GLUCOPHAGE XR tabletki

  • GLUCOPHAGE XR jest lekiem przeciwcukrzycowym, który odpowiada za normalizowanie poziomu glukozy we krwi (u pacjentów, u których nie wystarczyły ćwiczenia fizyczne oraz dieta).
  • GLUCOPHAGE XR tabletki
Producent: Merck
Kategoria:Cukrzyca
Lek niedostępny w sprzedaży wysyłkowej
Produkt oryginalny
Produkt oryginalny
pochodzi z legalnej apteki
Dostawa
Darmowa wysyłka
już od 200 zł

Skład:
chlorowodorek metforminy (Metformini hydrochloridum)

Wskazania:
Należy stosować lek w przypadku cukrzycy typu 2 u osób z nadwagą (jeśli ćwiczenia i dieta nie przynoszą oczekiwanych rezultatów).

Działanie:
W skład preparatu wchodzi chlorowodorek metforminy. Lek jest środkiem przeciwcukrzycowym, który zaliczany jest do kategorii pochodnych biguanidów. Ogranicza poziom glukozy w osoczu (na czczo oraz po jedzeniu). Nie wpływa stymulująco na wydzielanie insuliny i w związku z tym nie powoduje hipoglikemii. Mechanizm działania metforminy polega na: ograniczeniu wątrobowej produkcji glukozy blokując przebieg glukoneogenezy i glikogenolizy, zwiększeniu sensytywności na insulinę komórek w tkance mięśniowej, powodując wzrost obwodowego wychwytu glukozy i jej zużycie, opóźnia absorbcję glukozy w jelitach. Substancja czynna leku działa stymulująco na wewnątrzkomórkową syntezę glikogenu. Wpływa na zwiększenie zdolności do transportu przez błonę komórkową wszystkich typów nośników glukozy. Co więcej pozytywnie oddziałuja na przemiany metaboliczne tłuszczów - ogranicza poziom cholesterolu całkowitego (a także frakcji LDL i trójglicerydów).

Przeciwwskazania:
- uczulenie na substancje składowe leku
- cukrzycowa kwasica ketonowa i stan przedśpiączkowy w cukrzycy
- zaburzenia pracy nerek (klirens kreatyniny <60 ml/min)
- poważne stany chorobowe, które wiążą się z ryzykiem zaburzeń czynności nerek np.: odwodnienie, infekcje, wstrząs czy donaczyniowe zastosowanie środków kontrastujących zawierających jod
- niewydolność serca albo niewydolność oddechowa
- zawał mięśnia sercowego
- wstrząs
- zaburzenia czynności wątroby
- ostre zatrucie alkoholem
- chorobowa alkoholowa
- okres karmienia piersią

Dawkowanie Glucophage XR:
Stosować doustnie u osób dorosłych. W ramach monoterapii lub w skojarzeniu z innymi lekami należy stosować na początku 1 tabl./24h w czasie kolacji. Po upływie 10-15 dni należy ustalić dawkę na podstawie poziomu glukozy we krwi.

Zadaj pytanie specjaliście

Jeżeli powyższy opis jest dla Ciebie niewystarczający, prześlij nam swoje pytanie odnośnie tego produktu. Postaramy się odpowiedzieć tak szybko jak tylko będzie to możliwe.

Dane są przetwarzane zgodnie z polityką prywatności. Przesyłając je, akceptujesz jej postanowienia.

Pola oznaczone gwiazdką są wymagane
Napisz swoją opinię
Twoja ocena:
5/5
Dodaj własne zdjęcie produktu:
pixel