Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Czym jest maskne i jak mu zapobiegać?

25.01.2022
Pielęgnacja
Czym jest maskne i jak mu zapobiegać?

Maskne – co to jest?

Trądzik od maseczki ochronnej to zjawisko, które narodziło się w momencie, gdy maski stały się obowiązkowym elementem codziennego stroju wyjściowego. Szybko też zyskało nazwę – maskne! Skala problemu jest naprawdę duża, zdecydowana większość osób, które muszą nosić maseczki przez większą część dnia, boryka się z pojawiającymi się na twarzy objawami skórnymi takimi jak: zaczerwienienia, podrażnienia, zapchane pory, zaskórniki, wypryski na brodzie, wypryski wokół ust oraz zmiany skórne na policzkach, na linii żuchwy i wokół nosa.

Wprawdzie najczęściej maskne definiuje się jako trądzik od maseczki, jednak może on także przyjmować postać kontaktowego zapalenia skóry, okołoustnego zapalenia skóry lub zapalenia mieszków włosowych. Dodatkowo noszenie maseczki ochronnej może powodować nasilenie zmian związanych z trądzikiem różowatym i atopowym zapaleniem skóry. Warto podkreślić, że maskne pojawia się nie tylko u osób ze skórą tłustą, skłonną do trądziku i alergii, ale również u osób, które do tej pory nie miały problemów z cerą.

Dlaczego noszenie maseczki ochronnej może przyczyniać się do trądziku?

W jaki sposób maseczki antywirusowe powodują powstawanie maskne? No cóż, jest to dość złożony problem, odpowiedzialnych jest za to kilka czynników. Pod maseczką panują warunki sprzyjające rozwojowi bakterii i grzybów – jest tam ciepło i wilgotno. Ze względu na zablokowanie swobodnego przepływu powietrza i pary wodnej skóra pod maseczką nadmiernie się poci i zwiększa wydzielanie sebum. Pot i sebum wraz z nagromadzonym na skórze brudem i martwymi komórkami naskórka tworzą mieszankę, która skutecznie zapycha pory.

Dodatkowo maseczka w mechaniczny sposób uszkadza naskórek, co sprzyja wnikaniu zanieczyszczeń i drobnoustrojów w głąb skóry i skutkuje rozwojem stanów zapalnych i zmian trądzikowych. Źródłem podrażnienia skóry mogą być również chemikalia użyte podczas produkcji maseczek lub drażniące substancje zawarte w środkach piorących stosowanych do ich prania. U niektórych osób czynnikiem prowadzącym do powstawania maskne jest noszenie jednej i tej samej „nieświeżej” maseczki przez dłuższy czas!

Jak zapobiegać maskne?

Póki co nic nie zapowiada, że maseczki ochronne odejdą w zapomnienie, dlatego trzeba wiedzieć, jak minimalizować ryzyko podrażnień skóry i występowania maskne. Przede wszystkim należy skupić się na odpowiedniej higienie i pielęgnacji. Ważny jest tu dobór kosmetyków. Muszą one zawierać składniki o właściwościach antybakteryjnych, przeciwzapalnych, regulujących wydzielanie sebum, łagodzących podrażnienia i ochronnych. Na dzień pod maseczkę nie należy stosować olejów i kosmetyków o bogatych konsystencjach, gdyż mogą one obciążać skórę i zwiększać wydzielanie sebum. Świetnie sprawdzą się natomiast kremy o lekkich formułach np. Iwostin Pure Balance Zwalczający niedoskonałości Krem na dzień, a także kosmetyki Sylveco np. Sylveco Wow Krem do twarzy.

Dodatkowo warto ograniczyć makijaż do minimum lub całkowicie zrezygnować z podkładu i pudru. Dobrym rozwiązaniem jest też zastąpienie podkładu kremem BB, który łączy wiele funkcji – wyrównuje koloryt, zapewnia skórze odpowiednie nawilżenie, łagodzi podrażnienia, a dzięki zawartym w składzie filtrom UV chroni przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego. Ciekawą propozycją kremu BB jest kosmetyk marki Iwostin z linii Purritin dedykowanej cerom wrażliwym, tłustym i trądzikowym – Iwostin Purritin BB Krem SPF50+.

Kluczowe jest również to, aby po powrocie do domu od razu umyć twarz. Szybkie usunięcie nagromadzonych zanieczyszczeń, sebum i drobnoustrojów oraz makijażu zmniejszy ryzyko pojawienia się podrażnień i rozwoju zmian trądzikowych. Do oczyszczania skóry warto wypróbować kosmetyki o właściwościach antybakteryjnych np. Żel La Roche Posay Effaclar, który oczyszcza i odświeża skórę bez jej wysuszania, a dzięki zawartości cynku ogranicza produkcję sebum, Sylveco Wow Żel myjący do twarzy z sokiem z brzozy i kwasem salicylowym lub Emolium Pure Żel do mycia z inuliną, która wspiera mikrobiom skóry. Ważnym etapem pielęgnacyjnym jest regularne złuszczanie martwego naskórka – raz w tygodniu należy wykonać peeling np. kwasowy lub enzymatyczny, pomocne będą także maseczki na twarz np. z glinkami.

Pielęgnacja twarzy i dobre kosmetyki to jednak nie wszystko! Aby zminimalizować ryzyko powstawania maskne, trzeba stosować maseczki antywirusowe w odpowiedni sposób. Jeśli maseczka zawilgotnieje, należy ją jak najszybciej zmienić. Maski wielokrotnego użytku po każdym użyciu trzeba wyprać w 60st. C z użyciem łagodnych detergentów lub wygotować i wyprasować. Najlepiej jednak stosować jednorazowe maseczki chirurgiczne i często je wymieniać w ciągu dnia, pamiętając, aby przy każdej zmianie maski dać skórze odetchnąć świeżym powietrzem przynajmniej przez kilka minut.

Jak leczyć maskne?

Jeśli zmiany trądzikowe są rozległe i zaognione, zalecana jest konsultacja z dermatologiem, który dobierze odpowiednie leki miejscowe lub doustne. U niektórych osób leczenie maskne może wymagać wprowadzania silnych składników aktywnych np. retinoidów lub nadtlenku benzoilu. Skuteczność tych substancji w walce z trądzikiem jest bardzo dobra, jednak ze względu na ich duży potencjał drażniący, trzeba je stosować rozważnie i najlepiej pod kontrolą specjalisty. Dobre rezultaty w zmniejszaniu łagodniejszych zmian trądzikowych przynosi stosowanie punktowych preparatów z kwasem salicylowym lub olejkiem z drzewa herbacianego, a także maści cynkowej.

W jaki sposób pielęgnować twarz podrażnioną noszeniem maseczki?

Trądzik od maseczki ochronnej to problem dermatologiczny, który wymaga przemyślanej pielęgnacji. Z jednej strony konieczne jest działanie redukujące zmiany, z drugiej łagodzące i ochronne. Fakt, że na czas leczenia maskne nie można sobie od tak zrezygnować z noszenia maseczki, utrudnia proces wyciszania stanów zapalnych oraz zmniejszania zaskórników i zmian trądzikowych, gdyż nie można całkowicie wyeliminować czynnika odpowiedzialnego za wypryski na brodzie i zmiany skórne na policzkach! Ze względu na ryzyko dalszego podrażniania i pogarszania stanu cery, należy ostrożnie wprowadzać kosmetyki o wysokich stężeniach składników aktywnych.

Dużą wagę należy przykładać do wieczornej pielęgnacji, właśnie wtedy jest najlepszy czas na składniki aktywne i intensywną regenerację. W ciągu dnia należy skupiać się na nawilżaniu i ochronie, pamiętając, że pod maseczkę nie powinno się stosować zbyt dużej liczby kosmetyków. Maksymalizm kosmetyczny wskazany jest w pielęgnacji wieczornej, przy czym należy pamiętać, że nie wszystkie składniki aktywne można stosować jednocześnie! Warto rozplanować sobie na każdy wieczór inny rytuał, np. jednego dnia peeling kwasowy, drugiego kosmetyk ze składnikiem aktywnym, następnego intensywna regeneracja i odbudowa skóry oraz wzmacnianie bariery hydrolipidowej. Jeśli chodzi o składniki, które polecane są jako sojusznicy w walce o poprawę kondycji skóry, to będą to m.in. pantenol, alantoina, ceramidy, lipidy. W przypadku podrażnień i stanów zapalnych skóry świetnie sprawdzą się również kosmetyki naturalne do twarzy ze śluzem ślimaka, który wykazuje silne działanie naprawcze i regenerujące, pomaga też walczyć z trądzikiem.

Niemal każdy, kto sumiennie nosi maseczkę ochronną, obserwuje pogorszenie stanu skóry na twarzy. Zanim pojedyncze wypryski wokół ust, zaskórniki lub zmiany skórne na policzkach pokryją całą strefę znajdującą się pod maseczką, należy działać. Jak walczyć z maskne? Przede wszystkim trzeba zwrócić większą uwagę na odpowiednie oczyszczanie skóry z użyciem produktów o działaniu antybakteryjnym, aplikować preparaty z olejkiem z drzewa herbacianego punktowo na zmiany lub rozpocząć kurację ze składnikami aktywnymi, nawilżać i regenerować skórę oraz zapewnić jej odpowiednią ochronę przed otarciami, podrażnieniami i rozwojem chorobotwórczych drobnoustrojów.

Autor: Ewa Krulicka

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2022

Polecane produkty

pixel