Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Sprawdzone sposoby leczenia krtani - co na zapalenie krtani?

21.11.2022

Ostre zapalenie krtani to schorzenie układu oddechowego, które dotyczy osób w każdym wieku i rozwinąć się może o każdej porze roku. Wywoływane jest najczęściej przez zstępującą z górnych dróg oddechowych infekcję wirusową. W medycynie występuje podział na podgłośniowe i nadgłośniowe zapalenie krtani, a to pierwsze jest szczególnie groźne dla dzieci. U osób dorosłych nadużywających na co dzień głosu lub pracujących w zanieczyszczonym środowisku rozwinąć się może dające uciążliwe objawy przewlekłe zapalenie krtani. Leczenie zapalenia krtani zależy w dużej mierze od postaci choroby. Kiedy skonsultować się z lekarzem i jak wygląda leczenie zapalenia krtani u dzieci i dorosłych? Odpowiadamy! 

Rodzaje zapalenia krtani

Zapalenie krtani to stan zapalny górnego odcinka dróg oddechowych, który może występować pod różną postacią. Wyróżnia się1,2:

  • podgłośniowe zapalenie krtani (krup) – zazwyczaj jest pochodzenia wirusowego, a wywołuje je głównie wirus paragrypy,
  • nadgłośniowe zapalenie krtani (zapalenie nagłośni) – ma najczęściej podłoże bakteryjne, a u pacjentów z zaburzeniami immunologicznymi może mieć również grzybicze.

W medycynie stosuje się również podział zapalenia krtani ze względu na przebieg choroby. W zależności od długości trwania objawów wyróżnia się ostre i przewlekłe zapalenie krtani. W pierwszym przypadku trwają poniżej 3 tygodni, a w drugim utrzymują się dłużej niż 3 tygodnie3.

Zapalenie krtani – przyczyny

Położenie krtani między gardłem a tchawicą sprawia, że jest ona szczególnie narażona na powstawanie stanów zapalnych. Do rozwoju ostrego podgłośniowego zapalenia krtani, oprócz wspomnianego już wirusa paragrypy, doprowadzić również mogą wirus grypy typu A lub B, adenowirus, wirus RS i metapneumowirus. Z kolei za nadgłośniowym zapaleniem krtani najczęściej stoi zakażenie H. influenzae typu B1,4.

Na rozwój zapalenia krtani, szczególnie w postaci przewlekłej, wpływ mają także czynniki drażniące. Najbardziej istotne to3:

  • nawracające infekcje, np. przewlekłe zapalenie zatok, przewlekłe zapalenie migdałków podniebiennych,
  • nadmierna eksploatacja głosu i wytężenie strun głosowych,
  • palenie papierosów lub narażenie na dym papierosowy,
  • nadużywanie alkoholu,
  • narażenie na toksyny wziewne w miejscu pracy,
  • przekrwienie górnych dróg oddechowych,
  • tor oddychania przez usta.

Czy zapalenie krtani jest zaraźliwe? Wszystko zależy od etiologii choroby. Jeśli do infekcji górnych dróg oddechowych doprowadziły wirusy lub bakterie, to można się nią zarazić, w przeciwnym razie nie.

Objawy zapalenia krtani

Zapalenie krtani to choroba, która może mieć bardzo różny przebieg. Ze względu na niecharakterystyczne objawy bywa mylone z przeziębieniem lub zapaleniem gardła.

Objawy krupu pojawiają się nagle, najczęściej w nocy lub nad ranem. Poprzedzają je 2–3-dniowe objawy ze strony układu oddechowego (katar, kaszel). Objawami ostrego zapalenia krtani są m.in. świst krtaniowy (stridor), szczekający kaszel, chrypka i duszność w czasie wdechu. Z kolei przy zapaleniu nagłośni pojawia się gorączka, obrzęk błony śluzowej w obrębie tkanki miękkiej okolicy nadgłośniowej krtani, utrudnione oddychanie i dotkliwy ból gardła2,4.

Do objawów przewlekłego zapalenia krtani należą natomiast występująca głównie rano chrypka, zmęczenie głosowe, podrażnienie krtani, częste chrząkanie, utrata głosu i uczucie ciała obcego w okolicy krtani i gardła3.

Domowe sposoby na zapalenie krtani

Najczęściej polecane domowe metody leczenia zapalenia krtani to:

  • oszczędzanie głosu,
  • częste nawilżanie gardła,
  • picie dużej ilości płynów,
  • inhalacje parowe i solankowe,
  • stosowanie nawilżaczy powietrza w domu,
  • częste wietrzenie pomieszczeń.

Pamiętajmy, że wspomniane sposoby pomogą łagodzić objawy zapalenia krtani, ale nie zastąpią specjalistycznego leczenia.

Zapalenie krtani u dorosłych i dzieci – leczenie

Zapalenie nagłośni, ze względu na bakteryjne podłoże, jest bezwzględnym wskazaniem do antybiotykoterapii, a jej zaniechanie może doprowadzić nawet do niewydolności oddechowej na skutek szybko narastającej obturacji krtani. Lekarz przepisuje receptę na antybiotyk, dobierając go stosownie do rodzaju patogenu odpowiedzialnego za rozwój choroby, który ujawnia specjalistyczne badanie krtani1. Wsparciem dla antybiotykoterapii mogą być tabletki do ssania Chlorchinaldin, które działają przyczynowo na szerokie spektrum bakterii i grzybów, hamując rozwój infekcji jamy ustnej i gardła5.

Ostre podgłośniowe zapalenie krtani najczęściej wywoływane jest przez wirusy, dlatego w jego przypadku antybiotykoterapia nie jest skuteczna, zatem nie powinna być stosowana. Występujące u dzieci podgłośniowe zapalenie krtani wymaga podania dawki glikokortykosteroidu doustnie, domięśniowo lub wziewnie oraz adrenaliny w nebulizacji. Leczenie zapalenia krtani trwa zwykle od kilku do kilkunastu dni1.

Bibliografia:

  1. Lis G., Czy każde zapalenie krtani wymaga antybiotykoterapii?, Medycyna Praktyczna, Pulmonologia, 2014 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pytania/pediatria/chapter/B25.QA.4.11.1 (dostęp: 2022.08.24.)).
  2. Zielińska-Bliźniewska H., Olszewski J., Ostre podgłośniowe i nadgłośniowe zapalenie krtani, Medycyna po Dyplomie, 12, 2019.
  3. Zagor M., Czarnecka P., Janoska-Jaździk M., Przewlekłe proste zapalenie krtani, Medycyna Praktyczna, Otolaryngologia, 2018 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/otolaryngologia/choroby/choroby-krtani/179696,przewlekle-proste-zapalenie-krtani (dostęp: 2022.08.24.)).
  4. Głodzik I., Podgłośniowe zapalenie krtani (krup wirusowy), Medycyna Praktyczna, Pediatria, 2017 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/choroby/laryngologia/138899,podglosniowe-zapalenie-krtani-krup-wirusowy (dostęp: 2022.08.24.)).
  5. Witryna internetowa: https://www.chlorchinaldin.pl (dostęp: 2022.08.24.).

[materiał partnera]

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2022

Polecane produkty

pixel