Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja skóry noworodka? 5 podstawowych zasad!

15.01.2023
Pielęgnacja

Skóra noworodka jest niezwykle delikatna i wrażliwa, w większości przypadków nie potrzebuje zbyt wiele! Nadmiar kosmetyków, formuły nieodpowiednie dla dziecięcej skóry lub zbyt intensywne zabiegi pielęgnacyjne mogą jej tylko zaszkodzić. Oto 5 podstawowych zasad dotyczących tego, jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja skóry noworodka! 

Spis treści:

pielęgnacja skóry noworodka

Pielęgnacja skóry noworodka – jak dbać o maleństwo w pierwszych dniach życia?

Wszelkie czynności przy kilkudniowym noworodku są dla rodziców niezwykle stresujące, zwłaszcza gdy jest to pierwsze dziecko. Aby nieco ukoić nerwy, zanim mama wyjdzie z maluszkiem do domu, w szpitalu można podpytać położną o kilka rad, jak prawidłowo dbać o delikatną skórę noworodka. Niemniej jednak mimo odczuwanych obaw wcześniej czy później rodzice będą musieli stawić czoła wyzwaniu, na szczęście zwykle okazuje się, że strach ma tylko wielkie oczy, a mycie i pielęgnacja skóry noworodka jest całkiem prosta. 

Najważniejszą rzeczą, o której trzeba pamiętać, jest to, że skóra noworodka jest cieńsza i delikatniejsza niż skóra dorosłego człowieka, w dodatku jest wrażliwa na różne bodźce i podatna na urazy, dlatego wymagane jest łagodne podejście. Nie można przesadzać z ilością preparatów, minimalizm jest jak najbardziej rekomendowany. W przypadku pielęgnacji skóry noworodka minimalizm kosmetyczny odnosi się także do stosowania kremu na odparzenia, który zwykle zużywany jest w ilościach hurtowych. A prawda jest taka, że wcale nie trzeba go stosować przy każdej zmianie pieluchy, aplikuje się go wówczas, gdy skóra jest zaczerwieniona i podrażniona! 

Dlaczego specjaliści radzą, aby używać jak najmniej kosmetyków? Ze względu na niewykształconą jeszcze w pełni barierę naskórkową przenikanie różnych substancji zawartych w preparatach pielęgnacyjnych jest wzmożone. Im więcej różnych formuł i substancji aplikowanych jest na skórę, tym dla niej gorzej, rośnie bowiem ryzyko podrażnień, a nawet skłonności do alergii i innych dermatoz. Skóra noworodka potrzebuje przede wszystkim oczyszczenia, optymalnego nawilżenia i odpowiedniej ochrony! Oto 5 zasad, jakimi należy się kierować, aby prawidłowo dbać o skórę dziecka i przede wszystkim jej nie zaszkodzić: 

Podczas kąpieli noworodka używaj miękkich myjek do przecierania skóry 

Kąpiel noworodka wydaje się najtrudniejszym zabiegiem, z jakim przyjdzie się zmierzyć rodzicom. Dobrą wiadomością jest to, że pierwsza kąpiel powinna się odbyć dopiero po 2-3 dniach od wyjścia ze szpitala, ponadto nie trzeba myć maluszka „w całości” codziennie, zwykle wystarczy to robić 2-3 razy w tygodniu. Codziennego mycia wymaga okolica pieluszkowa (należy ją myć kilka razy dziennie, przy każdej zmianie pieluchy), fałdki skóry, twarz i oczka dziecka. Ucieszyć może również fakt, że kąpiel powinna być krótka, maksymalnie 5-10 minut! 

Do mycia skóry należy stosować wyłącznie delikatne preparaty o fizjologicznym pH. Kosmetyki dla noworodków powinny mieć łagodną formułę bez mydła i silnych detergentów, gdyż te składniki są odpowiedzialne za naruszanie naturalnej bariery hydrolipidowej skóry oraz za jej nadmierne wysuszanie i podrażnianie. Równie niekorzystnie na skórę dziecka działają szorstkie gąbki i szczoteczki, dlatego do mycia skóry należy wybierać miękkie myjki. Ważne jest, aby ze względów higienicznych takie akcesoria utrzymywać w czystości i dość często wymieniać! 

Sięgaj po kosmetyki nawilżające tylko wtedy, kiedy skóra niemowlęcia rzeczywiście tego potrzebuje 

Wbrew powszechnym opiniom skóra noworodka wcale nie wymaga intensywnego i nieprzerwanego nawilżania! Jeśli jest zdrowa, gładka, miękka i nieprzesuszona, nie trzeba smarować jej preparatami o bogatej formule nawilżająco-natłuszczającej każdego dnia. Wprawdzie mechanizmy skóry u noworodka nie są w pełni sprawne, więc nie zapewniają jeszcze skutecznego zabezpieczenia przed czynnikami zewnętrznymi i nie chronią przed nadmierną utratą wilgoci z naskórka, jednak mitem jest, że w każdym przypadku trzeba stosować emolienty o silnie okluzyjnych właściwościach! Oczywiście tego typu kosmetyki są bezpieczne i w większości odpowiednie do stosowania już od pierwszych dni życia, jednak przy zdrowej skórze lepiej stosować je doraźnie niż każdego dnia. 

Co innego, gdy skóra noworodka jest w złej kondycji – jest wyraźnie przesuszona, szorstka, łuszcząca się! Wówczas emolienty są najlepszym wyborem. Są to dermokosmetyki, które zawierają w swoim składzie substancje zapewniające nawilżenie, natłuszczenie, zmiękczenie i wygładzenie, a także składniki wzmacniające płaszcz hydrolipidowy oraz łagodzące zaczerwienienie i świąd. Wskazaniem do stosowania emolientów jest nie tylko sucha skóra u noworodka, ale i skóra atopowa i skłonna do alergii. 

Wybieraj wyłącznie kosmetyki dedykowane niemowlętom 

To jedna z najważniejszych zasad, której trzeba przestrzegać, aby pielęgnacja skóry noworodka była skuteczna i bezpieczna. Na rynku jest mnóstwo kosmetyków dla dzieci, jednak nie wszystkie mają dobre składy i nadają się dla noworodków od pierwszych dni życia. Podczas zakupów trzeba zwracać uwagę na kilka kwestii. Należy szukać preparatów hipoalergicznych, które nie zawierają zbędnych konserwantów, substancji zapachowych i barwników, tym samym nie podrażniają skóry i nie powodują reakcji alergicznych. 

Większość specjalistów rekomenduje, aby kosmetyki dla noworodka wybierać spośród emolientów lub kosmetyków naturalnych. Ekologiczne kosmetyki dla dzieci i niemowląt sprawdzą się doskonale do codziennego mycia i pielęgnacji skóry, emolienty zaś będą zalecane do stosowania do zadań specjalnych takich jak np. sucha skóra u noworodka. 

Obowiązkowo zabezpieczaj skórę noworodka przed ekspozycją na słońce lub silny wiatr i mróz 

Naturalna bariera ochronna skóry noworodka nie jest jeszcze w stanie skutecznie chronić przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi takimi jak słońce, mróz, silny wiatr. Oznacza to, że konieczne są specjalne ochronne kremy dla dzieci i niemowląt. Od razu należy powiedzieć, że stosowanie preparatów z wysokim filtrem UV wcale nie zwalnia z obowiązku unikania bezpośredniej ekspozycji skóry noworodków i niemowląt na promienie słoneczne! Jeśli chodzi o kosmetyki dla niemowląt z ochroną przeciwsłoneczną, to zalecane są preparaty z filtrami mineralnymi. Są one łagodniejsze dla wrażliwej i delikatnej skóry maluszka, wprawdzie pozostawiają na skórze biały film, jednak w przypadku dzieci nie jest to większym problemem. 

Nigdy nie łącz kosmetyków o różnych konsystencjach (np. kremowej i pudrowej) 

Świadoma pielęgnacja skóry noworodka polega nie tylko na ograniczeniu ilości kosmetyków, ale i na tym, aby odpowiednio ich używać. Szczególną uwagę należy zwracać podczas aplikowania preparatów o różnych konsystencjach. Nie należy przede wszystkim nakładać jednocześnie kremów i pudrów (zasypek). Może dojść bowiem do zbrylenia się tych produktów na skórze, w reakcji obu tych formuł tworzą się grudki i wałeczki, które mogą podrażniać skórę maluszka. 

Pielęgnacja skóry noworodka to dla wielu rodziców źródło stresu. Czasem łatwo pogubić się w gąszczu rekomendacji i dobrych rad. Czy lepiej stosować mniej kosmetyków, czy więcej? Czy wybierać tylko emolienty? A może ekologiczne kosmetyki dla dzieci i niemowląt to jedyne rozwiązanie? To od rodziców zależy, jaką obiorą drogę. Najważniejsze, aby nie szkodzić i nie pogarszać kondycji delikatnej skóry dziecka. Kluczowe jest obserwowanie skóry noworodka i monitorowanie jak reaguje na poszczególne produkty, dlatego też zaleca się pojedynczo wprowadzać nowe kosmetyki, aby wiedzieć, który z nich nie służy dziecku.

Ewa Krulicka
Autor wpisu: Ewa Krulicka, i-Apteka.pl Blogerka z wieloletnim doświadczeniem, z wykształcenia magister kulturoznawstwa. Redaktor bloga jestemmama.pl. Zainteresowania: zdrowie, uroda, naturalne metody leczenia.

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2023

Polecane produkty

pixel