Skład Dolgit krem:
Substancja czynna: ibuprofen (Ibuprofenum). 1g zawiera 50mg ibuprofenu oraz substancje pomocnicze: triglicerydy nasyconych kwasów tłuszczowych o średniej długości łańcucha, glicerolu monostearynian, polioksyetylowany-30-glicerolu monostearynian, polioksyetylowany-100- glicerolu monostearynian, glikol propylenowy, metylu parahydroksybenzoesan sodowy, guma ksantan, olejek lawendowy, olejek pomarańczowy, woda oczyszczona.
Działanie Dolgit krem:
Substancją czynną zastosowaną w produkcie leczniczym Dolgit krem jest ibuprofen. Jest to niesteroidowy lek przeciwzapalny o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Mechanizm jego działania polega na hamowaniu syntezy prostaglandyn w zmienionej zapalnie tkance. Krem Dolgit stosuje się w miejscowym leczeniu m.in. bólów mięśniowych i stawowych.
Zastosowanie:
Produkt leczniczy Dolgit krem wskazany do stosowania do miejscowego leczenia: bólów mięśni; bólów w przebiegu zwyrodnieniowych chorób stawów, reumatycznych schorzeń stawów obwodowych i kręgosłupa; zmian zapalnych tkanek okołostawowych (np. kaletek maziowych, ścięgien, pochewek ścięgnistych, więzadeł i torebek stawowych); bolesnej sztywności barku, bólów okolicy lędźwiowej kręgosłupa, zmian pourazowych związanych z uprawianiem sportu lub powypadkowych (np. stłuczenia, skręcenia).
Informacje dodatkowe:
Produkt przechowywać w sposób niedostępny dla dzieci, w temperaturze pokojowej. Zaleca się chronić przed działaniem wilgoci i światła. Lek zawiera glikol propylenowy i metylu parahydroksybenzoesan sodowy – składniki te mogą powodować podrażnienie oraz reakcje alergiczne (w tym rekcje późnego typu). Nie stosować na błony śluzowe, okolice oczu, na otwarte rany. Zaleca się zachować ostrożność w przypadku osób z chorobą wrzodową żołądka i/lub dwunastnicy, niewydolnością nerek, astmą oskrzelową i nietolerancją kwasu acetylosalicylowego, ibuprofenu lub innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych przyjmowanych doustnie. W przypadku wystąpienia wysypki należy przerwać stosowanie kremu. Stosowanie w ciąży: w pierwszym i drugim trymestrze można stosować wyłącznie po konsultacji z lekarzem, ale nie długotrwale i nie na duże powierzchnie. Nie zaleca się stosować w okresie karmienia piersią. Nie zaleca się stosować u dzieci i młodzieży poniżej 14. roku życia.
Przeciwwskazania:
Nie stosować w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek składnik leku, a także na kwas acetylosalicylowy i inne niesteroidowe leki przeciwzapalne. Nie stosować, jeśli w przeszłości występowały po zastosowaniu kwasu acetylosalicylowego lub innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych takie objawy jak: pokrzywka, alergiczne zapalenie błon śluzowych nosa, astma. Nie stosować w trzecim trymestrze ciąży.
Działania niepożądane:
Podczas stosowania leku u niektórych osób mogą wystąpić działania niepożądane. Bardzo rzadko mogą pojawiać się działania niepożądane związane ze stosowaniem ibuprofenu, wyjątkowo przy miejscowym podaniu. W przypadku wystąpienia następujących objawów należy przerwać stosowanie leku: niespecyficzne reakcje alergiczne i anafilaktyczne, wstrząs; zaburzenia skóry (np. zaczerwienienie, mrowienie w miejscu podania); astma, pogorszenie stanu astmatycznego, skurcz oskrzeli lub duszność; wysypki różnego typu, świąd, pokrzywka, obrzęk naczyniowy, plamica; choroby pęcherzowe skóry (martwica naskórka, rumień wielopostaciowy); niewydolność nerek u pacjentów z chorobami nerek; ból brzucha, niestrawność. W przypadku długotrwałego stosowania mogą pojawić się dodatkowe działania niepożądane.
Dawkowanie kremu Dolgit:
Stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub według wskazówek na ulotce. Do użytku zewnętrznego. Do stosowania miejscowego. Zwykle zaleca się stosować lek 3-4 razy na dobę, stosując jednorazowo pasek kremu o długości 4-10cm. Jeśli zachodzi taka potrzeba, lek można stosować częściej, przy czym nie częściej niż co 4 godziny. Maksymalna dobowa dawka: 12g kremu (600mg ibuprofenu). Czas leczenia: ustala lekarz. Po użyciu umyć dokładnie ręce, chyba że to one stanowią obszar leczony. W przypadku braku poprawy lub pogorszenia się objawów po 10 dniach leczenia należy skonsultować się z lekarzem. Kremu nie stosować pod opatrunkiem okluzyjnym. Zwiększenie wchłaniania substancji czynnych przez skórę następuje wskutek zabiegów jonoforezy (specjalna forma elektroterapii) – krem należy stosować pod katodą, zwykle zaleca się stosować natężenie 0,1-0,5mA na 5cm2 powierzchni elektrody (czas zbiegu: maksymalnie 15 minut).