Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Maseczka FFP2 - wszystko, co musisz wiedzieć!

12.03.2021
Porady farmaceuty
Maseczka FFP2 - wszystko, co musisz wiedzieć!

Od roku obowiązuje nas nakaz zasłaniania nosa i ust w przestrzeni publicznej, do tej pory wystarczył w tym celu zwykły szalik, jednak ze względu na kolejne mutacje wirusa i znaczny wzrost zachorowań na Covid-19 w naszym kraju minister zdrowia doprecyzował wytyczne co do środków ochrony osobistej i zarekomendował noszenie maseczek FFP2.

Tylko maseczka ochronna!

Od 27 lutego zaostrzony został nakaz zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Zakazane zostały szaliki, chusty, kominy, a także chętnie noszone przez wiele osób przyłbice i półprzyłbice (obecnie dopuszczalne wyłącznie jako dodatkowe zabezpieczenie). Liczne badania i testy przeprowadzane w ostatnich miesiącach wskazały, że tego typu osłony nie stanowią odpowiedniej ochrony. Dlatego też w przestrzeni publicznej – w pomieszczeniach i na wolnym powietrzu – obowiązuje teraz maseczka ochronna np. maseczka chirurgiczna lub bawełniana maseczka wielorazowego użytku, a najlepiej maseczka FFP2! Czym różni się maseczka FFP2 od innych maseczek ochronnych?

Maseczka FFP – rodzaje

Maseczka FFP (FFP – filtering face piece, czyli filtrująca osłona twarzy) to produkt o zdecydowanie lepszych parametrach niż maseczka chirurgiczna lub bawełniana maseczka ochronna! Zwykła maseczka ochronna stanowi jedynie fizyczną barierę, natomiast maseczka FFP2 ma właściwości filtrujące, dzięki zaawansowanym filtrom oczyszcza powietrze zarówno podczas wdechu, jak i wydechu. Maseczki w standardzie FFP zatrzymują cząsteczki do 0,6 mikrometra, a dzięki temu, że ściśle przylegają do twarzy (dużo lepiej niż maseczki chirurgiczne), cała wymiana powietrza odbywa się przez maseczkę, tym samym maseczka FFP stanowi ochronę zarówno dla jej użytkownika, jak i dla osób, z którymi przebywa (ogranicza ryzyko zakażenia patogenem oraz ryzyko emisji wirusa).

Wyróżnia się trzy rodzaje masek FFP. Różnią się one klasą filtracji i poziomem całkowitego przecieku wewnętrznego, czyli stopnia nieszczelności zależnego np. od dopasowania maski do twarzy. Jako ochronę przed koronawirusem, zgodnie z rekomendacjami Ministerstwa Zdrowia, zaleca się stosować maseczki FFP2. Maseczki FFP3 przeznaczone są przede wszystkim dla personelu medycznego! Ze względu na swoją skuteczność (zatrzymuje 99% cząsteczek) maseczka FFP3 określana jest jako maseczka przeciwwirusowa. Rodzaje maseczek FFP (w nawiasie oznaczenie amerykańskie i chińskie):

  • maseczka FFP1 – klasa filtracji: skuteczność filtracji 80% (chroni przed cząsteczkami stałymi i ciekłymi o niskiej toksyczności); całkowity przeciek wewnętrzny: nie więcej niż 25%.
  • maseczka FFP2 (N95; KN95) – klasa filtracji: skuteczność filtracji 94% (chroni przed cząsteczkami stałymi i ciekłymi o niskiej oraz średniej toksyczności); całkowity przeciek wewnętrzny: nie więcej niż 11%.
  • maseczka FFP3 (N99; KN99) – klasa filtracji: skuteczność filtracji 99% (chroni przed cząsteczkami stałymi i ciekłymi o wysokiej toksyczności); całkowity przeciek wewnętrzny: nie większy niż 5%.

Maseczka FFP2 – jak wygląda i jak działa?

Zanim nastała pandemia maseczka FFP2 była wykorzystywana jako ochrona przed smogiem, szkodliwymi pyłami, dymem lub cząsteczkami aerozolu (stąd jej potoczna nazwa maseczka antysmogowa lub przeciwpyłowa). Zasadniczo maseczka FFP2 wygląda bardzo podobnie do innych masek, różni się budową (ma przynajmniej trzy warstwy, z których najważniejsza jest warstwa filtrująca) oraz jakością materiału. Ponadto niektóre modele mają charakterystyczny zawór (wentyl), który ułatwia wydychanie powietrza i lepiej zabezpiecza przed zawilgoceniem maski.

Należy jednak podkreślić, że maseczki z zaworem nie ograniczają transmisji wirusa w takim samym stopniu jak maseczki bez wentyla, a to dlatego, że powietrze wydychane przez zawór nie jest filtrowane! Maseczka FFP2 może być produktem jednorazowym (NR – NonReusable) lub służyć do wielokrotnego użytku (R – Reusable). Ważne jest, aby zakupiona maseczka FFP2 miała odpowiednie oznaczenia: numer normy zastosowanej w procedurze oceny zgodności (EN 149:2001 + A1:2009) oraz znak CE (zgodność z wymaganiami technicznymi). Jeśli chodzi o ceny, to w przypadku maseczek FFP2 rozpiętość jest bardzo duża i waha się od kilku do kilkudziesięciu złotych.

Maseczka FFP2 – jak długo można nosić?

Czas użytkowania maseczek FFP2 zależy od tego, czy są one wielorazowe, czy też jednorazowe. Maseczkę jednorazową można nosić 8 godzin, a wielorazową do 48 godzin (jednorazowo do 8 godzin, po każdym użyciu wymaga odpowiedniej dezynfekcji np. alkoholem, nadtlenkiem wodoru lub promieniami UV). Masek FFP2 nie należy prać w pralce. Dokładny sposób i czas użytkowania oraz metody dezynfekcji określone są przez producenta.

Aby odpowiednio chronić się przed zakażeniem i ograniczyć transmisję wirusa, konieczna jest profesjonalna maseczka ochronna! Zgodnie z rekomendacjami lekarzy i epidemiologów właściwym wyborem będzie maseczka FFP2. Trzeba jednak pamiętać, że maseczka jest tylko jednym z elementów ochrony przed zakażeniem koronawirusem – podczas noszenia maski nadal konieczne jest zachowywanie dystansu społecznego i prawidłowa dezynfekcja rąk.

Autor: Ewa Krulicka,i-Apteka.pl

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2021

Polecane produkty

Rekomendowane produkty
pixel