Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Kiedy warto wykonać USG kolana?

18.08.2022

Kolano jest jednym z najważniejszych elementów układu ruchu. Jego budowa anatomiczna sprawia, że stanowi on element łączący udo z podudziem. To największy staw organizmu ludzkiego, a ze względu na swoją lokalizację oraz pełnione funkcje jest niezwykle narażony na pojawienie się kontuzji, patologicznych zmian w budowie oraz uszkodzeń. Co warto wiedzieć o stawie kolanowym? Kiedy należy skorzystać z badania USG tego obszaru ciała? 

Staw kolanowy - najważniejsze informacje

Staw kolanowy jest jedną z najważniejszych oraz największą częścią układu ruchu człowieka. Jego głównym zadaniem jest łączenie uda z podudziem, co umożliwia człowiekowi utrzymywanie wyprostowanej postawy ciała. Jego budowa oraz lokalizacja sprawia, że mogą zachodzić w nim ruchy zginania, prostowania a także rotacja, dzięki czemu układ kostny jest zdolny do wprawiania się w ruch. Staw kolanowy odpowiada również za utrzymywanie całego ciężaru ciała, dlatego też narażony jest na obciążenia, urazy, a także rozwój patologicznych zmian, które są zalążkiem do rozwoju chorób kolana.

USG kolana w Warszawie jest najważniejszym badaniem, które wykorzystywane jest w diagnostyce dolegliwości pojawiających się w obrębie tego obszaru ciała. Ultrasonografia jest niezwykle pomocna do określania zmian chorobowych w kolanie i pozwala dokładnie ustalić źródło bólu, a także wielkość uszkodzeń związanych z urazem lub skręceniem. Dokładność USG sprawia, że ortopeda ma również szansę na zobrazowanie zachowywania się struktur budujących staw kolanowy w ruchu.

Kiedy warto wykonać USG kolana? Wskazania do badania

Ortopeda lub lekarz pierwszego kontaktu zwykle trafnie rozpoznaje dolegliwości pojawiające się w kolanie na skutek przeprowadzenia wywiadu medycznego oraz badania palpacyjnego. Aby upewnić się w swojej hipotezie, specjalista zwykle zleca badanie USG stawu kolanowego, które pozwala na dokładne rozpoznanie źródła choroby.

Badanie ultrasonograficzne stawu kolanowego jest pomocne w przypadku przebycia urazów, niemniej jednak jest wykorzystywane w diagnozowaniu innych, przewlekłych schorzeń tego obszaru ciała. Wskazaniem do przeprowadzenia badania USG kolana jest:

  • wykrycie guzów w okolicy kolana,
  • podejrzenie reumatoidalnego zapalenia stawów,
  • urazy kolana, czyli jego zwichniecie, skręcenie, złamanie,
  • urazy więzadeł ulokowanych w okolicy kolana,
  • podejrzenie występowania krwiaka lub torbieli w stawie kolanowym,
  • przewlekłe odczuwanie bólu w stawie kolanowym lub jego sztywność,
  • wysięki ze stawu kolanowego.

Badanie USG jest nieocenione w procesie diagnozowania i rekonwalescencji stawu kolanowego. Jego wykonanie pozwala na dokładną analizę zmian, które odpowiedzialne są za odczuwane przez pacjentów dolegliwości. Aby diagnoza była przeprowadzona profesjonalnie, ortopedę w Warszawie warto szukać w specjalizujących się w tego typu usługach klinikach.

Jak przebiega badanie USG kolana?

Badanie USG stawu kolanowego jest całkowicie bezinwazyjną metodą diagnostyki obrazowej. Przeprowadzenie ultrasonografii nie wymaga jakichkolwiek przygotowań ze strony pacjenta, a jedynym wymaganiem jest odsłonięcie obszaru ciała poddawanego badaniu. 

Badanie zwykle przeprowadzane jest w pozycji leżącej. Lekarz lub ortopeda wykonujący badanie podczas jego wykonania dokładnie instruuje pacjenta, jaką pozycje ma obrać, a postępowanie zgodnie z zaleceniami specjalisty daje szansę na najbardziej wnikliwe przeprowadzenie diagnostyki. 

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2022

Polecane produkty

pixel