Polecane produkty
Skład
1 tabl. powl. zawiera 100 mg kwasu acetylosalicylowego.
Substancje pomocnicze: celuloza, skrobia kukurydziana, kopolimer kwasu metakrylowego, laurylosiarczan sodu, polisorbat 80, talk, cytrynian trójetylowy.
Działanie
Kwas acetylosalicylowy podawany dorosłym w małych dawkach (30-300 mg/dobę) hamuje agregację płytek krwi w wyniku zmniejszenia biosyntezy prostaglandyn w płytkach krwi i komórkach śródbłonka naczyniowego, przez blokowanie cyklooksygenazy, enzymu uczestniczącego w metabolizmie kwasu arachidowego do PgG2 i PgH2 i tromboksanu A2. Otoczka tabletki oporna na działanie soku żołądkowego zapewnia uwalnianie leku dopiero w jelicie cienkim.
Wskazania
Hamowanie agregacji krwinek płytkowych w niestabilnej chorobie wieńcowej, świeżym zawale mięśnia sercowego, po zabiegach operacyjnych lub interwencyjnych na naczyniach; w zapobieganiu: zakrzepicy naczyń wieńcowych u pacjentów z czynnikami ryzyka, powtórnym zawałom serca, zakrzepicy żylnej i zatorowości płucnej, atakom przejściowego niedokrwienia i udarom mózgu.
Przeciwwskazania
Kwas acetylosalicylowy w zakresie dawek zalecanych dla tego preparatu: u pacjentów z nadwrażliwością na salicylany lub inne leki z grupy NLPZ, z astmą, chorobą wrzodową żołądka lub dwunastnicy, ciężką niewydolnością wątroby lub nerek, w czasie ciąży i karmienia piersią, jednocześnie leczonych lekami przeciwzakrzepowymi (pochodnymi kumaryny lub heparyną, z wyłączeniem leczenia niskimi dawkami heparyny), w przypadku zaburzeń krzepnięcia krwi i tendencji do krwawień - może być stosowany jedynie na zlecenie i pod nadzorem lekarskim. Chorzy atopowi, z przewlekłymi schorzeniami dróg oddechowych, polipem nosa, uczuleni na jakiekolwiek substancje - przed zastosowaniem leku powinni skonsultować się z lekarzem. Nie zaleca się stosowania kwasu acetylosalicylowego w przebiegu ospy wietrznej i grypy u dzieci i młodzieży, a w przebiegu innych chorób gorączkowych u dzieci i młodzieży wskazania do zastosowania powinny być ustalone przez lekarza ze względu na możliwość wystąpienia zagrażającego życiu zespołu Reye'a.
Dawkowanie
Zazwyczaj u dorosłych: w leczeniu antyagregacyjnym - 100-300 mg/dobę; w świeżym zawale mięśnia sercowego - 100-160 mg/dobę (pierwsza dawka powinna zostać rozgryziona aby uzyskać szybszy efekt działania leku); w profilaktyce napadów przejściowego niedokrwienia i udarów mózgu - 30-300 mg/dobę; w zapobieganiu zakrzepicy wieńcowej u pacjentów z grup ryzyka - 100-200 mg/dobę lub 300 mg co drugi dzień; w zapobieganiu zakrzepicy żylnej i zatorowi płuc - 1000-1500 mg/dobę. Lek przyjmować doustnie, po posiłku, obficie popijając.