Ibuprofen - leki i preparaty z ibuprofenem

( ilość produktów: 85 )

Ibuprofen pojawia się w składzie ogólnodostępnych leków, które bez problemu kupisz bez recepty. Jednak choć łatwo jest kupić leki z ibuprofenem, należy wiedzieć, jak i kiedy je stosować, ponieważ zażywanie ich niezgodnie z zaleceniami może nieść za sobą niepożądane skutki uboczne.

Ibuprofen – co to jest?

Ibuprofen zalicza się do niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Znajduje szerokie zastosowanie w podstawowym systemie zdrowotnym. Wynika to z jego zdolności do zmniejszania gorączki, bólu różnego pochodzenia, a także łagodzenia stanu zapalnego.

 

Jak to się dzieje, że ibuprofen wykazuje takie działanie? Jest to substancja czynna, która zapobiega wytwarzaniu nadmiernych ilości prostaglandyn. Najprościej mówiąc są to związki, które powodują stan zapalny, ból i obrzęki.

 

Na co stosuje się leki z ibuprofenem?

W dawkach, które dostępne są bez recepty, stosuje się je w razie wystąpienia:

 

  • gorączki,
  • bólu i obrzęków powstałych w wyniku urazu,
  • dolegliwości bólowych różnego pochodzenia (bólu zębów, zatok, stawów i mięśni),
  • bolesnych miesiączek,
  • migren i napięciowych bólów głowy.

 

Jakie postaci leków z ibuprofenem są dostępne w naszej aptece?

Lekarstwa z ibuprofenem dostępne są nie tylko w aptekach stacjonarnych. Możesz zamówić je bez wychodzenia z domu na stronie i-Apteka.pl. W bogatej ofercie znajdziesz leki w postaci:

 

  • klasycznych tabletek (np. Ibumax 400 mg lub Ibumax 600 mg z większą dawką ibuprofenu),
  • łatwych do połknięcia miękkich kapsułek (np. Ibum Sprint 200 mg, który wyróżnia się wyjątkowo szybkim działaniem i niemal natychmiast przynosi ulgę w bólu),
  • syropów (w tym takich, które mają przyjemny owocowy smak i znajdują zastosowanie w leczeniu bólu i gorączki u młodszych dzieci),
  • czopków (podawanych, gdy przyjmowanie leków drogą doustną jest niemożliwe).

 

Ponadto w ofercie i-Apteka.pl dostępne są leki przeciwbólowe z ibuprofenem w postaci plastrów. Dzięki nim możliwa jest aplikacja substancji czynnej o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym bezpośrednio w miejscu bólu.

 

Czy leki z ibuprofenem mogą zażywać dzieci i kobiety w ciąży?

Leki, które zawierają ibuprofen, można nabyć bez recepty. Jednak czy oznacza to, że mogą być stosowane przez wszystkich? Nie, ponieważ istnieją przeciwwskazania do zażywania ibuprofenu. Nie zaleca się go kobietom w I trymestrze ciąży (poza tym każda kobieta ciężarna powinna skonsultować się z lekarzem, zanim sięgnie po jakikolwiek lek).

 

Co z dziećmi? W przypadku najmłodszych pacjentów stosowanie lekarstw zawierających ibuprofen jest możliwe. Jednak pod warunkiem, że zostanie wybrany odpowiednia dawka. Jeśli masz wątpliwości czy możesz podać dany produkt leczniczy dziecku, zapoznaj się z ulotką dołączoną do opakowania.

 

Część leków z ibuprofenem można podawać dopiero od 12. roku życia. Jednak są też i takie, które zostały stworzone z myślą o młodszych dzieciach. Na stronie i-Apteka.pl znajdziesz owocowe syropy z ibuprofenem np. Nurofen Forte 40 mg/ml smak truskawkowy, który możesz podawać już od 3. miesiąca życia. Jeśli przyjmowanie leków drogą doustną jest niemożliwe, rozwiązaniem są również czopki wskazane do stosowania od 2. roku życia.

 

Jak dawkować leki z ibuprofenem?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ dawkowanie zależy od różnych czynników (m.in. wieku). W związku z tym zaleca się, aby przed zażyciem leku zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania.

 

Z reguły zaleca się, aby dobowa dawka dla osób powyżej 12. roku życia nie przekraczała 1200 mg.

pixel