fenofibrat

( ilość produktów: 11 )

Inna nazwa: Fenofibrate. Lek obniżający stężenie, trójglicerydów i cholesterolu LDL, zwanego potocznie „złym cholesterolem”, poprzez zmniejszenie jego syntezy w wątrobie. W efekcie swoich działań podnosi stężenie cholesterolu HDL, znanego jako „dobry cholesterol”. Stosuje się go w leczeniu zaburzeń gospodarki lipidowej tj. hiperlipidemii mieszanej i hipertrójglicerydemii o niskim stężeniu cholesterolu HDL.

Fenofibrat stosuje się przeważnie wśród pacjentów u których pierwszorzędne metody obniżenia cholesterolu (dieta, zmiana trybu życia) nie przyniosły żadnych lub odpowiednio pożądanych rezultatów. Ze względu na lepsze wchłanianie i przyswajalność, zaleca się zażywanie leku podczas posiłku. Po upływie trzech miesięcy od wdrożenia terapii fenofibratem należy wykonać badania sprawdzające skuteczność leczenia.

Przeciwwskazaniem do jego stosowania jest niewydolność nerek, zapalenie trzustki, zapalenie pęcherzyka żółciowego i wszelkie zaburzenia wątroby. Lek może wywołać miopatię, dlatego w przypadku pojawienia się bólu mięśni czy niekontrolowanych przykurczów, należy pilnie skonsultować się z lekarzem prowadzącym.

    pixel