Paracetamol - leki i preparaty z paracetamolem
Paracetamol to substancja czynna, która występuje w ogólnodostępnych lekach. Pomaga w tak powszechnych problemach, jak ból czy gorączka i zazwyczaj jest dostępna bez recepty. Nie oznacza to jednak, że możesz przyjmować paracetamol bez żadnych ograniczeń.
Paracetamol – co to jest?
Paracetamol to substancja czynna, która wykazuje działanie przeciwbólowe oraz przeciwgorączkowe. To, że lekarstwa z paracetamolem zmniejszają ból wynika z ich zdolności do hamowania cyklooksygenazy kwasu arachidonowego, a tym samym blokowania procesu produkcji prostaglandyn w układzie nerwowym.
Jak to się dzieje, że mają również działanie przeciwgorączkowe? Obniżają stężenie prostaglandyn także w podwzgórzu, dzięki czemu temperatura ulega obniżeniu.
Na co stosuje się leki z paracetamolem?
Ze względu na działanie przeciwbólowe oraz przeciwgorączkowe leki z paracetamolem stosuje się w celu złagodzenia bólu o słabym lub umiarkowanym nasileniu, a także zmniejszenia gorączki.
Na jaki ból pomagają leki przeciwbólowe z paracetamolem? Ich zastosowanie jest szerokie. Mogą być przyjmowane w przypadku bólów:
- głowy,
- zębów,
- mięśni i stawów.
Ponadto stosuje się je w przypadku bolesnych miesiączek, nerwobólów oraz gorączki występującej w przebiegu przeziębienia lub grypy.
W jakich postaciach występują lekarstwa z paracetamolem?
Lekarstwa zawierające paracetamol dostępne są w różnych postaciach:
- tabletek (w tym musujących),
- kapsułek,
- saszetek,
- czopków doodbytniczych,
- syropów.
Czy leki z paracetamolem są bezpieczne dla dzieci i kobiet w ciąży oraz karmiących?
Leki z paracetamolem są ogólnodostępne i możesz kupić je bez recepty. Jednak czy oznacza to, że mogą być bez problemu przyjmowane przez dzieci i kobiety w ciąży?
Nie ma przeciwwskazań do tego, aby kobiety ciężarne przyjmowały tego typu leki. Przy czym pamiętaj, że zanim zaczniesz je stosować, należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę. Zazwyczaj zaleca się, aby leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe z paracetamolem były przyjmowane w najniższej skutecznej dawce i wyłącznie doraźnie.
Co z dziećmi? Z myślą o najmłodszych firmy farmaceutyczne stworzyły leki o starannie dobranym składzie dostosowanym do potrzeb rozwijającego się młodego organizmu. Leki dla dzieci dostępne są w różnych postaciach. Poniżej znajdziesz przykłady tych, które zamówisz bez wychodzenia z domu na stronie i-Apteka.pl.
- Zawiesina doustna Apap dla dzieci Forte, która w 1 ml zawiera 40 mg paracetamolu. Wskazaniem do jej przyjmowania jest krótkotrwałe objawowe leczenie gorączki, a także bólu (o małym lub umiarkowanym nasileniu).
- Czopki doodbytnicze Efferalgan, które zawierają 300 mg paracetamolu i wyróżniają się szybkim działaniem. Mogą być stosowane u dzieci od 4. roku życia.
- Apap przeziębienie junior w postaci saszetek do rozpuszczenia w wodzie. Oprócz paracetamolu w ich składzie znajduje się witamina C, która wzmacnia odporność i zmniejsza ryzyko ponownego pojawienia się infekcji.
Jak dawkować leki z paracetamolem?
Sposób dawkowania zależy od tego, jaki lek wybierzesz. Przykładowo, jeśli będą to tabletki Apap zawierające 500 mg paracetamolu, zaleca się, aby przyjmować 1-2 tabletki 3-4 razy na dobę.
Poza tym dawkowanie zależy od wieku. W związku z tym, zanim podasz lek dziecku, dokładnie zapoznaj się z ulotką dołączoną do opakowania. Sprawdź, czy na pewno może być on zażywany przez dzieci (a jeśli tak to w jakiej dawce).