Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Drganie powiek – co może oznaczać?

23.11.2023
Dolegliwości i choroby

Częstym problemem, z którym zmaga się wiele osób, jest drganie powiek. Mimo że „skacząca” powieka jest uciążliwa, to zwykle objaw ten nie jest związany z żadnymi poważnymi schorzeniami, choć faktycznie może towarzyszyć niektórym chorobom neurologicznym. Najczęściej jednak pojawia się u osób, które są przemęczone lub narażone na przewlekły stres. Jako przyczyny drgania powiek wymienia się też niedobory magnezu i potasu. Co zrobić, gdy pojawia się drganie powiek?

Spis treści:

drganie powiek

Co to jest drganie powiek i czym może być spowodowane?

Drganie powiek to często występujący objaw, który wynika z mimowolnego skurczu mięśnia okrężnego oka. Uczucie związane z drżeniem powieki nie jest przyjemne i może powodować dyskomfort. Warto od razu zwrócić uwagę na fakt, że w większości przypadków odczuwa się jedynie drżenie powieki górnej, natomiast drżenie powieki dolnej występuje sporadycznie. Objaw ten może dotyczyć jednego lub obojga oczu. Borykają się z nim głównie osoby dorosłe, drganie powiek u dziecka pojawia się stosunkowo rzadko.

Drganie powiek zwykle trwa kilka sekund lub minut, często ustępuje samoistnie po krótkim odpoczynku, choć u niektórych osób może występować długotrwałe drganie powiek, które wymaga konsultacji z lekarzem. Jednakże w większości przypadków przyczyny drgania powieki są dość prozaiczne. Przede wszystkim drgająca powieka może wynikać z niedoboru niektórych mikroelementów, głównie magnezu, a także wapnia i potasu. Do wypłukiwania tych składników z organizmu dochodzi m.in. wskutek prowadzenia wyczerpującego trybu życia, źle zbilansowanej diety, nadużywania alkoholu i kawy oraz palenia papierosów.

Często słyszy się „proszę brać magnez na drganie powiek”, jest w tym sporo prawdy, gdyż to właśnie niedobór tego pierwiastka najczęściej powoduje występowanie tego uciążliwego objawu. O niedoborze magnezu świadczyć może również m.in. marznięcie stóp i dłoni oraz skurcze nóg. Drganiom powieki sprzyja ponadto niedobór wspomnianego wcześniej potasu i wapnia, a także witamin z grupy B, znaczenie ma przede wszystkim witamina B1.

Przyczyna drgania powiek może też mieć źródło w niezdrowym i zbyt intensywnym trybie życia. Uporczywe drganie powiek pojawia się zwykle w okresach silnego i długotrwałego stresu, a także wskutek przemęczenia, braku snu i odwodnienia organizmu. Czynnikiem zwiększającym ryzyko drgania powieki jest zmęczenie oczu wynikające z długotrwałej pracy przy komputerze lub czytania przy słabym świetle. Za drżenie powieki górnej może odpowiadać zażywanie niektórych leków (np. leków moczopędnych). Z tym objawem zmagają się często kobiety w okresie ciąży, u których w wyniku zwiększonego zapotrzebowania na niektóre składniki niedobór np. magnezu i potasu jest powszechnym zjawiskiem. Jeśli chodzi o drganie powiek u dziecka, to zwykle jest ono związane z niedoborami, choć może występować także na tle nerwowym i emocjonalnym.

Kiedy drganie powiek powinno być powodem do niepokoju?

Gdy drgania powieki pojawiają się sporadycznie i nie są nasilone, nie powinny być powodem do niepokoju, reakcji wymagają natomiast sytuacje, gdy drżenie jest np. bardzo silne lub często nawraca. Osoby odczuwające uporczywe drganie powiek utrzymujące się przez dłuższy czas (dłużej niż tydzień), któremu w dodatku towarzyszą inne niepokojące dolegliwości, powinny jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Przeprowadzi on wywiad, zleci odpowiednie badania (np. morfologię krwi, oznaczenie niedoboru minerałów i witamin, rezonans magnetyczny, tomografię komputerową, badanie EEG, badania okulistyczne) i w razie potrzeby skieruje do specjalisty, np. okulisty lub neurologa.

Jeśli drżenie powieki górnej pojawia się wraz z objawami dotyczącymi oczu (np. zaczerwienienie, łzawienie i pieczenie oka, wydzielina z oka), przyczyny drgania powiek mogą być związane z podrażnieniem rogówki, spojówki lub okolic oka, zespołem suchego oka, erozją rogówki, zapaleniem powiek lub jaskrą.

Natomiast takie objawy jak opadanie powiek, samoistne zaciskanie powiek lub samoistne zamykanie się oka, zaburzenia widzenia lub zaburzenia ostrości widzenia, niedomykanie powiek, drganie lub drętwienie innych części twarzy, porażenie nerwów twarzy, niekontrolowane tiki twarzy, opadanie kącika ust, ból oka, zawroty głowy, bolesne skurcze w innych częściach ciała, kołatanie serca, zaburzenia czucia, mogą wskazywać na poważniejsze choroby. W takich przypadkach drganie powiek może oznaczać np. guza mózgu lub schorzenia neurologiczne, np. stwardnienie rozsiane, samoistne porażenie nerwu twarzowego, zespół Tourette’a, dystonię różnego typu, połowiczy kurcz twarzy.

W jaki sposób leczyć drganie powiek?

Leczenie drgania powiek polega przede wszystkim na zmianie trybu życia, modyfikacji diety oraz uzupełnieniu niedoborów. Zaleca się unikać stresu, dodatkowo należy również wprowadzić działania mające na celu zminimalizowanie jego negatywnych skutków. Pomocne są różnego rodzaju techniki relaksacyjne, joga oraz aktywność fizyczna. Ważne jest także to, aby zadbać o odpowiednio długi sen. Należy też ograniczyć czas spędzany przed komputerem i smartfonem.

Kluczowa jest zmiana sposobu odżywiania oraz prawidłowe nawodnienie organizmu. W codziennej diecie muszą się znaleźć produkty bogate w magnez, potas, wapń oraz witaminy z grupy B, np. kasze, pomidory, zielone warzywa, strączki, banany, kakao, gorzka czekolada. Trzeba też ograniczyć spożycie kawy, herbaty i alkoholu. Osoby palące powinny jak najszybciej rzucić palenie. W przypadku znacznych niedoborów wskazane jest stosowanie odpowiednio dobranych suplementów diety i leków. W szczególności polecany jest magnez na drganie powiek, np. w postaci leku Magne B6 Forte.

Jeśli drganie powieki ma związek z podrażnieniem, suchością lub stanem zapalnym oczu, dodatkowo zalecane jest stosowanie kropli do oczu, tzw. sztucznych łez. Gdy przyczyny drgania powiek są poważniejsze, konieczne jest rozpoczęcie leczenia choroby pierwotnej. Uporczywe, ciągłe drganie powiek w przebiegu schorzeń neurologicznych można wyeliminować na dłuższy czas, poddając się zabiegowi wstrzyknięcia toksyny botulinowej w okolicę powieki. Trzeba jednak pamiętać, że botoks wiąże się z wieloma powikłaniami, dlatego nie jest to rozwiązanie dla każdego.

Jak zapobiegać drżeniu powiek?

Warto powtórzyć, że główne przyczyny drgania powieki związane są z niewłaściwą dietą i niezdrowym trybem życia, które skutkują niedoborami pokarmowymi oraz odwodnieniem organizmu. Chcąc uniknąć uciążliwego skakania powieki, trzeba po prostu o siebie dbać. Nie można dopuszczać do niedoboru takich składników jak magnez, wapń, potas oraz witamina B – głównie witamina B1. W tym celu wystarczy zdrowo się odżywiać, a w okresach zwiększonego zapotrzebowania na minerały i witaminy stosować suplementację.

Drganie powiek zwykle nie jest groźnym objawem, najczęściej zmagamy się z nim po intensywnym wysiłku fizycznym lub umysłowym, a także po nieprzespanej nocy lub wskutek niedoboru magnezu. W takich przypadkach zaleca się nieco zwolnić, więcej odpoczywać i jeść zdrowo! Poprawa powinna szybko nastąpić. Jeśli wprowadzone zmiany nie pomogą, należy się zgłosić do lekarza, gdyż przyczyna drgania powiek może być poważniejsza.

 

Ewa Krulicka
Autor wpisu: Ewa Krulicka, i-Apteka.pl Blogerka z wieloletnim doświadczeniem, z wykształcenia magister kulturoznawstwa. Redaktor bloga jestemmama.pl. Zainteresowania: zdrowie, uroda, naturalne metody leczenia.

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2023

Polecane produkty

pixel