Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Leczenie schorzeń kręgosłupa metodą dr. Palucha

07.02.2023

Schorzenia kręgosłupa można nazwać chorobą cywilizacyjną naszych czasów, coraz więcej osób cierpi bowiem z powodu bólu w obrębie różnych odcinków kręgosłupa. Leki przeciwbólowe mogą uśmierzyć dyskomfort, jednak nie eliminują przyczyn. Leczenie schorzeń kręgosłupa nie jest łatwe, ani szybkie, może być jednak skuteczne! Tak właśnie działa metoda dr. Palucha! Na czym dokładnie polega i kto może z niej skorzystać? 

Dlaczego boli kręgosłup? 

Styl życia współczesnego człowieka nie jest przyjazny dla kręgosłupa. Cierpi on z powodu siedzącego trybu życia, wielogodzinnej pracy przed ekranem komputera, braku aktywności fizycznej, nieprawidłowej postawy ciała oraz nadwagi i otyłości. Dolegliwości ze strony kręgosłupa związane są głównie ze stanami zapalnym, zmianami zwyrodnieniowymi, nadmiernymi przeciążeniami, jak również urazami mechanicznymi. Dyskomfort i ból mogą pojawiać się na różnych odcinkach kręgosłupa – od szyi, aż po lędźwie. Objawy te negatywnie wpływają na jakość życia. 

Metoda dr. Palucha – na czym polega? 

Zanim zagłębimy się w temacie tego, jak działa metoda dr. Palucha, warto poznać pokrótce historię tego, jak ona powstawała. A ta jest dość niezwykła i zaczyna się w latach 30. ubiegłego wieku, kiedy to Kazimierz Paluch ukończył Pierwszą Prywatną Szkołę Masażu Leczniczego dr. Jana Zaorskiego działającą przy II Klinice Chirurgii Uniwersytetu Warszawskiego. Po wojnie otworzył on swój pierwszy gabinet, gdzie opracowaną przez siebie metodą leczył schorzenia kręgosłupa. W 1956 roku stworzył natomiast działający po dziś dzień gabinet w Opolu, który aktualnie prowadzony jest przez jego wnuków – Michała i Kazimierza. Zdobywana przez lata wiedza, umiejętności i doświadczenie były przekazywane z pokolenia na pokolenie, a także udoskonalane przez kolejne generacje rodziny Paluchów zajmujących się terapią schorzeń kręgosłupa. 

Na czym polega metoda dr. Palucha? Jej podstawą jest chiropraktyka, czyli amerykańska szkoła kręglarska, uznawana za dziedzinę medycyny niekonwencjonalnej. Jednak metoda dr. Palucha w dużym stopniu czerpie również z osiągnięć medycyny współczesnej, co wspólnie tworzy całościowy system leczenia i rehabilitacji schorzeń kręgosłupa. Punktem wyjścia metody jest proste założenie, że chory kręgosłup jest złożony z odcinków o prawidłowej ruchomości oraz z fragmentów o zaburzonej ruchomości – ograniczonej lub nadmiernej. Leczenie schorzeń kręgosłupa zgodnie z zasadami dr. Palucha polega na przywróceniu prawidłowego funkcjonowania obszarów o zaburzonej ruchomości oraz odciążeniu chorych miejsc. Czymś, co wyróżnia metodę dr. Palucha, jest wykorzystywanie tzw. efektu sprężyny, który polega na tym, że poprzez uciskanie jednego obwoju następuje reakcja w obwojach sąsiadujących. Oznacza to, że podczas zabiegów omija się miejsca zmienione chorobowo. Dzięki temu, że nie pracuje się bezpośrednio w uszkodzonym obszarze, pacjent nie jest narażony na intensyfikację bólu i na pogłębienie urazu. Efekt sprężyny szczególnie dobrze sprawdza się w przypadku bardzo silnego bólu. 

Metoda dr. Palucha to kompleksowa terapia schorzeń kręgosłupa. Jest techniką manualną uzupełnioną o odpowiednie ćwiczenia. Efektem leczenia jest wzmocnienie mięśni pleców, przywrócenie optymalnej statyki kręgosłupa, a także prawidłowej osi obciążeń. Metoda dr. Palucha pozwala eliminować przyczyny oraz łagodzi objawy schorzeń kręgosłupa takie jak ból i ograniczona ruchomość, ponadto usprawnia działanie narządu ruchu, dzięki temu zapobiega nawrotom dolegliwości. Co ważne, holistyczne podejście do problemu sprawia, że poprawia się także ogólne samopoczucie. 

Leczenie schorzeń kręgosłupa metodą dr. Palucha 

Terapia zaczyna się od konsultacji, na którą należy zabrać m.in. opisy wyników badań obrazowych (rezonansu magnetycznego, tomografii komputerowej lub zdjęć RTG). Podczas wizyty lekarz uważnie bada i obserwuje pacjenta, przeprowadza szczegółowy wywiad (dotyczący m.in. trybu życia, wykonywanej pracy, pozycji spania, jakości materaca), przeprowadza badania fizykalne, sprawdza ustawienie kręgów i napięcie tkanek. Ważnym narzędziem diagnostycznym jest analiza sposobu chodzenia pacjenta, a także tego, jak wykonuje niektóre czynności, np. jak się schyla. To wszystko pozwala rozpoznać aktualne problemy związane z kręgosłupem, a także ich przyczynę oraz określić potencjalne czynniki ryzyka, które mogłyby powodować nasilanie objawów i pogłębianie zaburzeń. Mając te dane, lekarz nie tylko może skutecznie zwalczać schorzenie podczas pracy w gabinecie, ale również może dać pacjentowi szczegółowe zalecenia, czego unikać, jakie szkodliwe zachowania eliminować, a także jakie nawyki zmienić! Ważne w metodzie dr. Palucha jest to, że nie kończy się tylko na wizycie w gabinecie, pacjent dostaje zestaw ćwiczeń wzmacniających do samodzielnego wykonywania w domu. 

Po konsultacji i postawieniu diagnozy pacjent kierowany jest na terapię. Jest ona przeprowadzana w cyklach, pierwszy etap (rozpoczynający się od razu po konsultacji) to turnus trwający 8-10 dni (czasem nawet 14 dni). W tym czasie dwa razy dziennie odbywają się zabiegi manualne (16-20 zabiegów po 1-2 godziny), obejmują one trakcje, retrakcje, manipulacje rotacyjne i manipulacje wyprostne. Zwykle zalecane są 3-4 turnusy w pierwszym roku leczenia, częstotliwość ustalana jest indywidualnie. Pełna terapia schorzeń kręgosłupa metodą dr. Palucha trwa zazwyczaj dwa lata i wymaga około 70-100 zabiegów. Regularność i realizowanie zaleceń lekarza są niezbędne dla powodzenia terapii. 

Metoda dr. Palucha – dla kogo? 

Metoda dr. Palucha jest dość uniwersalna i sprawdzi się w leczeniu różnych schorzeń kręgosłupa. Najkorzystniejsza jest dla osób, które cierpią z powodu zmian zwyrodnieniowych i przeciążeniowych, a także w przypadku dyskopatii kręgosłupa w dowolnym jego odcinku. Do skorzystania z wizyty w gabinecie powinny skłonić uciążliwe dolegliwości bólowe odcinka szyjnego, piersiowego czy lędźwiowego, a także zespół bólowy kręgosłupa szyjnego (szyjnopochodne bóle głowy, odkręgosłupowe bóle i drętwienia kończyn górnych – rwa ramienna, rwa barkowa), zespół bólowy kręgosłupa piersiowego (odkręgosłupowe bóle międzyżebrowe) i zespół bólowy kręgosłupa lędźwiowego (odkręgosłupowe bóle kończyn dolnych – rwa kulszowa, rwa udowa). 

Gdzie praktykuje się metodę dr. Palucha? Najważniejszym ośrodkiem jest gabinet w Opolu otwarty przez samego Kazimierza Palucha. Jest on prowadzony obecnie przez jego wnuków (którzy przejęli go od swojego ojca Stanisława), co warte podkreślenia, obaj są lekarzami medycyny specjalizującymi się w chirurgii urazowej i ortopedycznej! Oprócz Opola tradycyjne leczenie schorzeń kręgosłupa z użyciem metody dr. Palucha stosuje się w kilku miejscach w Polsce, m.in. w Ożarowie Mazowieckim, gdzie przyjmował Bolesław Paluch (syn Kazimierza), a po jego śmierci przyjmuje jego syn Stanisław (również lekarz). 

Metoda dr. Palucha jest nieinwazyjna, a także bezpieczna i skuteczna! Bazuje na technikach, które  pozwalają pośrednio wpływać na zmienione chorobowo fragmenty kręgosłupa, minimalizując ryzyko pogłębiania problemu. Leczenie chorego kręgosłupa metodą dr. Palucha wymaga wykształcenia medycznego i doświadczenia, dlatego uprawnieni do jej stosowania są wyłącznie wykwalifikowani lekarze! Czy terapia jest skuteczna? Opinie leczonych pacjentów jasno wskazują, że metoda dr. Palucha działa! O efektach leczenia technikami manualnymi pozytywnie wypowiada się wielu lekarzy, choć ze środowiska medycznego słychać też krytyczne głosy.

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Luty 2023

Polecane produkty

pixel