Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Opalanie w ciąży - czy jest bezpieczne?

14.06.2022
Pielęgnacja
Opalanie w ciąży - czy jest bezpieczne?

Dziewczyny lubią brąz… również te w ciąży! Opalenizna sprawia, że skóra wygląda pięknie i zdrowo, kobieta wygląda lepiej i czuje się lepiej, w końcu słońce uwalnia endorfiny. No i nie można zapomnieć, że jest źródłem witaminy D! Czy jednak bezpieczne jest opalanie w ciąży? Czy długotrwała ekspozycja na promienie słoneczne w jakikolwiek sposób może zagrozić dziecku lub jego mamie? Czy konieczne jest unikanie słońca w ciąży?

Z naszego artykułu dowiesz się:

  • Czy opalanie w ciąży jest bezpieczne?
  • Czy opalając się w ciąży, należy zakrywać brzuch?
  • Czym może grozić opalanie w ciąży?
  • Jakich kosmetyków należy używać, przebywając na słońcu w ciąży?
  • Czy można stosować alternatywne metody opalania w ciąży?

Czy w ciąży można się opalać?

Tak, można! Oczywiście nie wolno przesadzać i smażyć się godzinami w pełnym słońcu. Zresztą takie rady nie powinny nikogo dziwić, eksperci od lat zalecają rozsądne korzystanie z promieni słonecznych niezależnie od płci i wieku! Zasady bezpiecznego opalania obowiązują wszystkich, jednak kobiety w ciąży powinny przestrzegać ich rygorystycznie. Co to za zasady?

Chodzi o unikanie nadmiernie długiej ekspozycji na słońce w ciąży, ponadto w czasie kąpieli słonecznej warto robić krótkie przerwy na schłodzenie się w cieniu. Opalanie w ciąży powinno się odbywać w pozycji siedzącej lub półleżącej, a najlepiej w ruchu. Leżenie „plackiem” może wywoływać bóle kręgosłupa, dodatkowo brzuch może uciskać naczynia krwionośne. W godzinach najsilniejszego nasłonecznienia (od godziny 10 do 15) trzeba sobie odpuścić opalanie, bezpieczniej wtedy zostać w domu, szczególnie w upalne dni.

Zdroworozsądkowe opalanie w ciąży to również stosowanie preparatów z wysokim filtrem. Kosmetyki do opalania zabezpieczają skórę przed oparzeniami, przebarwieniami, fotostarzeniem oraz przed nowotworami skóry! Przebywając na słońcu, należy też dbać o prawidłowe nawodnienie organizmu. Okres ciąży oznacza spore zmiany w ciele kobiety, zaburzony zostaje m.in. proces termoregulacji. Ciężarna jest bardziej narażona na przegrzanie i odwodnienie! Stan ten grozi osłabieniem, obrzękami kończyn, a w skrajnych przypadkach poronieniem lub przedwczesnym porodem!

Czy w ciąży można opalać brzuch?

Opalanie brzucha w ciąży nie jest wskazane. Rosnący brzuszek warto zasłaniać lekkimi, przewiewnymi tkaninami, można również położyć na niego lekko zwilżony ręcznik! Najlepiej jednak „chować” brzuch w cieniu, na słońce wystawiając jedynie nogi. Warto również zwrócić uwagę, że zasłaniać trzeba nie tylko brzuch, chronić należy także głowę, aby uniknąć udaru słonecznego. Ciężarna powinna obowiązkowo nosić jakieś nakrycie głowy oraz okulary przeciwsłoneczne!

Opalanie w ciąży 1 trymestr

Nagrzewanie ciała podczas opalania powoduje rozszerzanie naczyń krwionośnych, długotrwała ekspozycja na słońce może przyczynić się do pajączków na skórze, a w ekstremalnych przypadkach do nagłego krwawienia z dróg rodnych! Krwawienie może być szczególnie niebezpieczne w początkowej fazie ciąży, dlatego też opalanie w ciąży można rozpocząć dopiero od drugiego trymestru!

Opalanie w pierwszym trymestrze jest zakazane również z innego powodu, promieniowanie UV obniża wchłanianie kwasu foliowego. Foliany są jednym z najważniejszych składników odpowiedzialnych za prawidłowy rozwój płodu, a ich niedobór jest czynnikiem ryzyka powstawania wad cewy nerwowej! Mimo tego zagrożenia nie trzeba popadać w paranoję, testy ciążowe przed każdym wyjściem na słońce nie są konieczne!

Opalanie w ciąży 2 trymestr

Od drugiego trymestru opalanie w ciąży jest możliwe, a nawet polecane. Słońce dostarcza bowiem najważniejszej witaminy dla kobiet w ciąży. U ciężarnej witamina D wywiera pozytywny wpływ m.in. na nękające ją wahania nastroju, poprawia samopoczucie i zapobiega depresji. Dla rosnącego płodu jest niezbędna dla prawidłowego wzrostu i rozwoju kości.

Opalanie w ciąży 3 trymestr

Również na finiszu ciąży można się opalać i korzystać z dobroczynnych właściwości promieni słonecznych, ważne, by robić to z rozwagą i umiarem. Jeśli jednak kobieta ma jakiekolwiek wątpliwości lub obawy w temacie „słońce a ciąża”, powinna skonsultować się ze swoim lekarzem.

Potencjalny wpływ opalania na ciążę

Ze słońca należy zrezygnować w pierwszym trymestrze, później z zachowaniem umiaru można się opalać. Dlaczego wielokrotnie podkreślany jest rozsądek i umiar w korzystaniu ze słońca? Ze względu na zagrożenia płynące z nieodpowiedzialnego opalania w ciąży. Wady rozwojowe u płodu, krwawienia, poronienie, przedwczesny poród są możliwymi konsekwencjami wielogodzinnego plażowania!

Wpływ opalania na ciążę nie musi oznaczać aż tak poważnych skutków. W tym okresie nieodpowiedzialne opalanie może doprowadzić do powstawania przebarwień, które bardzo ciężko jest usunąć. Zmiany hormonalne powodują też zwiększenie skłonności do powstawania specyficznych dla okresu ciąży ciemnych plam pigmentacyjnych na twarzy, czyli ostudy. Wprawdzie zanika ona po porodzie, jednak często nawraca, gdy skóra ponownie zostanie wystawiona na słońce bez odpowiedniej ochrony.

W kwestii opalanie a ciąża trzeba także koniecznie omówić pozytywny wpływ opalania na ciążę. Największą korzyścią jest oczywiście synteza słoneczna witaminy D – najważniejszej witaminy dla kobiet w ciąży. Z przeprowadzonych badań wynika, że kobiety przebywające na słońcu są w mniejszym stopniu narażone na rozwój osteoporozy, a także na wystąpienie cukrzycy ciążowej. U dziecka odpowiednia podaż witaminy D chroni przed problemami z układem kostnym i zębami, a także zmniejsza ryzyko rozwoju m.in. astmy i cukrzycy. I choćby z tego tylko względu słońce w ciąży może być prawdziwym sprzymierzeńcem.

Oparzenia słoneczne w ciąży

Wysoka ochrona słoneczna w okresie ciąży jest obowiązkowa, gdyż skóra jest delikatniejsza i bardziej skłonna do podrażnień i poparzeń słonecznych. Szybciej pojawia się zaczerwienienie, ból i pęcherze. Oparzenia słoneczne wymagają łagodzenia, najskuteczniejsze będą preparaty z panthenolem, jednak trzeba zwrócić uwagę, czy dany produkt można stosować w ciąży. Ulgę przyniosą też chłodne okłady oraz aloes, który dodatkowo przyspieszy gojenie. Jeśli oparzenia są dotkliwe lub obejmują większy obszar ciała, najlepiej skorzystać z porady lekarza.

Kremy i kosmetyki do opalania w ciąży

Każda kobieta w ciąży powinna się „zaprzyjaźnić” z filtrami przeciwsłonecznymi. Kosmetyki do opalania to must have w codziennej pielęgnacji. Podczas zakupów należy zwrócić uwagę na to, aby preparat miał przynajmniej SPF50, a także zapewniał pełne spektrum ochrony przeciwsłonecznej, czyli zabezpieczał przed promieniami UVB i UVA oraz dodatkowo przed promieniowaniem podczerwonym IR.

Jakie filtry wybrać na okres ciąży? Właściwie to nie ma znaczenia, czy to będą filtry mineralne, chemiczne, czy mieszane. Jeśli jednak chodzi o filtry chemiczne, to lepiej unikać substancji mogących wywoływać reakcje alergiczne, np. Ethylhexyl Methoxycinnamate, Benzophenone-3 i 4, Octyl Dimethyl PABA, Homosalate, Methylbenzylidene Camphor.

Opalanie natryskowe w ciąży

O ile naturalne opalanie w ciąży generalnie nie jest zakazane, tak opalanie natryskowe nie wchodzi w grę! Podczas sesji następuje ekspozycja na różne chemiczne substancje, które wykazują toksyczne działanie i mogą wywoływać wady rozwojowe u dziecka, a u kobiet chcących zajść w ciążę, mogą utrudniać poczęcie! Zarówno w preparacie do opalania natryskowego, jak i w samoopalaczach wykorzystuje się dihydroksyaceton. Wprawdzie jego szkodliwy wpływ na płód, a także to, czy jego cząsteczki przenikają do krwiobiegu, nie zostało jednoznacznie potwierdzone, jednak ryzyko potencjalnych szkód jest duże. W ciąży należy więc zrezygnować ze sztucznej opalenizny!

A co z solarium? Oprócz kobiet w pierwszym trymestrze oraz kobiet z nadciśnieniem w ciąży, u których istnieje ryzyko odklejenia się łożyska i niedotlenienia dziecka, nie jest przeciwwskazane, ale też nie jest zalecane. Ciężarna, która chce skorzystać z solarium, powinna wybrać lampy o niskiej mocy, a sesja nie może trwać dłuższej niż kilka minut!

Czy opalanie w ciąży jest zakazane? Nie, oprócz pierwszego trymestru, kiedy faktycznie należy unikać przebywania na słońcu i w solarium. W kolejnych miesiącach ciąży można korzystać z kąpieli słonecznych, zachowując zasady bezpiecznego opalania.

Autor: Ewa Krulicka, i-Apteka.pl

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2022

Polecane produkty

pixel