Polecane produkty
Skład Fervex Ból i Gorączka C Plus:
Substancja czynna: paracetamol (Paracetamolum) i kwas askorbowy (Acidum ascorbicum). Każda tabletka musująca zawiera 330mg paracetamolu i 200mg kwasu askorbowego (witaminy C) oraz substancje pomocnicze: potasu wodorowęglan, sodu wodorowęglan, sorbitol (E420), kwas cytrynowy bezwodny, sodu benzoesan (E211), sodu dokuzynian, powidon.
Działanie Fervex Ból i Gorączka C Plus:
Fervex Ból i Gorączka C Plus to produkt leczniczy w postaci tabletek musujących. Zawarty w nim paracetamol to substancja czynna o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Paracetamol w mniejszym stopniu niż salicylany podrażnia błonę śluzową żołądka. Witamina C uzupełnia jej niedobory, które często występują w przebiegu chorób przeziębieniowych. Wskazaniem do stosowania leku jest ból o łagodnym i średnim nasileniu różnego pochodzenia, objawy stanów grypopodobnych i przeziębienia, gorączka. Można stosować u dorosłych, młodzieży i dzieci o masie ciała większej niż 27kg.
Zastosowanie:
Produkt leczniczy Fervex Ból i Gorączka C Plus wskazany do stosowania w przypadku bólu o łagodnym i średnim nasileniu różnego pochodzenia (bóle głowy, zębów, stawów, mięśni, bóle miesiączkowe, nerwobóle i inne), w objawowym leczeniu stanów grypopodobnych i przeziębienia oraz w przypadku gorączki. Lek można stosować u dorosłych, młodzieży i dzieci o masie ciała większej niż 27kg (w wieku od około 8 lat).
Informacje dodatkowe:
Produkt przechowywać w sposób niedostępny dla dzieci, w temperaturze pokojowej. Zaleca się chronić przed działaniem wilgoci i światła. Przed rozpoczęciem stosowania leku należy omówić to z lekarzem, farmaceutą lub pielęgniarką. Ten lek zawiera paracetamol. Aby uniknąć ryzyka przedawkowania należy sprawdzić, czy inne przyjmowane leki (w tym wydawane na receptę lub bez recepty) nie zawierają paracetamolu. Nie należy stosować dawek większych niż zalecane, gdyż niesie to ze sobą ryzyko bardzo ciężkiego uszkodzenia wątroby. Objawy uszkodzenia wątroby pojawiają się zazwyczaj po 1-2 dniach od przedawkowania paracetamolu, z maksymalnym nasileniem występującym zazwyczaj po 3-4 dniach. Paracetamol może powodować ciężkie reakcje skórne, takie jak ostra uogólniona osutka krostkowa, zespół Stevensa-Johnsona oraz toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka, które mogą być śmiertelne. Należy poinformować lekarza o wystąpieniu reakcji skórnych i zaprzestać stosowania leku w przypadku wysypki skórnej lub jakiegokolwiek innego objawu uczulenia. Należy poradzić się lekarza przed zastosowaniem leku, jeśli występuje którykolwiek z poniższych stanów: zaburzenia czynności wątroby, w tym zespół Gilberta (rodzinna hiperbilirubinemia), zaburzenia czynności nerek, choroba alkoholowa, anoreksja, bulimia lub wyniszczenie organizmu, przewlekłe niedożywienie (niskie rezerwy glutationu w wątrobie), odwodnienie organizmu, hipowolemia (zmniejszona objętość krwi krążącej), zaburzenia metabolizmu żelaza – ze względu na obecność witaminy C, predyspozycje do powstawania kamieni moczowych lub nerkowych – ze względu na obecność witaminy C. Nie należy spożywać alkoholu podczas leczenia, ani przyjmować leków zawierających alkohol. W trakcie stosowania leku należy niezwłocznie poinformować lekarza, jeśli występują ciężkie choroby, w tym ciężkie zaburzenia czynności nerek lub posocznica – gdy we krwi krążą bakterie i ich toksyny prowadząc do uszkodzenia narządów lub niedożywienie, przewlekły alkoholizm lub gdy pacjent przyjmuje flukloksacylinę (antybiotyk). W tych sytuacjach notowano występowanie ciężkiej choroby – kwasicy metabolicznej (nieprawidłowość krwi i płynów ustrojowych), gdy stosowali oni paracetamol w regularnych dawkach przez dłuższy czas lub gdy przyjmowali paracetamol wraz z flukloksacyliną. Objawami kwasicy metabolicznej są: poważne trudności z oddychaniem, w tym przyspieszone głębokie oddychanie, senność, uczucie mdłości (nudności) i wymioty. Podczas długotrwałego (powyżej 3 miesięcy) stosowania leków przeciwbólowych u osób z przewlekłym bólem głowy, przy stosowaniu co dwa dni lub częściej, może dojść do rozwoju lub nasilenia bólu głowy. Ból głowy spowodowany nadużywaniem leków przeciwbólowych nie może być leczony przez zwiększanie dawki – w porozumieniu z lekarzem należy wtedy zaprzestać stosowania leków przeciwbólowych. Stosowanie z innymi lekami: należy to omówić z lekarzem. Jednoczesne stosowanie tego leku może zmienić działanie następujących leków lub stosowanie następujących leków może zmienić działanie jednocześnie stosowanego tego leku: inhibitory MAO – przeciwwskazane jest stosowanie jednocześnie z inhibitorami MAO oraz w ciągu 2 tygodni po zakończeniu leczenia tymi lekami ze względu na możliwość wystąpienia stanu pobudzenia i wysokiej gorączki; leki zawierające salicylamid (lek przeciwbólowy, stosowany też w stanach gorączkowych) – jednoczesne stosowanie wydłuża czas wydalania paracetamolu; substancje indukujące enzymy: należy zachować ostrożność podczas jednoczesnego stosowania; leki zwiększające metabolizm wątrobowy – jednoczesne stosowanie paracetamolu i leków, takich jak: ziele dziurawca, leki przeciwpadaczkowe, barbiturany (leki stosowane głównie w padaczce), ryfampicyna (lek stosowany w gruźlicy), może prowadzić do uszkodzenia wątroby, nawet podczas stosowania zalecanych dawek paracetamolu. Należy zachować ostrożność podczas jednoczesnego stosowania; izoniazyd (lek stosowany w gruźlicy) i zydowudyna (lek przeciwwirusowy, stosowany w zakażeniu wirusem HIV) – należy zachować ostrożność podczas jednoczesnego stosowania z tymi lekami; niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) – jednoczesne stosowanie zwiększa ryzyko wystąpienia zaburzeń czynności nerek; doustne leki przeciwzakrzepowe – jednoczesne stosowanie paracetamolu z lekami przeciwzakrzepowymi z grupy kumaryny, w tym warfaryną, może prowadzić do wystąpienia nieznacznych zmian w wartościach współczynnika INR (lekarz zwiększy częstość monitorowania wartości współczynnika INR w trakcie jednoczesnego stosowania, jak również przez tydzień po odstawieniu paracetamolu); fenytoina (lek stosowany w padaczce) – jednoczesne przyjmowanie może spowodować zmniejszenie skuteczności paracetamolu i zwiększenie ryzyka toksyczności dla wątroby. W czasie leczenia fenytoiną należy unikać dużych i/lub długotrwale stosowanych dawek paracetamolu. Osoby te muszą być stale kontrolowane pod kątem wystąpienia objawów uszkodzenia wątroby; probenecyd (lek stosowany w dnie moczanowej) – powoduje zmniejszenie wydalania paracetamolu. Podczas jednoczesnego stosowania leku z probenecydem lekarz rozważy zmniejszenie dawki paracetamolu; flukloksacylina – należy poinformować lekarza lub farmaceutę, gdy pacjent przyjmuje flukloksacylinę (antybiotyk) ze względu na poważne ryzyko zaburzeń krwi i płynów ustrojowych (nazywanych kwasicą metaboliczną), które muszą być pilnie leczone; jednoczesne stosowanie wysokich dawek witaminy C z deferoksaminą (substancją chelatującą) może zwiększać toksyczność tkankową żelaza i prowadzić do niewydolności serca; witamina C przyspiesza wchłanianie żelaza z przewodu pokarmowego; stosowanie wysokich dawek witaminy C z substancjami o charakterze kwasów lub zasad może powodować zmniejszenie wydalania produktów kwasowych z moczem oraz zwiększenie wydalania produktów zasadowych z moczem. Należy poinformować lekarza o stosowaniu tego leku, lekarz zleci oznaczenie kwasu moczowego, cukru we krwi lub moczu albo krwi utajonej w kale. Stosowanie z alkoholem: ze względu na zwiększone ryzyko wystąpienia toksycznego uszkodzenia wątroby podczas stosowania leku nie należy spożywać alkoholu ani przyjmować leków zawierających alkohol. Stosowanie w okresie ciąży i karmienia piersią: należy się skonsultować z lekarzem. Nie zaleca się stosować leku w czasie ciąży i laktacji chyba, że pod nadzorem lekarza. Lek można podawać kobietom w ciąży, jeśli jest to konieczne. Należy stosować możliwie najmniejszą zalecaną dawkę, skutecznie łagodzącą ból lub obniżającą gorączkę i przyjmować lek przez możliwie najkrótszy czas i jak najrzadziej. Paracetamol może być stosowany w okresie karmienia piersią tylko za zgodą lekarza i w indywidualnych przypadkach. Należy zachować ostrożność w czasie stosowania leku w okresie laktacji. Jeśli ból nie zostanie złagodzony lub gorączka nie obniży się lub jeżeli konieczne będzie zwiększenie częstości przyjmowania leku, należy skonsultować się z lekarzem. Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn: lek nie wpływa na sprawność psychofizyczną. Lek zawiera sód – każda tabletka musująca zawiera 330mg sodu (głównego składnika soli kuchennej). Odpowiada to 16,5% maksymalnej zalecanej dobowej dawki sodu w diecie u osób dorosłych. W razie przyjmowania 1 lub więcej tabletek musujących na dobę przez długi czas, pacjenci, szczególnie ci kontrolujący zawartość sodu w diecie, powinni skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Lek zawiera potas – każda tabletka musująca zawiera 17mg potasu, co należy wziąć pod uwagę u osób ze zmniejszoną czynnością nerek i osób kontrolujących zawartość potasu w diecie. Lek zawiera sorbitol – każda tabletka musująca zawiera 300mg sorbitolu. Sorbitol jest źródłem fruktozy. Przed zastosowaniem leku należy się skonsultować z lekarzem w przypadku nietolerancji niektórych cukrów lub dziedzicznej nietolerancji fruktozy. Sorbitol może powodować dyskomfort ze strony układu pokarmowego i może mieć łagodne działanie przeczyszczające. Lek zawiera benzoesan sodu, który może zwiększać ryzyko wystąpienia żółtaczki (zażółcenie skóry i białkówek oczu) u noworodków (do 4. tygodnia życia), których matki stosowały ten lek w okresie ciąży.
Przeciwwskazania:
Nie stosować w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek składnik leku, chlorowodorek propacetamolu (prekursor paracetamolu). Nie stosować u dzieci o masie ciała mniejszej niż 27kg. Nie stosować u kobiet w pierwszym trymestrze ciąży. Nie stosować, jeśli występuje ciężka niewydolność wątroby lub czynna niewyrównana choroba wątroby. Nie stosować, jeśli występuje niedobór dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej (G6PD), może prowadzić do anemii hemolitycznej. Nie stosować, jeśli pacjent jest leczony inhibitorami MAO (leki stosowane m.in. w depresji) oraz w okresie do 14 dni po zakończeniu leczenia. Nie stosować, jeśli występuje kamica nerkowa, w przypadku, gdy podawane są duże dawki witaminy C (większe niż 1g).
Działania niepożądane:
U niektórych osób lek może wywołać działania niepożądane. Należy przerwać stosowanie leku i niezwłocznie zgłosić się do lekarza, jeśli wystąpią: reakcje uczuleniowe obejmujące świąd, wysypkę, pokrzywkę, rumień, duszność, skurcz oskrzeli, ostrą uogólnioną osutkę krostkową, obrzęk naczynioruchowy (obrzęk oczu, warg, języka, krtani, duszność) i wstrząs anafilaktyczny (gwałtowny i znaczny spadek ciśnienia krwi prowadzący do omdleń; toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka (ciężka gwałtownie przebiegająca choroba objawiająca się pękającymi olbrzymimi pęcherzami, rozległymi nadżerkami na skórze, spełzaniem dużych płatów naskórka oraz gorączką), zespół Stevensa-Johnsona (ciężka choroba objawiająca się pęcherzami i nadżerkami na skórze, w jamie ustnej, oczach i narządach płciowych, gorączką i bólami stawowymi). Inne działania niepożądane związane ze stosowaniem tego leku, a także paracetamolu oraz witaminy C, w okresie po wprowadzeniu do obrotu. Częstość nieznana: agranulocytoza, trombocytopenia, leukopenia, neutropenia, ból brzucha, biegunka, zapalenie wątroby, zwiększona aktywność aminotransferaz wątrobowych, reakcja anafilaktyczna, reakcje nadwrażliwości, wstrząs anafilaktyczny, obrzęk naczynioruchowy, zapalenie skóry, świąd, wysypka, plamica, pokrzywka, rumień, ostra uogólniona osutka krostkowa, toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka, zespół Stevensa-Johnsona, zawroty głowy, hiperoksaluria, zmiana zabarwienia moczu, poważne schorzenie, które może powodować zakwaszenie krwi (tzw. kwasica metaboliczna) – u osób z ciężką chorobą przyjmujących paracetamol. Paracetamol bardzo rzadko powoduje częstoskurcz, kolkę nerkową, martwicę brodawek nerkowych, ostrą niewydolność nerek, wymioty i nudności oraz rzadko złe samopoczucie. Duże dawki kwasu askorbowego (większe niż 1g) mogą u niektórych osób powodować rozwój kamicy szczawianowej i moczanowej oraz nasilać hemolizę u osób z niedoborem G6PD w postaciach z przewlekłą hemolizą.
Dawkowanie tabletek musujących Fervex Ból i Gorączka C Plus:
Stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub według wskazówek na ulotce. Zalecana dawka jednorazowa paracetamolu wynosi 10-15mg/kg masy ciała (mc.), co 4-6 godzin, do maksymalnej dawki dobowej 75mg/kg mc. Minimalny odstęp między dawkami wynosi 4 godziny. Przybliżony wiek odpowiadający określonej masie ciała został podany jedynie jako wskazówka. Zalecana dawka to: dorośli i młodzież o masie ciała powyżej 50kg (powyżej 15. roku życia). Dawka jednorazowa to 1-2 tabletki. W razie konieczności dawkę można powtarzać, lecz po czasie nie krótszym niż 4 godziny. Zwykle nie ma konieczności stosowania dobowej dawki paracetamolu większej niż 3g (9 tabletek). Jednak w przypadku nasilonego bólu dawkę paracetamolu można zwiększyć do maksymalnej dawki dobowej 4g (12 tabletek). Dzieci i młodzież o masie ciała do 50kg: dawkę ustala się na podstawie masy ciała dziecka. Zalecana dawka jednorazowa paracetamolu to 10mg/kg mc. W razie konieczności dawkę można powtarzać, lecz po czasie nie krótszym niż 4, 6 lub 8 godzin. Maksymalna dawka dobowa paracetamolu to 60mg/kg mc. Dzieci o masie ciała 27 do 33kg (około 8. do 12. roku życia). Dawka jednorazowa to jedna tabletka, w razie konieczności dawkę można powtarzać co 4 godziny. Nie należy stosować więcej niż 6 tabletek na dobę (1980mg paracetamolu). Dzieci o masie ciała 33 do 50kg (od 12. do 15. roku życia). Dawka jednorazowa to 1-2 tabletki, w razie konieczności dawkę można powtarzać co 6 godzin. Nie należy stosować więcej niż 8 tabletek na dobę (2640mg paracetamolu). Osoby w podeszłym wieku – nie trzeba modyfikować dawki. Osoby z zaburzeniami czynności nerek: u osób z zaburzeniami czynności nerek minimalny odstęp pomiędzy dawkami powinien być zgodny z następującym schematem: klirens kreatyniny: CrCl > 50ml/min, odstęp pomiędzy dawkami – 4 godziny; klirens kreatyniny: CrCl 10-50ml/min, odstęp pomiędzy dawkami – 6 godzin; klirens kreatyniny: CrCl < 10ml/min, odstęp pomiędzy dawkami – 8 godzin. Osoby z zaburzeniami czynności wątroby: u osób z zaburzeniami czynności wątroby należy zmniejszyć dawkę leku lub wydłużyć odstępy pomiędzy kolejnymi dawkami. W następujących sytuacjach maksymalna dawka dobowa nie powinna być większa niż 60mg/kg mc. na dobę (czyli większa niż 2g/dobę): u osób o masie ciała poniżej 50kg, przewlekła lub wyrównana czynna choroba wątroby, zwłaszcza łagodna do umiarkowanej niewydolność wątroby, zespół Gilberta (rodzinna hiperbilirubinemia niehemolityczna), przewlekła choroba alkoholowa, przewlekłe niedożywienie (niskie rezerwy glutationu w wątrobie), odwodnienie. Stosować doustnie. Tabletkę musującą należy rozpuścić w szklance wody i wypić przygotowany roztwór. Nie należy żuć ani połykać tabletek. U dorosłych nie stosować leku bez zalecenia lekarza dłużej niż 5 dni w przypadku bólu, a w przypadku przeziębienia i grypy lub gorączki – dłużej niż 3 dni. U dzieci i młodzieży nigdy nie stosować leku dłużej niż 3 dni.
Producent: Upsa

