Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Czy warto skorzystać z porady dietetyka?

19.03.2020
Czy warto skorzystać z porady dietetyka?Zmiana nawyków żywieniowych nie zawsze należy do najłatwiejszych. Dlatego warto skorzystać z profesjonalnej pomocy, czyli porady dietetyka. Specjalista ułoży zdrowy jadłospis dostosowany do wieku, masy ciała i aktywności oraz udzieli wskazówek, jak schudnąć lub utrzymać obecną wagę.

Jak wygląda wizyta u dietetyka?

Wizyta u dietetyka rozpoczyna się od wywiadu i wykonania prostych badań. Specjalista musi poznać dotychczasowe nawyki żywieniowe pacjenta, jego preferencje kulinarne oraz uzyskać informacje na temat ogólnego stanu zdrowia (m.in. choroby przewlekłe, przyjmowane leki) i stylu życia. Następnie dokonuje podstawowych pomiarów: masy ciała, wzrostu, obwodu bioder i klatki piersiowej, grubości fałdu skórnego, a także oblicza wskaźnik masy ciała, czyli BMI. Ostatni parametr można także sprawdzić samodzielnie w domu, wykorzystując do tego internetowy kalkulator wag.

Podczas pierwszej wizyty dietetyk dokonuje także analizy składu masy ciała metodą impedancji elektromagnetycznej. Dzięki temu może określić procentową zawartość tkanki tłuszczowej, mięśniowej oraz wody w organizmie. Do wykonania pomiaru służy specjalna waga. Badanie jest całkowicie bezpieczne i bezbolesne.

Ostatnim etapem wizyty u dietetyka jest ustalenie celu oraz sposobu realizacji terapii. Specjalista wręcza pacjentowi indywidualny jadłospis na 3–4 tygodnie oraz wskazówki dotyczące zdrowych nawyków i aktywności fizycznej. Po tym czasie odbywa się wizyta kontrolna. Wówczas oceniane są postępy i wdrażany jest kolejny etap planu dietetycznego. Wówczas można też wprowadzić zmiany, zgodnie z uwagami i preferencjami pacjenta.

Kiedy można skorzystać z porady dietetyka?

Z porady dietetyka najczęściej korzystają osoby, które zmagają się z nadwagą (lub otyłością) i chcą zrzucić kilka zbędnych kilogramów ze względów zdrowotnych lub dla lepszego samopoczucia. Wówczas wszystkie działania będą skupiały się wokół zmniejszenia tkanki tłuszczowej oraz zmiany nawyków żywieniowych. Na wizytę u dietetyka mogą zdecydować się również ci, którzy:

  • zmagają się z chorobami przewlekłymi;
  • chcą zatroszczyć się o swoje zdrowie;
  • uprawiają intensywny sport;
  • przygotowują się do zawodów sportowych;
  • zmagają się z nietolerancjami lub alergiami pokarmowymi;

Z pomocy dietetyka powinny skorzystać również kobiety planujące zajść w ciążę i będące w ciąży, wegetarianie, weganie i osoby, które pragną budować tkankę mięśniową lub zwiększyć masę ciała.

Ile kosztuje wizyta u dietetyka?

Cena wizyty u dietetyka zależy od kilku czynników. Wpływ na nią ma doświadczenie specjalisty, renoma placówki, elementy składające się na usługę oraz czas współpracy. Pierwsza konsultacja może kosztować 80–300 zł, natomiast wizyta kontrolna jest nieco tańsza (jej cena waha się między 50 a 200 zł). Z porady dietetyka można skorzystać także w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, jednak dotyczy to przede wszystkim pacjentów z rozpoznaną otyłością.

Dlaczego warto wybrać się do dietetyka?

Nawyki żywieniowe można zmienić samodzielnie w domu, ponieważ w książkach i w Internecie dostępnych jest mnóstwo informacji na ten temat. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie z nich są prawdziwe. Ponadto każdy organizm jest inny i nie ma jednej uniwersalnej rady lub diety, która pozwoli łatwo i szybko schudnąć albo przybrać na wadze.

Dietetyk układa jadłospis i strategię dietetyczną, która jest dostosowana indywidualnie do każdego pacjenta. Specjalista bierze pod uwagę nie tylko preferencje kulinarne, ale także stan zdrowia, wyniki badań i zapotrzebowanie organizmu na poszczególne składniki odżywcze. Można mieć pewność, że przy współpracy z dietetykiem odchudzanie (lub przyrost masy ciała) będzie przebiegało zdrowo.

Inną zaletą skorzystania z porad dietetyka jest oszczędność czasu. Specjalista przygotowuje szczegółowy jadłospis na każdy dzień wraz z listą zakupów oraz zawartością kalorii i innych substancji odżywczych w każdym produkcie. Nie trzeba zatem samodzielnie tworzyć planu posiłków i szukać przepisów w Internecie. Zaoszczędzony czas warto przeznaczyć, np. na aktywność fizyczną, która podkreśli efekty diety.

Korzystanie z porad dietetyka wiąże się także z większą kontrolą zdrowia. Specjalista na każdej wizycie kontrolnej dokonuje pomiarów masy ciała, BMI, obwodów oraz analizuje skład ciała. Dodatkowo zaleca okresowe badania laboratoryjne krwi, aby uniknąć niedoborów. Osoby, które starają się schudnąć, przytyć lub zbudować masę mięśniową na własną rękę, nie zawsze pamiętają, aby w ten sposób kontrolować zdrowie.

Porady dietetyka on-line

Coraz większą popularnością cieszą się porady dietetyka on-line. Osoba, która zgłasza się do takiego specjalisty, wypełnia szczegółowy formularz, który zastępuje wywiad (niekiedy pierwsza konsultacja odbywa się przez telefon lub wideorozmowę). Na tej podstawie dietetyk opracowuje jadłospis i strategię dietetyczną. Pacjent musi natomiast samodzielnie dokonywać pomiarów masy ciała, obwodów talii i bioder oraz BMI.

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2020

Polecane produkty

pixel