Czego sprzedawcy oczyszczaczy zwykle nie mówią
21.08.2022Na rynku pojawia się coraz więcej oczyszczaczy powietrza, dlatego sprzedawcy starają się przedstawić swoje urządzenia tak, aby na tle konkurencji prezentowały się najlepiej. Nie musi to oznaczać, że w prezentowanych opisach mijają się z prawdą. Czasem jednak pewne kwestie nie zostają odpowiednio wyjaśnione. Sprawdź, co warto wiedzieć o oczyszczaczach powietrza, żeby wybrać dla siebie odpowiednie urządzenie.
Jeden oczyszczacz powietrza to za mało
Producenci rzadko wyjaśniają, że maksymalna powierzchnia pracy oczyszczaczy dotyczy metrażu jednego pomieszczenia. Z tego powodu wiele osób zakłada, że wystarczy kupić urządzenie o wysokiej wydajności, żeby utrzymać czyste powietrze w całym domu, a nawet mieszkaniu.
„Kiedy doradzamy, jaki oczyszczacz powietrza wybrać, często zwracamy uwagę na to, że wybieramy go do jednego pomieszczenia, ponieważ użytkownicy proszący o poradę, podają metraż całego mieszkania. Nawet najwydajniejsze urządzenie nie jest w stanie zapewnić efektywnej pracy w kilku pomieszczeniach jednocześnie, gdyż między pokojami nie następuje intensywna wymiana powietrza” – wyjaśnia Katarzyna Wnuk z wybierzoczyszczacz.pl.
Wyposażenie w oddzielny oczyszczacz powietrza każdego pomieszczenia może okazać się zbyt dużym wydatkiem. W takiej sytuacji specjaliści zalecają, aby kupić oczyszczacze do sypialni oraz do tego pomieszczenia, w którym spędza się najwięcej czasu w ciągu dnia. Niektórzy przenoszą urządzenie między pomieszczeniami, ale to dość męcząca czynność.
Cicha praca w trybie sleep okupiona jest niską wydajnością
Dla wielu osób podczas wyboru oczyszczacza powietrza jednym z ważniejszych kryteriów jest głośność pracy. Nadmierny hałas jest szczególnie niepożądany nocą, ponieważ oznacza utrudnione zasypianie. Producenci i sprzedawcy zdają sobie z tego sprawę, dlatego w opisach swoich urządzeń często zwracają uwagę na cichą pracę, zwłaszcza w tzw. trybie sleep.
Tryb snu polega na pracy w niskiej prędkości, często z wyłączonym podświetleniem panelu sterowania. Niestety cicha praca okupiona jest tutaj znaczącą redukcją wydajności. Nocą jakość powietrza często jest jeszcze gorsza niż w ciągu dnia, dlatego utrzymanie dobrej jakości powietrza przy pracy w niskiej prędkości może być trudne. Warto zatem unikać wyboru bardzo cichego oczyszczacza, jeśli to ciche działanie oznacza skrajnie niską wydajność.
Tryb automatyczny nie zawsze chroni zdrowie
W trybie automatycznym oczyszczacz powietrza sam dopasowuje tempo filtracji do stanu powietrza. W ten sposób zwalnia użytkownika z konieczności kontroli prędkości pracy i zapewnia ochronę zdrowia poprzez natychmiastową reakcję na pogorszenie jakości powietrza. Mniej więcej tak działanie trybu auto opisują producenci. Niestety tryb ten nie zawsze jest taki skuteczny.
Aby właściwie ocenić jakość działania trybu automatycznego, trzeba wziąć pod uwagę:
- rodzaj czujnika zanieczyszczeń – dobry oczyszczacz ma dokładny laserowy czujnik PM2,5,
- algorytm trybu automatycznego – kiedy jakość powietrza odbiega od europejskich norm (według WHO dopuszczalne średnie dobowe stężenie PM2,5 wynosi 15 µg/m³), oczyszczacz powinien już pracować w jednej z wyższych prędkości, ale wiele urządzeń traktuje wówczas powietrze jako czyste.
Żywotność filtrów może być znacznie niższa od przewidywanej
Wydatki związane z wymianą filtrów mają istotny wpływ na koszty użytkowania oczyszczacza powietrza. Długa żywotność filtrów oraz ich przystępne ceny to cechy, na które sprzedawcy oczyszczaczy chętnie zwracają uwagę. Nie wszyscy dodają przy tym, że deklarowana żywotność to maksymalny przewidywany okres użytkowania.
Warto wiedzieć, że na tempo zużywania filtrów wpływają:
- jakość powietrza w miejscu użytkowania oczyszczacza – im bardziej zanieczyszczone powietrze, tym więcej zanieczyszczeń wychwytują filtry, a więc i tym szybciej ulegają zużyciu,
- częstotliwość używania oczyszczacza – praca 24 godziny na dobę powoduje szybszą potrzebę wymiany niż korzystanie z oczyszczacza w ciągu kilku godzin dziennie (jednak ze względów zdrowotnych warto używać urządzenia przez całą dobę),
- wielkość obsługiwanego pomieszczenia – w większym pokoju przez filtry przepływa więcej zanieczyszczonego powietrza.
Wiele oczyszczaczy wyposażonych jest we wskaźnik zużycia filtra, który bierze pod uwagę jedynie czas pracy urządzenia. Nie można do końca na nim polegać. Jeśli efektywność oczyszczania nagle spadła, to warto zwrócić uwagę na filtry, ponieważ prawdopodobnie wymagają wymiany. Jeżeli filtr HEPA po zakupie był biały, a stał się ciemnoszary lub czarny, to jest zużyty.