Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Furagina – co to jest i w jaki sposób działa?

22.11.2023
Porady farmaceuty

Furagina, inaczej furazydyna, jest lekiem przeciwbakteryjnym stosowanym w leczeniu zakażeń układu moczowego. Infekcje dróg moczowych są dość powszechnym schorzeniem, warto więc wiedzieć, jak można szybko złagodzić ich uciążliwe objawy. A furagina to jest właśnie lek, który sprawdzi się w takich sytuacjach. Jak dokładnie działa furazydyna? Jak prawidłowo ją stosować?

Spis treści:

furagina co to jest

Furagina (furazydyna) – co to jest?

Furazydyna (furagina), jest pochodną nitrofuranu. Jest substancją czynną, która wykazuje działanie bakteriostatyczne w stosunku do bakterii Gram-dodatnich i Gram-ujemnych. Furagina jest powszechnie stosowana w leczeniu niepowikłanych bakteryjnych infekcji układu moczowego (jak np. ostre zapalenie dróg moczowych, w tym zapalenie pęcherza), zwłaszcza wywołanych przez pałeczki okrężnicy Escherichia coli. Na zakażenie dróg moczowych najczęściej narażone są kobiety, jednak mogą się z nim zmagać także mężczyźni. Do infekcji może dochodzić niezależnie od wieku, również u niemowląt, dzieci oraz osób starszych.

Furaginę zalicza się do leków przeciwbakteryjnych, jednak nie oznacza to, że jest ona antybiotykiem. Furazydyna jest chemioterapeutykiem, który wykazuje działanie bakteriostatyczne. Mechanizm jej działania polega na hamowaniu procesu namnażania się bakterii w układzie moczowym. Lek można stosować już u niemowląt od 3. miesiąca życia.

Furagina – jakie są wskazania do stosowania?

Furazydyna jest lekiem pierwszego wyboru przy bakteryjnych zakażeniach układu moczowego. Wskazana jest przy takich infekcjach jak m.in. ostre zapalenie dróg moczowych, zapalenie miedniczek nerkowych oraz przewlekłe zakażenie układu moczowego. Ponadto w niektórych przypadkach jest przepisywana mężczyznom w przebiegu zakażenia gruczołu krokowego. Należy jednak podkreślić, że o ile kobiety mogą stosować furaginę w ramach samoleczenia, tak mężczyźni nie powinni jej stosować na własną rękę i każde zakażenie dróg moczowych powinni skonsultować z lekarzem.

Po leki z furaginą można sięgać w sytuacji, gdy pojawiają się objawy wskazujące na zakażenie układu moczowego, czyli problemy z oddawaniem moczu (m.in. częstomocz, uczucie parcia na pęcherz, pieczenie lub ból podczas oddawania moczu, uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza), ból podbrzusza. Ponadto ze wskazania lekarza kobiety mające problem z nawracającymi infekcjami układu moczowego mogą stosować furaginę przez dłuższy czas (6-12 miesięcy). Podczas takiej kuracji stosuje się zwykle 100mg furaginy raz na dobę – najlepiej wieczorem. Trzeba wspomnieć, że przy długotrwałym stosowaniu furazydyny (ponad 2 tygodnie) należy jednocześnie suplementować witaminy z grupy B – głównie witaminę B1 i B3.

Furagina – jak działa?

Na czym polega działanie bakteriostatyczne furazydyny? Hamuje ona namnażanie się bakterii w układzie moczowym. Po przyjęciu leku białka transportowe pomagają furaginie przedostać się do bakterii, gdzie w zetknięciu z flawoproteinami bakteryjnymi ulega ona przekształceniu do aktywnej formy. Furagina wpływa na aktywność związków, które są niezbędne bakteriom do syntezy białek i kwasów nukleinowych, co prowadzi do zahamowania wzrostu drobnoustrojów. Dodatkowo furagina wykazuje słabe właściwości przeciwgrzybicze i przeciwpierwotniakowe.

Furagina – jak prawidłowo ją stosować?

Furazydyna pomaga skutecznie zwalczać niepowikłane zakażenie dróg moczowych. Jak prawidłowo stosować leki z furaginą? Oczywiście przed zastosowaniem należy zawsze dokładnie przeczytać ulotkę! Skuteczność leczenia jest większa, gdy lek jest przyjęty w jak najkrótszym czasie od pojawienia się objawów, dlatego też osoby, które mają tendencję do częstego występowania infekcji układu moczowego, powinny mieć w domowej apteczce furaginę, a także inne leki i suplementy na schorzenia układu moczowo-płciowego.

Kluczowy jest również odpowiednio długi czas leczenia. Terapię trzeba kontynuować jeszcze przez jakiś czas po ustąpieniu objawów infekcji. Ustąpienie objawów nie jest jednoznaczne z wyeliminowaniem wszystkich chorobotwórczych bakterii z dróg moczowych, tym samym zbyt wczesne odstawienie leku może się skończyć nawrotem infekcji! W przypadku nawrotu choroby, kurację furaginą można ponowić po 10-15 dniach. Zawsze w przypadku, gdy objawy nie ustępują lub się nasilają, konieczna jest konsultacja z lekarzem, niezbędna może być wtedy antybiotykoterapia.

O ile lekarz nie zaleci specjalnego dawkowania, lek należy stosować zgodnie z zaleceniami na ulotce. Osoby dorosłe powinny przyjmować 400mg furaginy w pierwszej dobie leczenia, następnie przez kolejne dni po 300mg na dobę (lek należy stosować w dawkach podzielonych, w równych odstępach czasu). Leczenie powinno trwać 7-8 dni. U dzieci dawkę ustala się w zależności od masy ciała, zwykle jest to 5-7mg furaginy na kilogram masy ciała (zakażenie dróg moczowych u dzieci zawsze powinno się leczyć pod nadzorem lekarza!). Zazwyczaj działanie bakteriostatyczne furaginy następuje dość szybko, ustąpienie objawów można zaobserwować już po 2-3 dniach leczenia.

Dla zapewnienia jak najlepszych efektów lek trzeba przyjmować podczas posiłku, który zawiera źródło białka (np. mięso, twaróg, fasola) i popijać dużą ilością wody. Białko poprawia przyswajalność furazydyny! Co więcej, przyjmowanie leku wraz z jedzeniem pozwala zmniejszyć ryzyko wystąpienia niektórych działań niepożądanych (np. bólu brzucha lub nudności).

Na czas kuracji należy zrezygnować z picia alkoholu, gdyż furagina wpływa na jego metabolizm i może doprowadzić do wystąpienia reakcji disulfiramowej. Trzeba także uważać na witaminę C, zwłaszcza gdy jest suplementowana w dużych dawkach, może bowiem zwiększać ryzyko krystalizacji szczawianów wapnia w moczu, co jest niebezpieczne przede wszystkim dla osób chorych na dnę moczanową. Dodatkowo leki neutralizujące sok żołądkowy zmniejszają wchłanianie furazydyny, dlatego trzeba zachować minimum dwie godziny przerwy między stosowaniem tych preparatów.

Furagina – jakie mogą być jej skutki uboczne?

Podobnie jak inne leki również furagina może powodować u niektórych osób występowanie działań niepożądanych. Na szczęście zwykle są one łagodne i przemijające. Do najczęstszych zalicza się ból i zawroty głowy, nudności, wymioty, gazy, spadek apetytu, biegunkę lub zaparcia i zmianę koloru moczu. Niewykluczone są również poważniejsze skutki uboczne, przy czym pojawiają się one rzadko. Mogą to być m.in. reakcje uczuleniowe, wysypka, pęcherze, świąd, problemy z oddychaniem, objawy polineuropatii (np. mrowienie w kończynach, drętwienie), zażółcenie skóry lub oczu, uszkodzenie wątroby i niedokrwistość. W przypadku mężczyzn stosujących furaginę może dojść do pogorszenia jakości nasienia – zmniejszenia liczby plemników i ich ruchliwości.

Furagina – kto nie powinien jej stosować?

Zazwyczaj furazydyna jest dobrze tolerowana przez organizm, mimo to nie każdy może ją przyjmować. Jest ona przeciwwskazana do stosowania u osób z nadwrażliwością na furaginę i inne pochodne nitrofuranu, osób ze skąpomoczem lub bezmoczem, osób z ciężką niewydolnością nerek i upośledzeniem czynności nerek, osób z polineuropatią cukrzycową, osób z niedoborem dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej i osób z niedoborami witamin z grupy B.

A co ze stosowaniem furaginy w okresie ciąży i karmienia piersią? Kobiety ciężarne i matki karmiące powinny zawsze skonsultować się w tej kwestii z lekarzem. Na pewno leki z furazydyną są przeciwwskazane do stosowania w pierwszym trymestrze, a także w ciąży donoszonej (po 38. tygodnia ciąży) i w okresie porodu – ze względu na ryzyko wystąpienia anemii hemolitycznej u noworodka. Z zachowaniem ostrożności furaginę można przyjmować od drugiego trymestru aż do 38. tygodnia ciąży. W okresie karmienia piersią stosowanie leku nie jest wskazane.

Furagina – w jakich preparatach występuje?

W aptekach bez recepty można kupić różne leki i suplementy na schorzenia układu moczowo-płciowego, w tym produkty lecznicze z furaginą. Występują one pod różnymi nazwami handlowymi w postaci tabletek w dawce 50mg lub 100mg, np. Urofuraginum Max (zawiera 100mg furazydyny w jednej tabletce). Leki dla dzieci w postaci zawiesiny doustnej dostępne są natomiast na receptę. Osoby często zmagające się z infekcjami powinny zaopatrzyć się również w inne leki i suplementy diety na zapalenie układu moczowo-płciowego, w tym w preparaty roślinne, np. z żurawiną i pokrzywą.

Ostre zapalenie dróg moczowych i inne infekcje układu moczowego to często występujące dolegliwości, z którymi zmagają się głównie kobiety. Gdy pojawią się charakterystyczne objawy zakażenia, można sięgnąć po furaginę. Lek ten działa bakteriostatycznie i szybko pomaga zwalczać infekcję.

 

Ewa Krulicka
Autor wpisu: Ewa Krulicka, i-Apteka.pl Blogerka z wieloletnim doświadczeniem, z wykształcenia magister kulturoznawstwa. Redaktor bloga jestemmama.pl. Zainteresowania: zdrowie, uroda, naturalne metody leczenia.

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2023
pixel