Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Jakie preparaty nawadniające stosować w upały?

21.08.2020
Porady farmaceuty
Jakie preparaty nawadniające stosować w upały?

Kto z nas nie lubi wygrzewania się na słonku i letnich wojaży na pobliskich plażach czy kąpieliskach? W tym szczególnie upalnym i aktywnym okresie należy pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu, bowiem wysoka temperatura powoduje zwiększoną potliwość, która jest główną przyczyną wystąpienia letnich odwodnień. Podczas obronnej reakcji organizmu na nadmierne przegrzanie, organizm pozbawiany jest nie tylko wody, ale również niezbędnych do prawidłowego funkcjonowanie pierwiastków, takich jak: potas, sód czy glukoza. Zaburzona gospodarka wodna może przyczynić się do wzrostu ciśnienia krwi, nadmiernego obciążania układu nerwowo czy zwiększonego ryzyka wystąpienia udarów i zawałów serca. Podpowiemy Wam jakie preparaty nawadniające wybrać, aby bez obaw cieszyć się latem!

Odwodnienie organizmu – objawy

Odwodnienie organizmu podczas upałów to poważny stan, który jest szczególnym zagrożeniem w przypadku dzieci oraz osób starszych. Do odwodnienia organizmu dochodzi w wyniku utraty przez organizm wody (jest to reakcja ochronna przez nadmiernym przegrzewaniem) oraz cennych elektrolitów, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Wysokie temperatury są niezwykle niebezpieczne, bowiem dorosły człowiek w wyniku nadmiernej potliwości może stracić nawet 10 litrów wody! Na wystąpienie odwodnienia organizmu narażone są szczególnie osoby z nadwagą, osoby z chorobami nerek, dzieci oraz osoby w podeszłym wieku.

Proces odwodnienia obejmuje klika stadiów – pierwsze sygnały alarmowe to między innymi: suchość w ustach, wzmożone uczucie pragnienia, wzdęty brzuch, rzadsze oddawanie moczu, ciemna barwa moczu, senność, brak apetytu oraz wyraźna apatia. W przypadku wystąpienia przedstawionych objawów, odwodnieniu można łatwo zapobiec – w momencie, gdy organizm wysyła nam pierwsze sygnały ostrzegawcze należy uzupełnić płyny (zaleca się wypicie minimum 1 szklanki wody lub zastosować preparaty nawadniające dostępne w aptekach). Jeżeli pierwsze symptomy nie zostaną prawidłowo zidentyfikowane, a organizm nie zostanie nawodniony pojawią się kolejne objawy, takie jak: gorączka, zmniejszenie pocenia, przyśpieszona akcja serca, drgawki a nawet utrata przytomności. Podczas wystąpienia danych objawów należy niezwłocznie przyjąć elektrolity, czyli preparaty nawadniające lub w ciężkim przypadku skorzystać z pomocy specjalisty.

Woda, jeszcze raz woda i preparaty nawadniające!

Jak podaje WHO, czyli Światowa Organizacja Zdrowia zaleca się przyjmowanie minimum 2,5 litra wody dziennie. Wodę do organizmu można dostarczać nie tylko poprzez bezpośrednie spożywanie płynów, ale również poprzez jedzenie warzyw i owoców zawierających w składzie duże ilości wody, między innymi: arbuz, melon, truskawki, pomarańcze, ogórki czy pomidory. Warzywa i owoce dostarczają do organizmu nie tylko wodę, ale również szereg niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania witamin oraz minerałów. W związku z tym, iż woda zaliczana jest do grupy napojów hipotonicznych, które charakteryzują się niską osmolalnością w przypadku wystąpienia objawów odwodnienia trudno będzie przywrócić równowagę wodno-elektrolitową organizmu. Alternatywą dla wody mogą okazać się dostępne w aptekach preparaty nawadniające, które są szybciej przyswajalne oraz pomagają sprawniej uzupełnić wszelkie niedobory mikroskładników.

Preparaty nawadniające zawierają cenne elektrolity, takie jak: magnez, potas, sód, wapń, które często wzbogacone są glukozą. Wartościowe preparaty nawadniające, miedzy innymi: Olimp Hydratonic Fast, Oryal, Oryal MAX, Litorsal Senior czy Litorsal są szybko wchłaniane przez organizm, dzięki czemu zastosowane w porę uchronią przez nieprzyjemnymi konsekwencjami odwodnienia. Przedstawione preparaty nawadniające zawierają w składzie kluczowe pierwiastki, między innymi: magnez, który korzystnie wpływa na funkcjonowanie układu nerwowego, przyczynia się do zmniejszenia uczucia apatyczności i zmęczenia oraz wspiera utrzymanie równowagi elektrolitowej w organizmie. Sód, który znajdziemy w składzie tabletek musujących, pomaga regulować gospodarkę wodną w organizmu oraz sprzyja prawidłowemu funkcjonowaniu układu nerwowego. Preparaty nawadniające zawierają także potas, który wspomaga prawidłową pracę mięśni i utrzymanie odpowiedniego ciśnienia krwi oraz wapń, który odpowiada za utrzymanie przekaźnictwa nerwowego i zachowanie właściwego metabolizmu energetycznego.

Autor: Patrycja Trendel, i-Apteka.pl

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2020
pixel