Polecane produkty
Skład Fervex Ból i Gorączka Forte:
Substancja czynna: paracetamol (Paracetamolum). Każda tabletka musująca zawiera 1g paracetamolu oraz substancje pomocnicze: kwas cytrynowy, sodu wodorowęglan, sodu węglan, sorbitol (E420), sodu dokuzynian, powidon, sacharyna sodowa, sodu benzoesan (E211), aromat grejpfrutowo-pomarańczowy (zawiera m.in. fruktozę, glukozę, sacharozę).
Działanie Fervex Ból i Gorączka Forte:
Fervex Ból i Gorączka Forte jest produktem leczniczym do stosowania u dorosłych i młodzieży o masie ciała powyżej 50kg (powyżej 15. roku życia). Substancją czynną leku jest paracetamol, który działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Paracetamol w mniejszym stopniu niż salicylany powoduje podrażnienie błony śluzowej żołądka. Jedna tabletka musująca zawiera 1000mg paracetamolu. Lek wskazany do stosowania w przypadku bólu różnego pochodzenia i gorączki.
Zastosowanie:
Produkt leczniczy Fervex Ból i Gorączka Forte wskazany do stosowania w przypadku bólu różnego pochodzenia (bóle głowy, zębów, stawów, mięśni, bóle miesiączkowe, nerwobóle i inne), gorączki. Lek przeznaczony do stosowania u dorosłych i młodzieży o masie ciała powyżej 50kg (powyżej 15. roku życia).
Informacje dodatkowe:
Produkt przechowywać w sposób niedostępny dla dzieci, w temperaturze pokojowej. Zaleca się chronić przed działaniem wilgoci i światła. Przed rozpoczęciem stosowania leku należy omówić to z lekarzem, farmaceutą lub pielęgniarką. Ze względu na zawartość 1000mg paracetamolu w jednej tabletce musującej leku nie stosuje się u dzieci i młodzieży poniżej 15. roku życia. Lek zawiera paracetamol i należy go stosować z uwzględnieniem jednoczesnego przyjmowania innych leków zawierających paracetamol (w tym leków wydawanych na receptę lub bez recepty), aby nie stosować dawki dobowej większej niż zalecana. Nie należy stosować dawek większych niż zalecane. Stosowanie dawek większych niż zalecane niesie ze sobą ryzyko bardzo ciężkiego uszkodzenia wątroby. Objawy uszkodzenia pojawiają się zazwyczaj po 1-2 dniach od przedawkowania paracetamolu – z maksymalnym nasileniem zwykle po 3-4 dniach. Paracetamol może powodować ciężkie reakcje skórne: ostra uogólniona osutka krostkowa, zespół Stevensa-Johnsona oraz toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka, które mogą być śmiertelne. Należy poinformować lekarza o wystąpieniu reakcji skórnych i odstawić lek w przypadku wystąpienia wysypki skórnej lub jakiegokolwiek innego objawu uczulenia. Należy poradzić się lekarza przed zastosowaniem leku, jeśli występuje którykolwiek z poniższych stanów: zaburzenia czynności wątroby, w tym zespół Gilberta (rodzinna hiperbilirubinemia), zaburzenia czynności nerek, choroba alkoholowa, przewlekłe niedożywienie (niskie rezerwy glutationu w wątrobie), anoreksja, bulimia, wyniszczenie organizmu lub głodówka, odwodnienie organizmu, hipowolemia (zmniejszona objętość krwi krążącej). Nie należy spożywać alkoholu podczas leczenia, ani przyjmować leków zawierających alkohol. W trakcie stosowania leku należy natychmiast poinformować lekarza, jeśli występują ciężkie choroby, w tym ciężkie zaburzenia czynności nerek lub posocznica (gdy we krwi krążą bakterie i ich toksyny prowadząc do uszkodzenia narządów), niedożywienie, przewlekły alkoholizm lub pacjent przyjmuje również flukloksacylinę (antybiotyk). W tych przypadkach obserwowano występowanie ciężkiej choroby o nazwie kwasica metaboliczna (nieprawidłowość krwi i płynów ustrojowych), gdy stosowany był paracetamol w regularnych dawkach przez dłuższy czas lub gdy przyjmowany był paracetamol wraz z flukloksacyliną. Objawami kwasicy metabolicznej mogą być: poważne trudności z oddychaniem, w tym przyspieszone głębokie oddychanie, senność, uczucie mdłości (nudności) i wymioty. Podczas długotrwałego (powyżej 3 miesięcy) stosowania leków przeciwbólowych u osób z przewlekłym bólem głowy, przy stosowaniu co dwa dni lub częściej, może dojść do rozwoju lub nasilenia bólu głowy. Tego rodzaju bólu głowy nie należy leczyć przez zwiększanie dawki. W takich przypadkach, po konsultacji z lekarzem, należy zaprzestać stosowania leków przeciwbólowych. Stosowanie z innymi lekami: należy to omówić z lekarzem. Równoczesne stosowanie tego leku może zmienić działanie następujących leków lub stosowanie następujących leków może zmienić działanie równocześnie stosowanego tego leku: inhibitory MAO – przeciwwskazane jest stosowanie równocześnie z inhibitorami MAO oraz w ciągu 2 tygodni po zakończeniu leczenia tymi lekami – z uwagi na ryzko wystąpienia stanu pobudzenia i wysokiej gorączki; leki zawierające salicylamid (lek przeciwbólowy, stosowany też w stanach gorączkowych) – jednoczesne stosowanie wydłuża czas wydalania paracetamolu; leki zwiększające metabolizm wątrobowy – równoczesne stosowanie paracetamolu i leków, takich jak: ziele dziurawca, leki przeciwpadaczkowe, barbiturany (leki stosowane głównie w padaczce), ryfampicyna (lek stosowany w gruźlicy), może prowadzić do uszkodzenia wątroby, nawet podczas stosowania zalecanych dawek paracetamolu – należy zachować ostrożność podczas jednoczesnego stosowania; izoniazyd (lek stosowany w gruźlicy) i zydowudyna (lek przeciwwirusowy, stosowany w zakażeniu wirusem HIV) – należy zachować ostrożność podczas jednoczesnego stosowania z tymi lekami; niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) – jednoczesne stosowanie zwiększa ryzyko wystąpienia zaburzeń czynności nerek; doustne leki przeciwzakrzepowe – jednoczesne stosowanie paracetamolu z lekami przeciwzakrzepowymi z grupy kumaryny, w tym warfaryną, może prowadzić do wystąpienia nieznacznych zmian w wartościach współczynnika INR – lekarz zwiększy częstość monitorowania wartości współczynnika INR w trakcie jednoczesnego stosowania oraz przez tydzień po odstawieniu paracetamolu; fenytoina (lek stosowany w padaczce) – jednoczesne przyjmowanie może spowodować zmniejszenie skuteczności paracetamolu i zwiększenie ryzyka toksyczności dla wątroby, podczas leczenia fenytoiną należy unikać dużych i/lub długotrwale stosowanych dawek paracetamolu. Takie osoby należy stale kontrolować pod kątem wystąpienia objawów uszkodzenia wątroby; probenecyd (lek stosowany w dnie moczanowej) – powoduje zmniejszenie wydalania paracetamolu, podczas jednoczesnego stosowania z paracetamolem lekarz rozważy zmniejszenie dawki paracetamolu; flukloksacylina (antybiotyk) – należy poinformować lekarza lub farmaceutę, jeśli pacjent przyjmuje flukloksacylinę ze względu na poważne ryzyko zaburzeń krwi i płynów ustrojowych (kwasica metaboliczna), które muszą być pilnie leczone. Należy poinformować lekarza o stosowaniu tego leku, jeśli lekarz zleci oznaczenie kwasu moczowego lub cukru we krwi. Stosowanie leku z alkoholem: podczas stosowania leku nie należy spożywać alkoholu ani przyjmować leków zawierających alkohol, ze względu na zwiększone ryzyko wystąpienia toksycznego uszkodzenia wątroby. Stosowanie w okresie ciąży i karmienia piersią: możliwość stosowania należy omówić z lekarzem. Lek można podawać kobietom w ciąży, gdy jest to konieczne, przy czym trzeba wtedy stosować możliwie najmniejszą zalecaną dawkę skutecznie łagodzącą ból lub obniżającą gorączkę i przyjmować lek przez możliwie najkrótszy czas i jak najrzadziej. Paracetamol może być stosowany w okresie karmienia piersią tylko za zgodą lekarza i w indywidualnych przypadkach. Należy zachować ostrożność w czasie stosowania leku w okresie karmienia piersią. Jeśli ból nie zostanie złagodzony lub gorączka nie obniży się lub konieczne będzie zwiększenie częstości przyjmowania leku, należy skonsultować się z lekarzem. Nie ma dostępnych, wystarczających danych, aby wykazać wpływ paracetamolu na płodność. Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn: lek nie wpływa na sprawność psychofizyczną. Nie ma przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Lek zawiera sód – 394mg sodu (głównego składnika soli kuchennej) w każdej tabletce musującej. Odpowiada to około 20% maksymalnej zalecanej dobowej dawki sodu w diecie u osób dorosłych. W razie przyjmowania 1 lub więcej tabletek musujących na dobę przez długi czas zaleca się skonsultować z lekarzem lub farmaceutą – jest szczególnie ważne w przypadku osób kontrolujących zawartość sodu w diecie. Lek zawiera sorbitol (E420) – 252mg sorbitolu (E420) w każdej tabletce musującej. Sorbitol jest źródłem fruktozy. Przed zastosowaniem leku w przypadku nietolerancji niektórych cukrów lub dziedzicznej nietolerancji fruktozy należy się skonsultować z lekarzem. Sorbitol może powodować dyskomfort ze strony układu pokarmowego i może mieć łagodne działanie przeczyszczające. Lek zawiera sodu benzoesan (E211) – 100mg w każdej tabletce musującej. Benzoesan sodu może zwiększać ryzyko wystąpienia żółtaczki (zażółcenie skóry i białkówek oczu) u noworodków (do 4. tygodnia życia). Lek zawiera fruktozę, glukozę i sacharozę – 1,93mg fruktozy, 1,65mg glukozy oraz 0,55mg sacharozy (składniki aromatu) w każdej tabletce musującej.
Przeciwwskazania:
Nie stosować w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek składnik leku, chlorowodorek propacetamolu (prekursor paracetamolu). Nie stosować u osób o masie ciała mniejszej niż 50kg. Nie stosować u kobiet w pierwszym trymestrze ciąży. Nie stosować, jeśli występuje ciężka niewydolność wątroby lub czynna niewyrównana choroba wątroby. Nie stosować, jeśli u pacjenta występuje niedobór dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej. Nie stosować, jeśli pacjent jest leczony inhibitorami MAO (leki stosowane m.in. w depresji) oraz w okresie do 14 dni po ich odstawieniu.
Działania niepożądane:
Podczas stosowania leku u niektórych osób mogą wystąpić działania niepożądane. Rzadko: obniżenie ciśnienia krwi. Bardzo rzadko: częstoskurcz, nudności, wymioty, kolka nerkowa, martwica brodawek nerkowych, ostra niewydolność nerek. Częstość nieznana: reakcja anafilaktyczna (w tym niedociśnienie), wstrząs anafilaktyczny, reakcje nadwrażliwości, obrzęk naczynioruchowy (obrzęk głębokich warstw skóry i tkanki podskórnej); biegunka, bóle brzucha; zwiększona aktywność aminotransferaz wątrobowych; trombocytopenia (zmniejszenie liczby płytek krwi), leukopenia (zmniejszenie liczby białych krwinek), neutropenia (zmniejszenie liczby neutrofilów – typu białych krwinek); wysypka, rumień, pokrzywka, plamica, ostra uogólniona wysypka krostkowa, toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka, zespół Stevensa-Johnsona, skurcz oskrzeli, utrwalona osutka polekowa; poważne schorzenie, które może powodować zakwaszenie krwi (tzw. kwasica metaboliczna), u pacjentów z ciężką chorobą przyjmujących paracetamol. Zgłaszane były bardzo rzadko, wymagające odstawienia leczenia, przypadki reakcji nadwrażliwości (zaczerwienienie skóry, duszność, skurcz oskrzeli, nadmierne pocenie).
Dawkowanie tabletek musujących Fervex Ból i Gorączka Forte:
Lek stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. Dawkę ustala się na podstawie masy ciała pacjenta. Zalecana dawka jednorazowa paracetamolu to 10-15mg/kg masy ciała (mc.) co 4-6 godzin, do maksymalnej dawki dobowej 75mg/kg mc. Całkowita dawka dobowa paracetamolu nie może być większa niż 4g. Zalecana dawka: dorośli i młodzież o masie ciała powyżej 50kg (powyżej 15. roku życia). Zalecana dawka jednorazowa leku to 1 tabletka musująca (1g paracetamolu), co 4-6 godzin do 3 razy na dobę, w sumie nie więcej niż 3 tabletki musujące (3g paracetamolu). Jednak w przypadku nasilonego bólu dawkę można zwiększyć do maksymalnej dawki dobowej wynoszącej 4g paracetamolu (4 tabletki musujące). Należy zawsze zachować przynajmniej 4-godzinny odstęp pomiędzy dawkami. Osoby w podeszłym wieku: zazwyczaj nie ma konieczności modyfikacji dawki. Należy jednak wziąć pod uwagę współistniejące czynniki ryzyka, z których niektóre występują częściej u osób w podeszłym wieku i które wymagają dostosowania dawki. Osoby z zaburzeniami czynności nerek: u osób z zaburzeniami czynności nerek należy zmodyfikować minimalny odstęp między dawkami i zmniejszyć maksymalną dawkę dobową: klirens kreatyniny: CrCl 10-50 ml/min, odstęp między dawkami – 6 godzin, maksymalna dawka dobowa – 3g; klirens kreatyniny: CrCl < 10 ml/min, odstęp między dawkami – 8 godzin, maksymalna dawka dobowa – 2g. Leku nie należy stosować u osób z zaburzeniami czynności nerek, ponieważ u tych osób stosuje się mniejsze dawki. Osoby z zaburzeniami czynności wątroby: u osób z zaburzeniami czynności wątroby należy zmniejszyć dawkę leku lub wydłużyć odstępy między kolejnymi dawkami. W następujących sytuacjach maksymalna dawka dobowa nie powinna przekroczyć 60mg/kg mc./dobę (czyli 2g/dobę): u osób o masie ciała poniżej 50kg, przewlekła lub wyrównana czynna choroba wątroby, zwłaszcza łagodna do umiarkowanej niewydolność wątroby, zespół Gilberta (rodzinna hiperbilirubinemia niehemolityczna), przewlekła choroba alkoholowa, przewlekłe niedożywienie (niskie rezerwy glutationu w wątrobie), odwodnienie. Leku nie należy stosować u osób z zaburzeniami czynności wątroby, u tych osób stosuje się zmniejszone dawki paracetamolu i wymagany jest wydłużony odstęp pomiędzy dawkami. Stosować doustnie. Tabletkę musującą należy rozpuścić w szklance wody i wypić przygotowany roztwór. Nie należy żuć ani połykać tabletek. Aby uniknąć okresowego nasilenia bólu lub gorączki, odstęp pomiędzy dawkami powinien wynosić 6 godzin i w żadnym wypadku nie może być krótszy niż 4 godziny. U dorosłych nie stosować leku bez zalecenia lekarza dłużej niż 5 dni w przypadku bólu, a w przypadku gorączki – dłużej niż 3 dni. U młodzieży nigdy nie stosować leku dłużej niż 3 dni.
Producent: Upsa

