Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Jak działa niewidoczny aparat ortodontyczny? Nowoczesna ortodoncja wciąż nas zadziwia

02.03.2022
Jak działa niewidoczny aparat ortodontyczny? Nowoczesna ortodoncja wciąż nas zadziwia

Współczesna ortodoncja pozwala na naprawienie rozstawienia zębów za pomocą aparatów, które są praktycznie całkowicie niewidoczne. W zależności od rodzaju mogą to być aparaty nakładkowe albo aparat lingwalny przymocowany do wewnętrznej części zębów.  Jest to bardzo dyskretne rozwiązanie, które znacznie poprawia pewność siebie pacjenta.

Jak działa aparat ortodontyczny?

Aparat ortodontyczny wywiera nacisk na pewne partie zębów, tym samym powodując ich przemieszczanie się. Oczywiście takie działanie występuje po pewnym czasie, zazwyczaj zajmuje to od kilkunastu miesięcy do nawet 3-4 lat. Kiedy ząb się przesuwa, w pierwotnym miejscu tkanka kostna ulega nawarstwieniu, a w nowym miejscu zanika. Aparaty ortodontyczne mogą być stałe albo ruchome. Te drugie pacjent może sam wyciągać, na przykład podczas posiłku. Podczas działania każdego aparatu konieczne są wizyty kontrolne u ortodonty. 

Aparaty nakładkowe

Kiedyś aparaty kojarzyliśmy z metalowymi drutami, które przesłaniały zęby pacjenta. Dzisiejsza ortodoncja pozwala na znaczne zmniejszenie widoczności aparatów. Niektóre z nich są całkowicie niewidoczne. Mowa tutaj o aparatach nakładkowych, które są aparatami ruchomymi. Dają one takie same efekty jak aparat stały, a przy tym kompletnie ich nie widać. Gabinetem, w którym możemy skorzystać ze zdobyczy nowoczesnej ortodoncji, jest na przykład Dental Fraternity. Oferuje on różne rodzaje nakładek ortodontycznych.

  • Invisalign

To jeden z najpopularniejszych aparatów nakładkowych. Pacjent, który decyduje się na taką opcję, otrzymuje do domu zestawy tzw. alignerów. Są to przezroczyste nakładki, które są idealnie dopasowane do zębów pacjenta. Pacjent musi je wymieniać co 2 tygodnie. W tym czasie każdą nakładkę powinien nosić co najmniej 22 godziny dziennie, a więc może je zdejmować na czas spożywania posiłków. Ten rodzaj aparatu na zęby zmniejsza ilość potrzebnych wizyt kontrolnych. Leczenie takim aparatem jest też często krótsze niż przy aparacie stałym.

  • Clear Aligner

Innym rodzajem niewidocznego aparatu nakładkowego jest Clear Aligner. Również poprawia on położenie zębów przy pomocy nakładek ortodontycznych. Jego działanie podzielone jest na etapy, a każdy etap jest dodatkowo podzielony 3 etapy: soft, medium i hard. Każdy z nich trwa od 7 do 10 dni, a więc jeden etap może trwać do miesiąca. Po tym czasie zmienia się nakładki i od nowa zaczyna proces. Ten aparat również powinien być noszony przez cały czas, oprócz pór jedzenia i picia.

  • PRO SMILE

Ostatni z dostępnych aparatów nakładkowych. Kolejne nakładki pacjent powinien zmieniać co 3 tygodnie, a każdą z nich nosić ok. 22 godziny na dobę. 

Aparaty lingwalne

Aparaty nakładkowe to nie jedyne aparaty, których nie widać. Wśród aparatów stałych możemy zdecydować się na aparat lingwalny. Nie ma on pierścieni – jego zamki są przyklejane po wewnętrznej stronie zębów. Taki aparat nie powoduje żadnego bólu. W przypadku takiego aparatu konieczne są wizyty w gabinecie. Co ortodonta robi na wizytach kontrolnych? Po pierwsze sprawdza postępy w leczeniu, ale też zmienia łuki w zamkach, żeby zęby cały czas „pracowały”. Taka wizyta powinna odbyć się co 4-6 tygodni, a później nawet co 8-10.

Niezależnie od tego, czy wybierzemy aparat lingwalny, czy nakładkowy, stały, czy ruchomy, to współczesne ortodoncja pozwala na noszenie aparatów niewidocznych dla osób postronnych. Dzięki temu zarówno dzieci, jak i dorośli mogą czuć się komfortowo i łatwiej decydują się na aparat i naprawienie zgryzu.

 

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2022

Polecane produkty

pixel