Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Domowy rejestrator EKG, w czym może pomóc?

01.08.2020
Porady farmaceuty
Domowy rejestrator EKG, w czym może pomóc?

Samodzielne wykonanie badania elektrokardiograficznego serca w domowym zaciszu? Tak, teraz to możliwe! Mało tego, domowy rejestrator EKG, a właściwie jego obsługa nie wymaga specjalnego przeszkolenia ani pomocy osób trzecich. W czym może pomóc i dla kogo jest przeznaczony?

Do czego służy domowy rejestrator EKG?

Do niedawna badanie EKG przeprowadzone mogło być wyłącznie w punktach opieki medycznej i z pomocą wykwalifikowanego personelu. Obecnie sprawy mają się inaczej – inaczej i prościej, ponieważ dzięki takim urządzeniom, jak domowy rejestrator EKG opieka nad pacjentem kardiologicznym i samokontrola pracy serca jest zdecydowanie prostsza i wygodniejsza. Mimo że aparat taki, jak np. Istel HR-2000 Rejestrator EKG, wygląda dość niepozornie i może mniej „poważnie” niż aparaty, do których widoku przywykliśmy w gabinetach i szpitalach, to z pewnością nie wpływa to na jego skuteczność działania i poprawność wyniku badania. Zakup domowego rejestratora EKG to wydatek rzędu kilkuset złotych – niemało, ale badanie z użyciem aparatu może okazać się bezcenne, ponieważ pozwala wykryć wiele nieprawidłowości w pracy serca tzn. arytmię, zawał, chorobę wieńcową i wiele innych anomalii.

Dla kogo przeznaczony jest domowy rejestrator EKG?

Badania EKG – czy to w profesjonalny gabinecie pod kontrolą kardiologa, czy też z użyciem aparatów użytku domowego, zalecane są w szczególności osobom ze stwierdzonymi chorobami serca oraz dla osób starszych, schorowanych i niepełnosprawnych, dla których wizyta u specjalisty jest dużym wyzwaniem. Domowy rejestrator EKG to także pomoc dla osób, które sprawują opiekę nad pacjentami starszymi dla rodziny, pielęgniarek i opiekunek, które dzięki takim urządzeniom mogą rejestrować badanie, a następnie dzięki specjalnej aplikacji przekazywać je dalej i konsultować wyniki z lekarzem. Niestety oprócz wielu zalet urządzenia, należy także pamiętać o tym, że nie każdy może zostać poddany badaniu z użyciem domowego rejestratora EKG. Urządzenia nie powinny stosować osoby, które mają wszczepiony rozrusznik serca oraz osoby uczulone na srebro – pierwiastek ten jest składnikiem elektrod.

Jak działa domowy rejestrator EKG?

Nowoczesne urządzanie EKG w żaden sposób nie odbiega sposobem działania od tradycyjnych aparatów. Rejestrator bada funkcje elektryczne mięśnia sercowego za pośrednictwem elektrod przykładanych do ciała. Różnica pomiędzy tradycyjnym aparatem EKG a urządzeniem mobilnym polega na tym, że w gabinecie otrzymujemy wynik badania w formie wydruku – papierowy elektrokardiogram, natomiast w przypadku rejestratora użytku domowego wynik przesyłany jest i zapisywany w urządzeniu mobilnym. Dzięki takiemu rozwiązaniu, mamy możliwość biegłej analizy wyniku i porównania wcześniejszych pomiarów. Do obsługi aparatu przenośnego, konieczne jest zainstalowanie aplikacji na wybranym urządzeniu – smartfon lub tablet, nie jest to skomplikowane zadanie, a aplikację np. do aparatu Instel HR-2000 Instel ECG, można bezpłatnie pobrać i zainstalować ze sklepu Google play lub z App Store. Każdy wynik domowego badania, można w prosty sposób wyeksportować do pliku PDF i przesłać drogą elektroniczną do lekarza za pośrednictwem Gmail, E-mail, Wi-Fi Direct, Bluetooth.

Jak obsługuje się domowy rejestrator EKG?

Przed zakupem wybranego urządzenia, warto zasięgnąć wiedzy na jego temat tzn. odwiedzić stronę producenta, obejrzeć filmik instruktażowy, poszukać opinii na temat aparatu w internecie. Aby działanie aparatu było poprawne, a otrzymane badanie wiarygodne, należy dokładnie zapoznać się z opisem aparatu, dobrze zaznajomić się z jego funkcjami, sposobem działania oraz użycia. Rejestratory przenośne są urządzeniami wiarygodnymi i poprawnie działającymi pod warunkiem, że są używane zgodnie z przeznaczeniem i według instrukcji. Osoba używająca aparatu może samodzielnie ustawić czułość pomiaru oraz częstotliwość pomiaru, dodatkowo w kontroli samobadania pomocna jest aplikacja, z którą aparat EKG łączy się za pomocą Bluetooth – aplikacja monitoruje przebieg badania na urządzeniu mobilnym i sprawdza, czy elektrody są dobrze przyłożone do ciała (funkcja asystenta pomiaru) oraz czy komunikacja z aparatem nie jest zakłócona na każdym z etapów przeprowadzanego badania.

Autor: tech.farm. Anna Bawer

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2020
Rekomendowane produkty
pixel