Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Pękające pięty, czyli - Pięto, nie pękaj!

08.06.2016
Pielęgnacja

Pękające pięty to problem znacznie poważniejszy niż jedynie kwestia natury estetycznej. Czasem zły stan pięt może być objawem schorzeń lub chorób, z którymi zmaga się Twój organizm. Ignorowanie problemu nie jest najlepszym wyjściem, gdyż kondycja skóry ulega stopniowemu pogarszaniu, a z czasem może nawet sprawiać ból i utrudniać chodzenie. Jeśli Twoje stopy wykazują tendencję do nadmiernego przesuszania, jeśli spostrzegłaś na piętach drobne pęknięcia, musisz działać! Im późniejsza będzie Twoja reakcja, tym trudniejsza czeka Cię droga do odzyskania pięknej, zdrowej skóry stóp. 

Jak pielęgnujesz stopy? 

Niespecjalnie jesteś fanką pielęgnacji stóp, wprawdzie okazjonalnie korzystasz z usług kosmetyczki lub z rzadka samodzielnie wykonujesz peelingi i używasz kremu, jednak to stanowczo za mało! Stopy zasługują na codzienną uwagę, tylko odpowiednia higiena i pielęgnacja pozwoli Ci się ustrzec przed poważniejszymi problemami. (więcej o pielęgnacji stóp przeczytasz tu). 

Charakterystyka skóry na piętach 

Skóra na stopach jest bardzo specyficzna, próżno na nich szukać gruczołów łojowych, w nadmiarze natomiast jest tu gruczołów potowych. Dodatkowo na piętach skóra jest dwukrotnie grubsza, a szybszy proces narastania naskórka, przy jednoczesnym niedostatecznym naturalnym złuszczaniu powoduje jej rogowacenie. Z czasem nadmiernie zrogowaciała skóra zaczyna pękać.

Pękające pięty - dlaczego pięty pękają? 

Faktem jest, że posiadacze suchej skóry częściej mają do czynienia z problemem pękających pięt. Decydujące wydaje się jednak notoryczne zaniedbywanie stóp. Niedostateczne złuszczanie, brak nawilżenia i odżywienia naskórka to grzechy główne skutkujące pękającymi piętami. W przypadku kobiet dochodzi także czynnik obuwniczy, który maksymalizuje ryzyko problemów ze stopami, czyli niezdrowa wręcz skłonność do pięknych, niekoniecznie wygodnych butów, w dodatku na 12-centymetrowej szpilce. Niewłaściwe obuwie i niedopasowany rozmiar buta ma ogromny wpływ na kondycję skóry pięt. Nie bez znaczenia jest także dieta ? źle zbilansowana oraz uboga w witaminę A, E i witaminy z grupy B. Ostatnim elementem determinującym powstawanie pęknięć jest nadwaga i otyłość. Trzeba pamiętać, że pękające pięty w niektórych wypadkach mogą być symptomem chorób tarczycy, układu krążenia, chorób skóry lub cukrzycy. 

Czy pękające pięty powinny być powodem do zmartwień? 

Koniec z myśleniem, że pękające pięty to defekt estetyczny. Wprawdzie w początkowej fazie uszkodzenia pojawiają się jedynie w obrębie zewnętrznej warstwy naskórka, ale bez podjęcia odpowiednich kroków również skóra właściwa może zostać uszkodzona. Staje się ona wówczas smacznym kąskiem dla bakterii i wirusów. Bez trudu wnikają one w skórę, powodując początkowo zakażenie, a w skrajnych przypadkach ? poważne kłopoty zdrowotne. Głębokie pęknięcia oznaczają krwawienie, ból, czasem ropienie, a także trudności z chodzeniem. 

Ziołowe preparaty do pielęgnacji pięt

Wiele osób chwali sobie naturalne sposoby pielęgnacji stóp, czyli specjalnie przygotowywane ziołowe napary. W aptekach lub sklepach zielarskich wystarczy zakupić odpowiedni składnik ? ziele krwawnika, koszyczek nagietka, szałwię (działają przeciwzapalnie), nasiona kozieradki (zmiękczają naskórek), ziele nostrzyka, korzeń żywokostu (koją, przyspieszają gojenie). Świetne rezultaty można osiągnąć, mocząc stopy w ostudzonym naparze z nasion siemienia lnianego. Pod wpływem wrzącej wody wytwarzają one dobroczynny śluz, który działa zmiękczająco i uelastyczniająco na skórę, przywraca jej również odpowiedni stopień wilgotności. Nie warto płukać dodatkowo stóp po takiej kąpieli, lepiej delikatnie osuszyć skórę i pozwolić cennym substancjom dalej działać. 

Jak pielęgnować popękane i suche pięty?

Pielęgnacja pękających pięt zasadniczo powinna przebiegać według standardowego schematu, czyli moczenie stóp (z dodatkiem soli, ziół lub olejków eterycznych), złuszczanie (pilnikiem, tarką, pumeksem) oraz smarowanie kremem. Najskuteczniejsze będą kosmetyki zawierające wysokie stężenia mocznika, różne witaminy, szczególnie witaminę A oraz propolis. Mocznik to jeden z komponentów tzw. naturalnego czynnika nawilżającego NMF (Natural Moisturizing Factor), jest absolutnym gigantem, jeśli chodzi o nawilżanie, zmiękczanie i regulację procesu rogowacenia skóry. Witamina A pomaga skórze wrócić do prawidłowego stanu i właściwego funkcjonowania. Najlepiej kupić w aptece najzwyklejszą maść z witaminą A i smarować grubą warstwę na noc. Propolis będzie przydatny przy silniejszych pęknięciach i tworzących się na piętach ranach, a to dlatego, że przyspiesza ich gojenie oraz działa odkażająco. Świetne preparaty to np. Apiderm Balsam Propolisowy 10% lub Maść Propolisowa 5%. Należy pamiętać, że priorytetem jest wyleczenie otwartych ran na piętach, zanim zacznie się stosowanie innych maści i kremów. Wśród specyfików aptecznych warto zwrócić uwagę na: Compeed Krem na noc na popękane pięty, Acerin Krem Lavendi na pękające pięt, Iwostin Propodia Naprawczy krem na pękające pięty, Milgamma 10% maść, Neutrogena Formuła Norweska Krem do stóp na popękane pięty, Oxedermil krem na pękające pięty, Pedipes Heel krem do stóp na popękane pięty, Podologic Med+ Maść na popękane pięty, Scholl krem na popękane pięty z formułą Active Repair K+

Wizyta u podologa 

Jeśli sama w domu nie radzisz sobie z popękanymi piętami, skorzystaj z rad kosmetyczki oraz z proponowanych przez nią usług, jak pedicure czy zabiegi parafinowe. Jednak w sytuacji, gdy szczeliny są głębokie i pokrywają znaczny obszar pięty, dobrze udać się do dermatologa, a najlepiej do gabinetu podologicznego. Tam specjalista dokona profesjonalnej diagnozy i dobierze odpowiednie zabiegi lecznicze. 

Profilaktyka zawsze w modzie 

Znając najczęstsze przyczyny powstawania pęknięć na skórze pięt, dobrze, tak dla zdrowia, stosować się do kilku bardzo prostych zasad. Zasad, które pozytywnie wpłyną na cały Twój organizm. Najważniejsza jest odpowiednia pielęgnacja stóp, całoroczna, a nie tylko sezonowa. Równie ważne są wygodne buty we właściwym rozmiarze lub specjalne wkładki np. Scholl GelActiv. Kobiety powinny unikać na co dzień niebotycznych szpilek, zostawiając je na specjalne okazje. Jednym z czynników zwiększających ryzyko pękania pięt jest nadwaga. Jest to zatem dobry powód, dla którego warto zrzucić kilka kilogramów. Dobrze zbilansowana dieta, bogata w niezbędne składniki odżywcze doprowadzi z jednej strony do obniżenia wagi, z drugiej natomiast przyczyni się do poprawy jakości skóry. 

Jeśli tylko zauważysz nawet najmniejsze szczeliny na swoich piętach, reaguj! Codzienna pielęgnacja stóp, regularne złuszczanie i odpowiednie preparaty pomogą Ci przywrócić stopom piękny wygląd, a także uniknąć specjalistycznego leczenia. Pamiętaj także o odpowiedniej diecie i wygodnych, dobrze dopasowanych butach.

Autor: Ewa Krulicka, i-Apteka.pl


Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2016
Rekomendowane produkty
pixel