Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Tarczyca bajkalska - kolejny roślinny hit!

06.08.2019
Leczenie naturalne

Zwrot ku roślinnym substancjom leczniczym to obecnie silny trend. Wiele osób poszukuje naturalnych sposobów na walkę z różnymi schorzeniami lub na poprawę ogólnej kondycji organizmu. Jednym z takich „małych cudów natury” jest tarczyca bajkalska. Zupełnie niepozorna roślina, która od wieków stosowana jest w medycynie chińskiej z racji swoich właściwości leczniczych, wzmacniających i antyoksydacyjnych. A jak Ty możesz wykorzystać ją w trosce o własne zdrowie? 

Korzeń tarczycy bajkalskiej

Tarczyca bajkalska – Scutellaria baicalensis pochodzi z Azji, występuje głównie na wschodnich terenach Syberii, w Mongolii i Chinach. Jest to niewielka roślina, a dokładnie wieloletnia bylina, o drobnych fioletowych kwiatkach. Najcenniejsza część tarczycy bajkalskiej znajduje się jednak pod ziemią. O tym, jak cenny jest jej korzeń, świadczy jej chińska nazwa, czyli Huang Qin – żółte złoto, odnosząca się do jego barwy! Surowcem wykorzystywanym w ziołolecznictwie są najczęściej 3-4-letnie korzenie, w nich znajduje się najwięcej związków biologicznie czynnych, przy czym sporą część stanowią związki fenolowe (flawonoidy, glikozydy irydoidowe, glikozydy fenetylowe, kwasy fenolowe, diterpeny, garbniki, alkaloidy, olejki eteryczne, sterole). 

Bajkalina i inne flawonoidy

Dotychczasowe badania jednoznacznie wskazują, że tarczyca bajkalska zawiera prawdopodobnie najwięcej związków flawonoidowych wśród wszystkich surowców roślinnych. Na dzień dzisiejszy wyizolowano oraz szczegółowo opisano więcej niż 50 z nich! Wśród nich znajdziemy takie skarby jak: bajkaleina, wogonozyd, wogonina, oroksylina, skutelareina, skulkapflawon i oczywiście bajkalina. I to na niej skupmy na chwilę naszą uwagę. Pierwszą rzeczą, którą można o niej powiedzieć to, że jest antyoksydantem, a właściwie superantyoksydantem! Chroni komórki przed stresem oksydacyjnym oraz neutralizuje wolne rodniki i to skutecznie, ale to nadal nie wszystko! To żadne myślenie życzeniowe! To fakt potwierdzony przez naukowców – bajkalina przeciwdziała uszkodzeniom łańcuchów DNA oraz potrafi przedłużyć życie komórki nawet o 10%. Oznacza to, że mocno wyhamowuje proces starzenia się komórek organizmu, mowa tu nie tylko o skórze, ale i narządach wewnętrznych. 

Działanie tarczycy bajkalskiej

Już wiesz co nieco o bajkalinie i jej właściwościach, ale tarczyca bajkalska to znacznie więcej substancji aktywnych, to znacznie szersze spectrum działania. 

  • działanie przeciwnowotworowe – flawonoidy zawarte w tarczycy bajkalskiej posiadają zdolność do hamowania rozwoju zmian nowotworowych, a także mogą prowadzić do śmierci komórek rakowych, przeprowadzone badania wskazują na skuteczność ekstraktów z tarczycy (minimum 21% zawartości bajkaliny) w przypadku białaczki limfatycznej, szpiczaka czy chłoniaka. Oprócz bajkaliny podobne działanie wykazują również wogonia, apigenina, bajkaleina, chryzyna, skutelareina. Co ważne, żadna z nich nie powoduje niszczenia zdrowych komórek organizmu.
  • działanie przeciwzapalne – flawonoidy zawarte w korzeniu z tarczycy bajkalskiej blokują uwalnianie niektórych mediatorów stanu zapalnego, redukują ból i obrzęki, pomagają obniżyć gorączkę.
  • działanie przeciwmiażdżycowe – stosowanie preparatów z tarczycą wspomaga obniżenie stężenia trójglicerydów, które są przyczyną zmian żylnych oraz zakrzepów. Bajkalina wzmacnia naczynia krwionośne, przypisuje się jej również korzystny wpływ na serce.
  • działanie hepatoprotekcyjne – wyciąg z tarczycy wpływa na zmniejszenie uszkodzeń komórek wątroby wywoływanych przez związki toksyczne, redukuje także proces włóknienia tkanek tego organu. Tradycyjnie ekstrakt stosowany jest przy wirusowym zapaleniu wątroby.
  • działanie uspokajające – w odróżnieniu od niektórych środków o działaniu wyciszającym, ekstrakt z tarczycy bajkalskiej nie powoduje nadmiernej senności. Pomaga natomiast ukoić skołatane nerwy, zmniejsza stres i napięcie, działa przeciwlękowo. Z powodzeniem może być stosowany w terapiach epilepsji, a także w łagodzeniu zespołu napięcia przedmiesiączkowego.
  • działanie przeciwalergiczne i przeciwastmatyczne – medycyna chińska od wieków stosuje ekstrakt z tarczycy bajkalskiej w leczeniu astmy oraz alergii.
  • działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze – badania wskazują, że ekstrakt z tarczycy stosowany może być m.in. przy wirusie grypy, zakażeniach paciorkowcem, bakteriami Coli, drożdżakami oraz innymi patogennymi drobnoustrojami.
  • działanie ochronne – do niesamowitych właściwości bajkaliny należy także zaliczyć jej zdolność do pochłaniania promieni słonecznych – UVA i UVB, co czyni z niej świetny składnik ochronnych kremów z filtrami UV.

Nie da się ukryć, że tak rozległe właściwości tarczycy bajkalskiej mogą onieśmielić większość dostępnych w aptekach suplementów diety, a nawet niektóre leki. Jeszcze jedno! Przeprowadzono wiele badań i wszystkie wykazały brak toksycznych właściwości naparu z korzenia tarczycy bajkalskiej.

Wyciąg z tarczycy bajkalskiej w higienie jamy ustnej

Przeciwbakteryjne i przecigrzybicze właściwości ekstraktu z tarczycy znajdują zastosowanie w leczeniu oraz profilaktyce stanów zapalnych błony śluzowej jamy ustnej (np. choroby dziąseł i przyzębia). Badania kliniczne dowodzą, że preparaty z ekstraktem z tarczycy bajkalskiej w znacznym stopniu ograniczyły obrzęki oraz krwawienie dziąseł, a także zmniejszyły ruchomość zębów. U osób noszących protezy lub aparaty ortodontyczne przyczyniły się także do złagodzenia otarć, podrażnień i owrzodzeń. Na rynku dostępnych jest kilka produktów do higieny jamy ustnej z bajkaliną, ale zdecydowanie na wyróżnienie zasługują żel Baikadent oraz płyn do płukania jamy ustnej Baikadent miętowy.

Bajkalina w pielęgnacji skóry i przy problemach skórnych

Bajkalina oraz pozostałe związki flawonowe zawarte w wyciągu z tarczycy bajkalskiej świetnie sprawdzają się w leczeniu stanów zapalnych skóry, a także w terapii trądziku. Hamują bowiem syntezę komórkową mediatorów zapalenia. Ograniczają także wydzielanie histaminy, co pomaga zredukować obrzęk, który jest charakterystyczny dla stanów zapalnych. Wyciągu z tarczycy bajkalskiej warto również szukać w preparatach do higieny intymnej. Jednak bajkalina to nie tylko substancja do zadań specjalnych, powoli w kosmetyce doceniane są jej właściwości antyoksydacyjne i przeciwstarzeniowe. Powstają linie kosmetyków do pielęgnacji skóry wykorzystujące wyciąg z tarczycy bajkalskiej – kremy, skoncentrowane sera, a nawet całe systemy pielęgnacyjne np. Bell Visage Anti-Aging System, który oprócz kremów na dzień i na noc obejmuje również unikalny suplement diety z tarczycą bajkalską.

Tarczyca bajkalska: gdzie kupić? co wybrać?

Najprostsza odpowiedź, i w tym przypadku, jest najlepsza – w aptekach stacjonarnych lub internetowych, a także w sklepach ze zdrową żywnością. To właśnie tam można znaleźć bajkalinę w różnych postaciach. Wyciąg z tarczycy można dostać w formie tabletek lub kapsułek, w aptekach warto pytać o suplementy złożone, gdzie ekstrakt z tarczycy bajkalskiej jest jednym ze składników np. Vitalbon lub te jednoskładnikowe o wysokiej zawartości standaryzowanego ekstraktu np. Swanson Full Spectrum Chinese Skullcap lub Tarczyca bajkalska z Altermedica. Dla miłośników ziołowych naparów jednym słusznym wyborem będzie korzeń tarczycy w formie suszu do zaparzania, np. Tarczyca Bajkalska firmy Herbapol Kraków.

Najnowsze badania wskazują, że stres oksydacyjny może być jedną z głównych przyczyn wielu dolegliwości, wielu poważnych chorób, a także szybszego starzenia się organizmu. Dlatego wskazane jest spożywanie składników o działaniu przeciwutleniającym. A bajkalina, bajkaleina, wogonina oraz pozostałe flawonoidy wydają się wręcz idealne! Kilka złotych za opakowanie suszu czy suplementu diety, w którym znajduje się tarczyca bajkalska, to cena niezbyt wygórowana.

Autor: mgr Ewa Krulicka, i-Apteka.pl

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2019

Polecane produkty

Rekomendowane produkty
VITALBON x 60 kapsułek

VITALBON x 60 kapsułek

50,74 zł
Tarczyca bajkalska 50g

Tarczyca bajkalska 50g

12,02 zł
Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel