Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Co oznacza jednoczesny ból kręgosłupa i nóg?

08.06.2022
Co oznacza jednoczesny ból kręgosłupa i nóg?

Wraz z postępem cywilizacyjnym bóle kręgosłupa przestały dotykać jedynie starszych ludzi. Siedzący tryb życia, brak ruchu i otyłość sprawiły, że bóle kręgosłupa, w tym promieniujące do nóg, dosięgają także ludzi po 20. i 30. roku życia. Z jakim schorzeniem możemy mieć wówczas do czynienia? Jakie badania pomagają wykryć przyczynę dolegliwości? 

Jak rozumieć bóle kręgosłupa promieniujące do nóg?

Trudnością w diagnozowaniu problemów z kręgosłupem jest różnorodna lokalizacja bólu (np. w odcinku szyjnym lub lędźwiowym), a także czas jego trwania i natężenie. W niektórych wypadkach mówi się o ostrym, nagłym, ale krótkotrwałym bólu, w innych zaś o dyskomforcie, który trwa znacznie dłużej. W przypadku bólu kręgosłupa promieniującego do nóg (zobacz również: affidea.pl/bol-kregoslupa-promieniujacy-do-stop-to-moze-byc-dyskopatia-ledzwiowa) najczęściej mówimy o takich schorzeniach jak:

  • dyskopatia, czyli choroba zwyrodnieniowa krążka międzykręgowego (potocznie zwanego dyskiem). W tym kontekście mówimy dokładniej o dyskopatii lędźwiowej, której objawem jest ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym, promieniujący do nóg. W zaawansowanym stadium może dojść do niedowładu i zaburzenia czucia, 

  • rwa kulszowa, podczas której ból promieniuje od lędźwiowo-krzyżowego odcinka kręgosłupa przez pośladek, tylną powierzchnię uda i podudzie aż do stopy,

  • osteoporoza, przez którą rozumie się rozrzedzenie tkanki kostnej, co może powodować liczne złamania kości.

Pochodzenie bólu kręgosłupa i nóg w kontekście dyskopatii lędźwiowej

Główną przyczyną dyskopatii lędźwiowej i idących za nią dolegliwości bólowych, jest siedzący tryb życia, otyłość oraz brak aktywności fizycznej. W każdej z tych okoliczności kluczowym czynnikiem jest przeciążenie dolnego odcinka kręgosłupa, czy to wskutek wagi, czy długotrwałego przebywania w pozycji siedzącej. Ponadto jako przyczynę zwyrodnień w odcinku lędźwiowym wskazuje się także zmuszającą do wzmożonego wysiłku pracę fizyczną, w której dominuje podnoszenie ciężkich przedmiotów. Dyskopatia może być także efektem przebytych urazów kręgosłupa. 

Badania, które pomogą ustalić przyczynę bólu

Jeśli czujemy dyskomfort w związku z bólem kręgosłupa i nóg, warto udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który po wywiadzie medycznym może zdecydować o przeprowadzeniu badań obrazowych. Diagnostyka dyskopatii obejmuje badania tomografem komputerowym lub rezonansem magnetycznym, a także USG jamy brzusznej i RTG odcinka lędźwiowego. Szczególnie warto zwrócić tu uwagę na rezonans magnetyczny i tomografię komputerową, które umożliwiają uzyskanie bardzo dokładnego obrazu tkanek miękkich oraz kości. Ma to duże znaczenie – dla postawienia trafnej diagnozy – w przypadku wielu schorzeń zdjęcie RTG może nie być wystarczające.

Bóle kręgosłupa promieniujące do nóg a rezonans magnetyczny

Rezonans magnetyczny to nieinwazyjna, bezpieczna metoda uzyskiwania szczegółowego obrazu tkanek. Wykorzystuje ona naturalny magnetyzm ludzkiego ciała i może być stosowana nie tylko w kontekście diagnozowania schorzeń powiązanych z bólem kręgosłupa i nóg, ale także tych związanych z bólami i zawrotami głowy, zaburzeniami widzenia czy w ramach diagnostyki pourazowej. 

W Affidea wykonasz badanie rezonansem magnetycznym w kilkudziesięciu placówkach w całej Polsce. Dzięki tej precyzyjnej metodzie diagnostycznej lekarz prowadzący leczenie (ortopeda lub neurolog)  będzie mógł podjąć decyzję, czy farmakoterapia i fizjoterapia okażą się wystarczające, czy jednak niezbędne będzie wykonanie zabiegu chirurgicznego.

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2022
pixel