Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Oczyszczacz powietrza dla alergików

07.07.2020
Oczyszczacz powietrza dla alergikówAlergia to dolegliwość, która dotyka coraz więcej ludzi na świecie. Dlatego też określana jest mianem choroby cywilizacyjnej XXI w. Według danych dostarczonych przez badanie ECAP (Epidemiologia Chorób Alergicznych w Polsce) liczba osób z tym schorzeniem może w niedalekiej przyszłości zrównać się z liczbą osób zdrowych. Zmagają się z nią zarówno młodzi, jak i starsi ludzie. Do najpopularniejszych alergenów możemy zaliczyć roztocza, brzozę, trawę, sierść zwierząt itd. Każdy z nich jest na swój sposób uciążliwy i generuje szereg przykrych dolegliwości takich jak np. katar sienny, salwy kichania, zaczerwieniona skóra czy łzawienie lub suchota oczu. Czy istnieje skuteczna profilaktyka w tym zakresie? Sprawdź, w jaki sposób może okazać się pomocny oczyszczacz powietrza na alergię.

Alergia wziewna – przyczyny i objawy

Powstanie objawów alergicznych może być wywołane czynnikami zewnątrzpochodnymi lub wewnątrzpochodnymi. Pierwsza grupa alergenów zewnątrzpochodnych to te, z którymi stykami się na otwartym powietrzu. Są to głównie pyłki roślin (traw, drzew, krzewów), dlatego najczęściej określamy je jako czynniki występujące sezonowo. Z kolei alergeny wewnątrzpochodne znajdują się w naszych domach i mieszkaniach. Do tej grupy zaliczamy m.in. alergeny kurzu domowego, pleśnie, lateks, alergeny pochodzenia odzwierzęcego.

Nie ma jednego wspólnego katalogu objawów, które byłyby charakterystyczne dla wszystkich alergików. Dlatego też czasem tak trudno jest zdiagnozować alergię wziewną, gdyż często objawy mogą być mylone z innymi dolegliwościami. Do najczęstszych objawów zaliczamy przede wszystkim:

  • katar, swędzący noc,
  • świszczący oddech, drapania w gardle,
  • napadowe kichanie,
  • swędzenie i zaczerwienienie oczu, częste łzawienie,
  • często powracające infekcje górnych dróg oddechowych,
  • zmęczenie, chrapanie, nerwowy sen itp. 

W jaki sposób oczyszczacz powietrza może łagodzić objawy alergii?

W leczeniu alergii stosuje się różnego rodzaju środki farmakologiczne. Jednak równie ważna jest profilaktyka, która może w dużym stopniu ograniczyć negatywne efekty alergii. Aby zapobiegać intensywnym objawom alergii, warto pozbyć się czynników, które je wywołują. W przypadku alergii wziewnej będą to alergeny oraz różnego rodzaju zanieczyszczenia znajdujące się w powietrzu.

Najskuteczniejszym, a zarazem bardzo praktycznym rozwiązaniem będzie wydajny oczyszczacz powietrza na alergię. Rynek jest pełny atrakcyjnych ofert. Poszczególne modele różnią się ceną, wydajnością oczyszczania, poziomem CADR oraz dodatkowymi funkcjonalnościami np. jonizacją, nawilżaniem ewaporacyjnym czy specjalnymi czujnikami. Zależnie od indywidualnych potrzeb, każdy użytkownik jest w stanie dopasować idealny model oczyszczacza dla siebie.

Warto także pamiętać, że objawy alergii mogą być potęgowane przez inne czynniki zewnętrzne. Liczba alergików stale wzrasta. Za główny powód tego wzrostu uczeni uważają wszechobecną chemię np. w jedzeniu czy kosmetykach. Kolejnym czynnikiem jest smog, który łączy się z alergenami i potęguje niepożądane objawy. Niestety poziom zanieczyszczenia powietrza jest w wielu miejscach krytyczny. Obniża on poziom odporności, a także negatywnie wpływa na układ oddechowy człowieka. W połączeniu z alergią może wywoływać negatywne konsekwencje dla zdrowia.

Dobry oczyszczacz powietrza jest w stanie znacznie zneutralizować liczbę alergenów i zapewnić nam czyste oraz rześkie powietrze, a co za tym idzie wytchnienie od męczących symptomów alergii. W połączeniu z odpowiednimi lekami, regularnymi porządkami w domu, możemy funkcjonować w środowisku przyjaznym alergikom.

Jak wybrać odpowiedni oczyszczacz powietrza?

Alergik, który myśli o zainwestowaniu w skuteczne urządzenie do eliminacji alergenów powinien przede wszystkim zwrócić uwagę na zawarty w nim system filtracji. Podstawą dobrej filtracji jest filtr HEPA, którego zadaniem jest wychwytywanie najdrobniejszych cząsteczek alergenów, wirusów oraz bakterii. W ofercie dostępne są filtry HEPA o różnych klasach. Przykładowo skuteczność filtru HEPA H13 oceniana nawet na 99,97% - to naprawdę bardzo dobry wynik. Kolejnym istotnym etapem jest filtr węglowy absorbujący niepożądane zapachy oraz szkodliwe i niebezpieczne dla zdrowia związki lotne np. formaldehyd.

W usuwaniu alergenów pleśni, grzybów i wirusów ogromną rolę odgrywa dobry jonizator powietrza. Dobry, tzn. taki, którego działanie jest w pełni bezpieczne dla zdrowia. Należy wystrzegać się jonizatorów ultradźwiękowych oraz tych, które mogą produkować ozon. Warto wybrać modele, które wykorzystują metody produkowania jonów zaczerpnięte z natury. Opatentowane przez konkretnych producentów technologie jonizacji to naprawdę skuteczna walka z alergenami, wirusami oraz pleśnią.

Jeżeli w Twoim domu znajduje się małe dziecko, to warto również wziąć pod uwagę czy dany produkt posiada blokadę rodzicielską, blokadę kółek jezdnych oraz czy poziom głośności pracy nie będzie zakłócał snu.

Rodzaje oczyszczaczy powietrza na alergie

Istnieje wiele różnych rodzajów alergii.  Do tych najbardziej powszechnych możemy zaliczyć:

  • alergie na roztocza – to rodzaj alergii występującej przez cały rok. Nieleczona może powodować nieuleczalną astmę oskrzelową. W celu zapobiegnięcia temu schorzeniu najlepiej zainwestować w oczyszczacz powietrza na roztocza z filtrem HEPA oraz jonizatorem.
  • alergie na zarodniki pleśni – to występująca cały rok alergia objawiająca się m.in. atopowym zapaleniem skóry czy pokrzywką. W tym przypadku najlepiej sprawdzi się oczyszczacz z jonizatorem powietrza oraz filtrem HEPA. Warto także nie dopuszczać do powstawania pleśni w domu. Za jej powstawanie może odpowiadać zbyt wysoki poziom wilgotności w powietrzu.
  • alergie na pyłki roślin (np. traw/drzew) – to sezonowa alergia, która cechuje się nadwrażliwością na pylenie alergizujących roślin. HEPA to niezawodny filtr w zwalczaniu związanych z nią dolegliwości. Oczyszczacze powietrza na pyłki roślin często wyposażone są w specjalne tryby pracy, które właśnie dedykowane są wykrywaniu i usuwaniu pyłków.
  • alergie na sierść – to nie tylko nadmierna reakcja na sierść zwierząt, ale również białko zawarte w ich ślinie. Na zwalczenie tych objawów poleca się wybór oczyszczacza wyposażony w filtr HEPA i jonizator powietrza. Dodatkowo warto także sprawdzić, czy oczyszczacz powietrza posiada filtry węglowe, które odpowiadają za usunięcie z powietrza brzydkich zapachów. A w przypadku obecności zwierząt w domu, oczyszczacz powietrza, który szybko usunie niepożądane zapachy to bardzo praktyczne rozwiązanie. 

Jak umiejętnie korzystać z oczyszczacza powietrza?

Ważną zasadą jest dobór oczyszczacza do metrażu pomieszczenia, jakie ma to urządzenie obsługiwać. Warto wybrać urządzenie, które będzie skutecznie pracowało całą dobę, dlatego należy kierować się wydajnością filtrów oraz głośnością pracy oczyszczacza. Aby obniżyć koszty eksploatacji oraz uniknąć konieczności częstej obsługi urządzenia, warto też zwrócić uwagę na żywotność filtrów – co jaki czas trzeba je wymieniać lub czyścić.

Istotnymi komponentami każdego oczyszczacza, są czujniki monitorując jakość powietrza. Ich obecność zapewni stałe mierzenie poziomu zanieczyszczeń w pomieszczeniu, a także umożliwi korzystanie z trybów automatycznych. Oznacza to, że jeśli czujnik powietrza wykryje wysokie stężenie alergenów w powietrzu, wówczas włączy odpowiedni tryb pracy skoncentrowany na usunięciu tych zanieczyszczeń. Oczywiście, o ile oczyszczacz posiada czujniki oraz tryby pracy automatycznej. Ponadto, nie musisz obawiać się, że użytkowanie oczyszczacza będzie problematyczne – zwłaszcza jeśli chodzi o ich zbyt głośną pracę. Nowoczesne modele są wyposażone w tryby nocne, które przyciemniają diody świecące się na panelu sterowania oraz zmniejszają obroty pracy wentylatora. Dzięki temu nie oczyszczacz pracuje cicho i nie zakłóca snu. Pomocne są także wskaźniki informujące o terminie wymiany filtra, które zagwarantują, że oczyszczacz będzie spełniał swoją funkcję. 

Certyfikaty i atesty oczyszczaczy powietrza

Chcesz mieć pewność, że twój oczyszczacz realnie wesprze walkę z alergią wziewną? Wybierz oczyszczacz powietrza  z atestem!

Różnego rodzaju certyfikaty i atesty to przede wszystkim rozwianie wszelkich wątpliwości i obaw, czy dany oczyszczacz jest skuteczny w łagodzeniu skutków alergii.  

Jeśli szukasz oczyszczacza powietrza dla alergika, w pierwszej kolejności warto wybrać te, które posiadają certyfikaty:

  • European Centre for Allergy Research Foundation (ECARF) - Fundacja Europejskiego Centrum Badania Alergii
  • The British Allergy Foundation (BAF) - Brytyjska Fundacja Antyalergiczna 

Obie powyższe organizacje wykonują testy oczyszczaczy, w kierunku potwierdzenia ich skuteczności w walce z alergią. Warto także sprawdzić, czy oczyszczacz posiada atest Państwowego Zakładu Higieny (PZH), który zaświadcza, że dany produkt jest bezpieczny dla zdrowia ludzi oraz środowiska.

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2020
pixel