fosforan kodeiny
Fosforan kodeiny to związek, który wykorzystywany jest w celach leczniczych już od czasów starożytnych. Obecnie znajduje zastosowanie głównie w leczeniu kaszlu i bólu. Występuje w lekach o różnej postaci (tabletkach, syropach, kapsułkach).
Fosforan kodeiny hamuje odruch kaszlu, a także zmniejsza wydzielanie i zagęszczanie śluzu w drogach oddechowych. Ze względu na taki mechanizm działania polecany jest w przypadku kaszlu suchego.
Ponadto jako związek o działaniu przeciwbólowym pojawia się w składzie leków przeznaczonych do leczenia krótkotrwałego bólu o różnych pochodzeniu. Oprócz leków o działaniu przeciwkaszlowym czy przeciwbólowym można znaleźć go również w składzie leków na biegunkę.
Po zażyciu leków z fosforanem kodeiny mogą wystąpić działania niepożądane. Najczęściej są to zawroty głowy, senność i apatia. Przyjmowanie dawek wyższych niż lecznicze powoduje również stan euforii i otępienia. Długotrwałe stosowanie leków z fosforanem kodeiny może prowadzić do uzależnienia, dlatego wprowadzono ograniczenie sprzedaży.