Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Kubeczek menstruacyjny

26.02.2021
Porady farmaceuty
Kubeczek menstruacyjny

Ekologiczna rewolucja objęła również branżę środków higienicznych dla kobiet. Już nie tylko jednorazowe podpaski i tampony mają zapewniać ochronę i komfort w trakcie krwawienia miesięcznego, ale również mały, niepozorny kubeczek menstruacyjny. Jak wygląda stosowanie takiego kubeczka? Czy warto dać mu szansę?

Jak działają kubeczki menstruacyjne?

Podczas okresu kobieta potrzebuje komfortu i poczucia bezpieczeństwa, które zapewni jej skuteczna ochrona przed przeciekaniem. Zarówno podpaski, jak i tampony to środki higieniczne, które bez zarzutu realizują swoje przeznaczenie, są przy tym praktyczne i higieniczne w użyciu. Jak na tym tle wypadają kubeczki menstruacyjne? Kubeczek menstruacyjny to niewielkiej ilości zbiorniczek przypominający lejek, wykonany zwykle z wysokiej jakości elastycznego silikonu medycznego lub TPE (termoplastyczny elastomer poliestrowy). Kubeczek zatrzymuje krew wewnątrz ciała, aplikuje się go do pochwy, gdzie szczelnie przylega do jej ścianek. Ogromną zaletą kubeczka jest to, że nie wymaga częstej wymiany! Można go nosić bez opróżniania nawet 8-12 godzin (w zależności od obfitości okresu)! Ponadto w odróżnieniu od podpasek i tamponów całkowicie eliminuje nieprzyjemny zapach. Bezpieczeństwo stosowania kubeczków menstruacyjnych jest bardzo wysokie, jednak podobnie jak w przypadku stosowania tamponów potencjalnie istnieje minimalne ryzyko TSS (zespół wstrząsu toksycznego), przy czym ryzyko infekcji jest niższe w przypadku kubeczka.

Kubeczek menstruacyjny – zalety

Oprócz wymienionych już zalet należy zwrócić uwagę na inne atuty kubeczków menstruacyjnych. Nie da się bowiem ukryć, że jest to produkt podwójnie eko! Po pierwsze jest ekologiczny – można go stosować wielokrotnie, przy prawidłowym użytkowaniu kubeczek może służyć nawet 10-15 lat! Liczba zużytych przez ten czas podpasek i tamponów byłaby ogromna, oznacza to, że jeden mały kubeczek zapobiega trafieniu monstrualnej góry śmieci na wysypisko! Po drugie jest ekonomiczny. Choć jednorazowo trzeba wydać na niego kwotę zdecydowanie wyższą niż za opakowanie tamponów czy podpasek (około 50zł np. kubeczek menstruacyjny marki Masmi), to w perspektywie jego wieloletniego użytkowania oszczędność jest niezaprzeczalna!

Kubeczek menstruacyjny – wady

Kubeczek menstruacyjny doskonale wpasowuje się w trend zero-waste i daje możliwość zaoszczędzenia sporej ilości pieniędzy, ale nie jest rozwiązaniem dla każdej kobiety. Wiele pań ma zastrzeżenia do higieniczności kubeczków, zaś jego wymiana w publicznej toalecie jest iście przerażającą wizją! Wprawdzie wyjęcie kubeczka jest bardzo łatwe, jednak jego opróżnienie i opłukanie może już być bardziej kłopotliwe, ponadto wiąże się z dużym ryzykiem zabrudzenia dłoni krwią. Problemem dla niektórych kobiet jest także wybór właściwego rozmiaru kubeczka. Aby skutecznie i bez przeciekania gromadził on krew, był wygodny i nie powodował dyskomfortu przy każdym ruchu, kubeczek musi być odpowiednio dopasowany! Na rynku dostępne są kubeczki w trzech rozmiarach (S, M, L), przy czym wymiary i pojemność poszczególnych modeli u różnych producentów mogą się różnić! Czym sugerować się podczas wyboru rozmiaru? Ważna jest obfitość krwawienia, wielkość pochwy oraz siła jej mięśni, kluczowe jest także to, czy kobieta już rodziła. Brzmi prosto, niestety w praktyce bywa to bardziej skomplikowane!

Kubeczek menstruacyjny – jak używać?

Zakładanie kubeczka menstruacyjnego przypomina aplikację tamponu, z tą jednak różnicą, że kubeczka nie wsuwa się tak głęboko! Krawędzie kubeczka należy odpowiednio ścisnąć, aby zmniejszyć jego średnicę i ułatwić jego wprowadzanie do pochwy. Wewnątrz ciała jego ścianki otwierają się i blokują możliwość wydobywania się krwi z pochwy. Są różne techniki składania kubeczka przed aplikacją, każda kobieta musi znaleźć dla siebie najlepszą. Pierwsze próby mogą przysparzać różnego rodzaju trudności, ale z czasem dochodzi się do wprawy. Użytkowniczki kubeczków menstruacyjnych muszą pamiętać o kilku arcyważnych zasadach! Przede wszystkim przed aplikacją kubeczka należy dokładnie umyć ręce, a także przygotować sam zbiorniczek. Obowiązkowo trzeba go sterylizować przed pierwszym użyciem w miesiącu, a także po zakończeniu menstruacji (kubeczek należy wygotować przez 5-10 minut). Trzeba również pamiętać, że podczas wymiany kubeczek musi być umyty pod bieżącą wodą (ewentualnie można użyć chusteczek lub płynów dedykowanych do ich oczyszczania).

Kubeczki menstruacyjne to ekologiczna alternatywa dla konwencjonalnych środków higienicznych. Mimo niezaprzeczalnych zalet wiele kobiet nadal wzbrania się przed ich stosowaniem, jednak liczne grono użytkowniczek bez wahania poleca wypróbować taki rodzaj ochrony. Jeśli problemem jest tylko blokada przed wymienianiem kubeczka w publicznej toalecie, można stosować go wyłącznie w domu (zwłaszcza na noc).

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Luty 2021

Polecane produkty

pixel