Polecane produkty
Skład:
Paracetamol 500 mg oraz substancje pomocnicze: sodu benzoesan, sodu węglan bezwodny, kwas cytrynowy bezwodny, sorbitol, sodu wodorowęglan, sodu sacharynian, sodu dukusan, powidon.
Działanie:
Lek o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym, głównie poprzez hamowanie aktywności cyklooksygenazy prostaglandynowej w o.u.n. Dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego, maksymalne stężenie we krwi osiąga po około 30-60 min (tabl.) lub około 20-30 min (tabl. musujące). Przenika do płynów ustrojowych i narządów wewnętrznych, w około 25% wiąże się z białkami osocza. T0,5 wynosi 2-3 h. Jest metabolizowany w wątrobie, wywołuje tam indukcję enzymów mikrosomalnych; wydalany z moczem w postaci glukuronianów i siarczanów i po sprzężeniu z cystenią. U chorych z niewydolnością nerek sprzężony paracetamol kumuluje się we krwi. Po podaniu dużych dawek powstaje w organizmie N-acetylo-p-benzochinon odpowiedzialny prawdopodobnie za wywoływanie uszkodzeń wątroby.
Wskazania:
Stosowany jako środek przeciwgorączkowy i przeciwbólowy w bólach różnego pochodzenia (bóle głowy, zębów, stawowe, miesiączkowe, nerwobóle i inne). Paracetamol jest zalecany przez WHO jako jeden z podstawowych leków w walce z bólami towarzyszącymi chorobom nowotworowym. Często stosowany z podobnych wskazań jak kwas acetylosalicylowy - u chorych uczulonych na pochodne kwasu salicylowego.
Przeciwwskazania:
Nadwrażliwość na lek (rzadko spotykana), wrodzony niedobór G-6-PD i reduktazy methemoglobinowej. Należy zachować ostrożność u pacjentów z astmą oskrzelową uczulonych na kwas acetylosalicylowy oraz w przypadku stosowania powtarzanych dawek u pacjentów z ciężkim upośledzeniem czynności wątroby. Nie powinien być stosowany u dzieci poniżej 3 m.ż.
Działanie niepożądane:
Istnieją pojedyncze przypadki zaburzeń hematologicznych przy długim stosowaniu (trombocytopenia z objawami plamicy trombocytopenicznej) oraz skórnych reakcji alergicznych (pokrzywka, rumień, świąd, wysypka). Stosowany w dużych dawkach lub długotrwale może upośledzić czynność wątroby.
Interakcje:
Paracetamol nie wpływa na zmianę czasu krwawienia i agregację płytek krwi u zdrowych i chorych na hemofilię. Stosowanie z lekami hamującymi rozkład paracetamolu w wątrobie (rifampicyna, leki przeciwpadaczkowe, niektóre leki nasenne) zwiększa ryzyko uszkodzenia wątroby. Stosowany: z inhibitorami MAO może wywołać stany pobudzenia i wysoką gorączkę; z lamotryginą lub chloramfenikolem - obniża ich stężenie we krwi. Metoklopramid przyspiesza, a propantelina opóźnia wchłanianie paracetamolu z przewodu pokarmowego; cymetydyna, metyrapon, probenecid, antypiryna, salicylamid, izoniazyd, ranitydyna, propranolol - wydłużają okres półtrwania paracetamolu we krwi.
Dawkowanie:
Doustnie. Dorośli i młodzież powyżej 15 r.ż. 1-2 tabl. jednorazowo lub 2-3 razy dziennie; w bólach przewlekłych i nowotworowych 500-750 mg co 4 h. Dzieci: 7-13 r.ż. - 1/2 tabl. 1-3 razy dziennie, 13-15 r.ż. 1 tabl. - 1-3 razy dziennie. Nie należy przekraczać dawki 4 g na dobę; nie przyjmować częściej niż co 4 h. Nie stosować dłużej niż 3 dni (u dzieci) lub 7 dni (dorośli) bez konsultacji z lekarzem. W przypadku niewydolności nerek (klirens kreatyniny poniżej 10 ml/min) odstępy pomiędzy dawkami powinny wynosić co najmniej 8 h.
Tabletki musujące należy przyjmować po rozpuszczeniu tabletki w letniej wodzie.
Efferalgan a ciąża i karmienie piersią
Efferalgan, zawierający paracetamol, jest bezpieczny do stosowania w leczeniu bólu i gorączki. Kobiety w ciąży mogą stosować ten lek po konsultacji z lekarzem, zachowując szczególną ostrożność. Zaleca się, aby stosować musujący Efferalgan na ból i gorączkę w możliwie najniższej skutecznej dawce i przez najkrótszy czas. Należy pamiętać, że długotrwałe stosowanie paracetamolu w ciąży może zwiększać ryzyko wystąpienia zaburzeń u płodu, dlatego każda decyzja o terapii musi być dokładnie przemyślana.
Podczas karmienia piersią lek również można stosować, jednak wyłącznie po uzyskaniu zgody lekarza. Niewielkie ilości paracetamolu przenikają do mleka matki, ale zwykle nie stanowią zagrożenia dla dziecka.
Efferalgan — czy można podawać dzieciom?
Tabletki Efferalgan do rozpuszczania przeznaczone są do stosowania u dzieci wyłącznie po osiągnięciu minimalnej masy ciała 17 kg. Należy jednak pamiętać, że dawkowanie powinno zawsze być ustalane na podstawie masy ciała i wieku dziecka.
Efferalgan a prowadzenie pojazdu
Stosowanie leku Efferalgan, którego substancją czynną jest paracetamol, nie wpływa negatywnie na zdolność prowadzenia pojazdów ani obsługi maszyn. Paracetamol nie wykazuje działania uspokajającego, nie zaburza funkcji psychomotorycznych ani koncentracji, co oznacza, że pacjenci mogą bez obaw wykonywać zadania wymagające precyzji i skupienia.
W przypadku wystąpienia objawów takich jak zawroty głowy, nadmierne zmęczenie lub inne nieoczekiwane dolegliwości, wskazane jest powstrzymanie się od prowadzenia pojazdów oraz konsultacja z lekarzem.
Efferalgan a alkohol
Efferalgan na objawy infekcji wymaga całkowitego odstawienia alkoholu. Paracetamol, składnik aktywny tego leku, w połączeniu z alkoholem znacząco zwiększa ryzyko toksycznego uszkodzenia wątroby. Dodatkowo nie zaleca się stosowania preparatów zawierających alkohol w trakcie kuracji. Osoby stosujące tabletki Efferalgan do rozpuszczania powinny unikać alkoholu przez cały okres leczenia, a wszelkie wątpliwości skonsultować z lekarzem.