Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Alergia - co teraz pyli?

06.05.2022
Dolegliwości i choroby
Alergia - co teraz pyli?

Codziennie skreślamy dni w kalendarzu, wyczekując szczególnie tych, które przybliżają nas do miłych i ważnych wydarzeń. Dla alergika kolejne stronice kalendarza – zwłaszcza miesiące wiosenne i letnie, to przypomnienie, że alergia nie śpi i szykuje się do natarcia. Co teraz pyli? Czy tabletki na alergię wystarczą, by pokonać dokuczliwe objawy?

Alergia sezonowa

Alergia to nieprawidłowa reakcja układu odpornościowego człowieka na naturalnie występujące w środowisku składniki, które u zdrowej osoby nie wywołają żadnej reakcji. Najczęściej alergicy reagują na: pyłki roślin, pokarmy, alergeny odzwierzęce – uczulenie na sierść, jad owadów, roztocza.

Alergie możemy sklasyfikować na sezonowe i całoroczne. Alergia sezonowa to właśnie ten rodzaj alergii, której kontrolowanie ułatwia kalendarz pyleń. Alergia sezonowa pojawia się w odpowiedzi na kontakt alergika z czynnikiem uczulającym występującym w określonym czasie, który powoduje: wodnisty katar, uczucie zatkanego nosa, zaczerwienienie spojówek, łzawienie oczu (ulgę przyniosą krople do oczu na alergie), kaszel, świszczący oddech.

Co teraz pyli?

Kalendarz alergika może okazać się niezwykle cenny, zwłaszcza dla osób cierpiących na uczulenie wywołane alergenami wziewnymi. Tu najbardziej niebezpieczne dla alergików są pyłki traw i drzew, a kontrolowanie ich poziomu pylenia w określonym czasie może pomóc w ujarzmieniu alergii. Dlatego warto wiedzieć co teraz pyli!

W internecie dostępne są dokładnie opisane mapy pyleń, które wskazują jaki alergen, w jakim czasie i w jakim regionie jest najbardziej aktywny. Na mapach określone jest także stężenie pyłków.

Dane do kalendarza pyleń zbierane są przez Ośrodek Badania Alergenów Środowiskowych (OBAŚ). Są to dane wiarygodne, a ośrodek wykorzystuje głównie metodę automatycznego rozpoznawania ziaren pyłku roślin, którą opracowali pracownicy Ośrodek Badania Alergenów Środowiskowych wraz z naukowcami z Politechniki Warszawskiej.

Co pyli w maju?

Maj to głównie pylenie traw oraz pylenie zarodników grzybów. Maj to także okres pylenia szczawiu, pokrzywy, buku, wierzby oraz sosny. Jednak najsilniej na alergików w tym okresie oddziałuje brzoza, dąb oraz trawy, które są najbardziej uczulającym alergenem wywołującym alergię wziewną.

Co pyli w czerwcu?

Niestety, choć czerwiec przez wielu wyczekiwany ze względu na polepszenie pogody i zbliżający się okres wakacji, dla alergików jest najgorszym z miesięcy. Tu kalendarz pyleń wskazuje na najintensywniejsze pylenie traw prawie we wszystkich regionach kraju! Czerwiec to także pylenie żyta oraz czas, kiedy wzrasta stężenie zarodników grzybów mikroskopowych z gatunku Cladosporium oraz Alternaria. W czerwcu agresywne mogą okazać się także pyłki: babki, pokrzywy, szczawiu.

Co pyli w lipcu?

Lipiec to kontynuacja pylenia traw, pokrzywy, babki i szczawiu. Alergikom dokuczać będzie komosa i bylica, gdzie bylica osiąga swoją maksymalną intensywność pylenia w drugiej połowie lipca. W tym wakacyjnym miesiącu nie odpuszczają także zarodniki grzybów, które uaktywniły się już w czerwcu i będą w bardzo wysokim stężeniu aż do końca wakacji we wszystkich regionach kraju.

Leczenie alergii

Czy kalendarz pyleń może pomóc alergikowi w przygotowaniu do sezonu? Z pewnością dyscyplina i świadomość zagrożenia mogą okazać się cenne dla zdrowia osób uczulonych. W aptece dostępnych jet wiele leków – także dostępnych bez przepisu lekarza, z którymi można łagodniej przetrwać okres najintensywniejszego pylenia.

Specjaliści zalecają by leki na alergie – tabletki na alergię lub syrop na alergię przyjmować nawet do 10 dni wcześniej niż wskazuje kalendarz pyleń. Warto plany te skonsultować z lekarzem alergologiem, który wskaże odpowiednią grupę leków, które uchronią lub zminimalizują szkodliwy wpływ alergenów na organizm.

Autor: tech.farm. Anna Bawer

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Maj 2022

Polecane produkty

pixel