Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Jaka maść pomaga na bóle stawów?

25.04.2023

Bóle stawów to dolegliwość, która potrafi skutecznie uprzykrzać życie. Dotyka zarówno starszych, jak i młodszych osób. Przyczynami bólu stawów mogą być schorzenia reumatyczne (reumatoidalne zapalenie stawów), choroby zwyrodnieniowe, kontuzje i urazy, a nawet przeciążenie (na przykład po wysiłku fizycznym). Podpowiadamy, po jaką maść warto sięgnąć, by złagodzić dolegliwości.

Żywokost – maść na stawy

Żywokost lekarski to roślina, doskonale znana w medycynie ludowej od stuleci. Można ją wykorzystać na różne sposoby; produkuje się z niej przede wszystkim maść z żywokostu, nalewkę i olej.

Jak wygląda żywokost? Liście żywokostu są bardzo duże, a łodyga smukła i długa (nawet do 150 cm). Najszerzej wykorzystywany jest korzeń żywokostu lekarskiego, z którego powstaje właśnie maść żywokostowa.

W związku z naturalnymi właściwościami żywokostu lekarskiego – żywokost maść jest z powodzeniem stosowana w bólach stawów. Zawarte w roślinie składniki aktywne wykazują bowiem działanie ściągające, przeciwzapalne, przeciwbólowe i regenerujące (przyspieszają proces regeneracji naskórka, ale wpływają także na chrząstkę).

Maść łagodzi bóle stawów, redukuje stan zapalny, a także przyspiesza regenerację dotkniętych procesem chorobowym stawów. Ponadto znajduje zastosowanie w łagodzeniu stanów napięcia mięśniowego, ale także w pielęgnacji skóry podrażnionej czynnikami zewnętrznymi (po oparzeniach, urazach, odmrożeniach itd.). Maść wspomaga gojenie ran i odnowę naskórka.

Maść żywokostowa sprawdza się w przypadku skóry wrażliwej (na przykład w przebiegu AZS, atopowego zapalenia skóry), ponieważ jest bogata w takie składniki jak: związki śluzowe, naturalna alantoina, garbniki i flawonoidy, a także witamina B5 czy sole mineralne. Nie ma zatem obaw, że maść podrażni skórę przy częstym stosowaniu.

Maść żywokostowa na stawy – jak stosować?

Maść (w ogóle żywokost lekarski) należy stosować wyłącznie zewnętrznie – do nacierania chorych stawów. Przed nałożeniem maści należy oczyścić i osuszyć skórę. Następnie – delikatnie wmasowując maść – nanieść preparat na bolące miejsca.

Maść można stosować 2-3 razy dziennie. Przed użyciem należy zapoznać się z ulotką i stosować się do zaleceń producenta. O stosowaniu maści warto także wspomnieć swojemu lekarzowi prowadzącemu lub lekarzowi rodzinnemu.

Trzeba również pamiętać o tym, że żadnej maści nie wolno stosować na otwarte rany, owrzodzenia czy uszkodzoną skórę. Po nałożeniu maści należy natomiast dokładnie umyć ręce.

Posmarowaną część ciała (na przykład kolano) można owinąć tkaniną (bandażem). Wzmocni to działanie relaksujące i rozgrzewające, a dodatkowo ochroni miejsce i maść się nie zetrze.

Maść z żywokostu – dlaczego zawsze warto mieć ją w domu?

Maść żywokostowa ma tak szerokie zastosowanie, że powinniśmy mieć ją w swojej apteczce zawsze – na tak zwany wszelki wypadek. Jak wspomnieliśmy – przydaje się w bólach stawów, stanach napięcia mięśniowego, zmniejsza opuchnięcia wywołane różnymi czynnikami zewnętrznymi, posiada działanie ściągające, pomaga w rekonwalescencji po złamaniach kości itd.

Maść żywokostową można także stosować na siniaki i stłuczenia, ponieważ przyspiesza gojenie się ran i zmniejsza obrzęki. Doskonale regeneruje skórę po oparzeniach. Pomaga także na wszelkiego rodzaju problemy skórne (można ją stosować punktowo na wypryski). Dodatkowo maść łagodzi efekty ukąszeń owadów. Jest to zatem uniwersalny preparat, który zawsze może się przydać.

Maść żywokostowa to skuteczny środek, łagodzący bóle stawów. Dzięki zawartości cennych składników aktywnych ma jednak zdecydowanie szersze zastosowanie. Pamiętaj – jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości (maść żywokostowa może mieć różny skład ze względu na dodatki), to zawsze możesz zapytać o radę farmaceutę lub swojego lekarza. Maść żywokostowa to naturalny preparat, który nie powinien wyrządzić krzywdy. Niemniej działa dość intensywnie i zawsze warto stosować się do zaleceń.

(Artykuł sponsorowany)

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2023
pixel