburzenia żołądka i jelit: łagodne przemijające wzdęcia, bóle brzucha, niekiedy nudności. Bardzo rzadko obserwowano biegunkę, która ustępowała po pierwszych 5 godzinach od rozpoczęcia leczenia. Podczas stosowania laktulozy w dużych dawkach w encefalopatii wątrobowej obserwowano – zaburzenia żołądka i jelit: wzdęcia, bóle brzucha, nudności, biegunkę; pojedyncze przypadki odmy pęcherzykowej jelit; zaburzenia metabolizmu i odżywiania: obniżenie stężenia potasu w osoczu krwi poniżej normy (hipokaliemia); zwiększenie stężenia sodu w osoczu krwi powyżej normy (hipernatremia).
Dawkowanie syropu Lactulosum Orifarm Forte 667mg/ml:
Lek stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub według wskazówek na ulotce. Dawkowanie należy dostosowywać indywidualnie. W przypadku jednej dawki dobowej należy ją przyjmować o tej samej porze, np. podczas śniadania. Przewlekłe zaparcia: lek można stosować w pojedynczej dawce dobowej lub w dwóch dawkach podzielonych. Po kilku dniach dawka początkowa może zostać dostosowana do dawki podtrzymującej na podstawie uzyskanej odpowiedzi na leczenie. Efekt leczniczy może wystąpić po kilku dniach (2-3 dni) leczenia. Osoby dorosłe młodzież: dawka dobowa początkowa: 15-45ml (10,0-30,0g laktulozy), dawka dobowa podtrzymująca: 15-30ml (10,0-20,0g laktulozy), dzieci od 7. do 14. roku życia: dawka dobowa początkowa: 15ml (10,0g laktulozy), dawka dobowa podtrzymująca: 10-15ml (6,7-10,0g laktulozy); dzieci od 1. do 6. roku życia: dawka dobowa początkowa: 5-10ml (3,3-6,7g laktulozy), dawka dobowa podtrzymująca: 5-10ml (3,3-6,7g laktulozy); niemowlęta poniżej 1. roku życia: do 5ml (do 3,3g laktulozy), dawka dobowa podtrzymująca: do 5ml (do 3,3g laktulozy). Osoby w podeszłym wieku i osoby z zaburzeniami nerek i wątroby: brak specjalnych zaleceń dotyczących dawkowania, ze względu na niewielkie narażenie ogólnoustrojowe na laktulozę. Niewydolność wątroby, stany przedśpiączkowe lub śpiączka wątrobowa: dawka początkowa: 3-4 razy na dobę po 30-45ml. Dawkę należy ustalić indywidualnie, zmieniając ją co 1-2 dni, tak aby liczba wypróżnień na dobę wynosiła 2 do 3. Dzieci i młodzież: bezpieczeństwo i skuteczność u dzieci (do 18. roku życia) z encefalopatią wątrobową nie zostały ustalone. Syrop stosować doustnie. Może być podawany rozcieńczony (np. wodą lub sokiem) lub nierozcieńczony. Pojedynczą dawkę laktulozy należy połknąć bez zbyt długiego przetrzymywania w jamie ustnej. Jeśli po kilku dniach leczenia nie nastąpi poprawa lub objawy się nasilą, należy się skonsultować z lekarzem.
Producent: Orifarm Healthcare A/S