Polecane produkty
Skład Kora Kruszyny:
Substancja czynna: kora kruszyny (Frangulae cortex). 0,4g produktu leczniczego Rhamnus frangula L., cortex (kora kruszyny) zawiera 27,08-29,93mg glukofrangulin w przeliczeniu na glukofrangulinę A.
Działanie Kora Kruszyny:
Produkt leczniczy Kora Kruszyny przeznaczony jest do stosowania u osób dorosłych i młodzieży powyżej 12. roku życia. Wskazaniem do stosowania są zaparcia. Lek jest środkiem przeczyszczającym, który zawiera jako substancję czynną korę kruszyny, która jest źródłem glukofrangulin. Lek w postaci ziół do zaparzania.
Zastosowanie:
Produkt leczniczy Kora Kruszyny wskazany do stosowania jako środek przeczyszczający w zaparciach. Można stosować u osób dorosłych i młodzieży powyżej 12. roku życia.
Informacje dodatkowe:
Produkt przechowywać w sposób niedostępny dla dzieci, w temperaturze pokojowej. Zaleca się chronić przed działaniem wilgoci i światła. Chronić przed obcymi zapachami. Leku nie stosować po upływie terminu ważności. Lek z korą kruszyny powinno się stosować dopiero w momencie, gdy zmiana pożywienia lub preparaty ze środkami pęczniejącymi nie dają efektu terapeutycznego. Kory kruszyny nie stosować w przypadku wystąpienia takich objawów jak: silne bóle brzucha, wymioty i wzdęcia, ponieważ mogą one świadczyć o niedrożności jelit. Stosowanie u dzieci: ze względu na brak wystarczających danych lek nie należy stosować u dzieci poniżej 12 roku życia. Stosowanie z innymi lekami: przy stosowaniu przewlekłym (nadużywaniu) niedobór potasu może spowodować wzmożenie działania glikozydów nasercowych oraz wpłynąć na działanie środków przeciwarytmicznych. Straty potasu mogą zwiększyć się przy jednoczesnym stosowaniu tiazydowych środków moczopędnych, steroidów kory nadnerczy i korzenia lukrecji. Stosowanie w okresie ciąży i karmienia piersią: leku nie należy stosować w okresie ciąży i karmienia. Wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn: lek nie ma wpływu.
Przeciwwskazania:
Nie stosować w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek składnik leku. Nie stosować w przypadku niedrożności, zwężenia lub atonii jelit, ostrych chorób zapalne jelit (np. choroba Leśniowskiego-Crohna), zapalenia wyrostka robaczkowego, wrzodziejącego zapalenia okrężnicy, bólów brzucha o nieznanej etiologii. Nie stosować w stanach odwodnienia z utratą elektrolitów. Nie stosować u dzieci poniżej 12. roku życia.
Działania niepożądane:
U niektórych osób podczas stosowania leku mogą wystąpić działania niepożądane. Może wystąpić reakcja nadwrażliwości na korę kruszyny. Obserwowano bóle skurczowe w obrębie jamy brzusznej oraz biegunkę – ich pojawienie się świadczy o tym, że zastosowano zbyt dużą dawkę. Podczas stosowania kory kruszyny może wystąpić zmiana koloru moczu, co nie ma znaczenia klinicznego. Gdy lek stosowany jest przewlekle lub jest nadużywany, mogą wystąpić zaburzenia równowagi wodno-elektrolitowej, głównie utrata potasu, która powoduje zaburzenia czynności serca i osłabienie mięśni – zwłaszcza przy jednoczesnym przyjmowaniu glikozydów nasercowych, środków moczopędnych i steroidów kory nadnerczy. Przy przewlekłym stosowaniu może wystąpić białkomocz, krwiomocz oraz odkładanie barwnika w błonie śluzowej jelita grubego (pseudomelanosis coli), które zwykle zanika po odstawieniu leku. Jeśli wystąpią działania niepożądane, należy się skonsultować z lekarzem lub farmaceutą.
Dawkowania suszu Kora Kruszyny:
Stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub według wskazówek na opakowaniu. Osoby dorosłe i młodzież powyżej 12. roku życia: należy odmierzyć 2,5ml (0,4g) kory, zalać szklanką (200ml) letniej wody. Całość ogrzewać do wrzenia, gotować powoli pod przykryciem przez 15 minut. Odstawić na 10 minut, następnie przecedzić. Wypić jednorazowo przed snem. Nie jest zalecane stosowanie częściej niż 2-3 razy w tygodniu i przez okres dłuższy niż 1-2 tygodnie. Nie należy przyjmować większej dawki niż szklanka odwaru przygotowanego z 0,4g kory kruszyny. U niektórych osób korzystne może być zastosowanie niższej dawki, która spowoduje uzyskanie efektu miękkiego stolca. Czas leczenia: nie stosować przez dłuższy czas (nie dłużej niż 7-14 dni) bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. W przypadku dłuższego przyjmowania stymulujących środków przeczyszczających (dłużej niż 1-2 tygodnie) może dojść do przyzwyczajenia, a tym samym do konieczności zwiększenia dawki lub do atonii jelit i nasilenia zaparć. Należy unikać stosowania dawek wyższych niż zalecane, gdyż może wystąpić silny ból brzucha i biegunka, która prowadzi do utraty elektrolitów, szczególnie potasu. W przypadku przedawkowania leku należy skontaktować się z lekarzem.
Producent: Kawon