Polecane produkty
Skład Raphacholin Plus płyn:
Substancje czynne: wyciąg złożony (Extractum compositum) (1:2) z: kwiatu kocanek (Helichrysi flore), kwiatu rumianku (Matricariae flore), owocu kolendry (Coriandri fructu), owocu bzu czarnego (Sambuci fructu) (24:15,5:7,5:3) ekstrahent: etanol 60% (V/V); intrakt z mniszka lekarskiego (Taraxaci intractum) (1:1) ekstrahent: etanol 96% (V/V). 1ml płynu (co odpowiada 0,93g) zawiera: 0,83g wyciągu płynnego złożonego (1:2) z: Helichrysum arenarium L., flos (kwiat kocanek), Matricariae recutita L., flos (kwiat rumianku), Coriandrum sativum L., fructus (owoc kolendry), Sambucus nigra L., fructus (owoc bzu) (24:15,5:7,5:3) ekstrahent: etanol 60% (V/V); 0,10g intraktu (1:1) z Taraxacum officinale Web., herba (ziele mniszka) ekstrahent: etanol 96% (V/V). Lek zawiera 54-62 % (V/V) etanolu; 2,5g w 1 łyżeczce (5ml).
Działanie Raphacholin Plus płyn:
Wskazaniem do stosowania produktu leczniczego Raphacholin Plus płyn jest leczenie objawów niestrawności jako środek żółciopędny. Substancjami czynnymi leku jest wyciąg złożony z kwiatu kocanek, kwiatu rumianku, owocu kolendry, owocu bzu czarnego i intrakt z mniszka lekarskiego. Jest to tradycyjny produkt leczniczy roślinny do stosowania w określonych wskazaniach, wynikających wyłącznie z jego długotrwałego stosowania.
Zastosowanie:
Produkt leczniczy Raphacholin Plus płyn wskazany do stosowania jako środek żółciopędny w leczeniu objawów niestrawności. Do stosowania u osób dorosłych i młodzieży powyżej 14. roku życia.
Informacje dodatkowe:
Produkt przechowywać w sposób niedostępny dla dzieci, w temperaturze pokojowej. Zaleca się chronić przed działaniem wilgoci i światła. Przed rozpoczęciem stosowania leku należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą. Lek jest szkodliwy dla osób z chorobą alkoholową. W przypadku, gdy pacjent jest uzależniony od alkoholu, powinien poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku. Ze względu na brak danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania produktu i na zawartość etanolu nie stosować u osób z grup wysokiego ryzyka, np. u osób z padaczką. Należy skonsultować się z lekarzem, jeśli objawy nie ustąpią w czasie stosowania produktu lub wystąpią działania niepożądane, niewymienione w tej ulotce. Stosowanie u dzieci i młodzieży: ze względu na brak danych klinicznych oraz zawartość w produkcie etanolu nie należy stosować u dzieci i młodzieży poniżej 14. roku życia. Stosowanie z innymi lekami: należy to omówić z lekarzem. U osób po przeszczepie nerki, które przyjmowały duże dawki preparatów z rumianku przez dłuższy czas (około dwóch miesięcy) zgłoszono interakcje w oparciu o wpływ na CYP450. Alkohol w tym leku może zmieniać działanie innych leków. Jeśli pacjent przyjmuje inne leki, powinien poradzić się lekarza lub farmaceuty. Stosowanie w okresie ciąży i karmienia piersią: ze względu na brak wystarczających danych o bezpieczeństwie i duże stężenie etanolu nie należy stosować w okresie ciąży i karmienia piersią. Wpływ leku na płodność nie jest znany. Jeśli pacjentka przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku. Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn: łyżeczka leku (5ml) zawiera 2,5g etanolu. Stosowanie leku osłabia w niewielkim lub umiarkowanym stopniu zdolność prowadzenia pojazdów, obsługiwania maszyn, a także ogólną sprawność psychoruchową. Alkohol zawarty w produkcie może zostać wykryty przez alkomat. Lek zawiera etanol – 2,5g alkoholu (etanolu) w każdej jednostce dawkowania (dawka stosowana jednorazowo to 5ml płynu). Ilość alkoholu w dawce tego leku jest równoważna 62ml piwa lub 25ml wina.
Przeciwwskazania:
Nie stosować w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek składnik leku oraz nadwrażliwości na inne rośliny z rodziny astrowatych Asteraceae (dawniej złożonych Compositae). Nie stosować w przypadku niedrożności dróg żółciowych, kamicy żółciowej, zapalenia dróg żółciowych i innych chorób dróg żółciowych, chorób wątroby, aktywnej choroby wrzodowej.
Działania niepożądane:
Podczas stosowania leku u niektórych osób mogą wystąpić działania niepożądane. Zaburzenia układu immunologicznego: zgłaszano reakcje nadwrażliwości, w tym ciężką reakcję alergiczną (duszność, zespół Quinckego, zapaść naczyniową, wstrząs anafilaktyczny) po kontakcie błony śluzowej z płynnymi produktami zawierającymi przetwory rumianku – częstość nieznana. Zaburzenia układu pokarmowego: ból w nadbrzuszu, nadkwasota żołądka – częstość nieznana.
Dawkowanie płynu Raphacholin Plus:
Lek stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub według wskazówek na ulotce. Jeśli objawy utrzymują się dłużej niż tydzień podczas stosowania leku, należy skonsultować się z lekarzem. Lek stosować doustnie. Osoby dorosłe – do 3 razy na dobę po 1 łyżeczce (5ml) leku, mieszając w połowie szklanki wody. Młodzież od 14. do 18. roku życia – do 3 razy na dobę po połowie łyżeczki leku, mieszając w połowie szklanki wody. Ze względu na zawartość etanolu nie podawać leku dzieciom i młodzieży poniżej 14. roku życia. Jeśli po upływie 7 dni nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy skonsultować się z lekarzem.
Producent: Herbapol Wrocław