Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Jak pokonać uciążliwy łupież?

13.07.2020
Jak pokonać uciążliwy łupież?Łupież to schorzenie dermatologiczne, które dotyka wielu osób, zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Ludzie, którzy się z nim borykają, najczęściej zwracają uwagę na problem estetyczny – drobinki łuszczącej się skóry są widoczne na włosach, opadają na ubranie, powodują zawstydzenie i skutecznie psują humor. Wiadomo jednak, że długotrwały, nawracający i nieleczony łupież może także prowadzić do rozwoju innych schorzeń skóry głowy, w tym łysienia. Aby się ich ustrzec, rozpraw się z łupieżem, tak szybko, jak to możliwe. Poniżej podajemy kilka skutecznych sposobów na pokonanie łupieżu.

Skąd bierze się łupież?

Łupież objawia się intensywnym łuszczeniem się skóry, które wywołują drożdżaki z grupy Pytyrosporum ovale odżywiające się sebum produkowanym przez skórę. Te drobnoustroje są obecne również na zdrowej skórze głowy. Jednak dopiero ich nadmierne namnażanie się powoduje problem łupieżu. Czynniki, które mogą go wzmagać to m.in.:

  •       nasilony stres,
  •       zła higiena skóry głowy i włosów,
  •       zmiany hormonalne w organizmie,
  •       przesuszenie włosów i skóry głowy np. poprzez suszenie zbyt gorącym strumieniem powietrza z suszarki bądź zbyt częstym używaniem prostownicy,
  •       zaburzenia działania układu immunologicznego,
  •       zbyt częsta stylizacja włosów przy użyciu wielu kosmetyków (lakierów, pianek, żeli itp.).

Jakie są rodzaje łupieżu?

Istnieje kilka rodzajów chorób skóry, które nazywane są łupieżem. Ten najbardziej powszechny to łupież suchy, powodowany łagodnym łojotokiem. Objawia się w postaci drobniutkich, srebrzystych łusek, które znajdują się we włosach i spadają z głowy przy każdym najmniejszym jej ruchu. Ten rodzaj łupieżu charakteryzuje również silny świąd. Łupież tłusty można rozpoznać po stanach zapalnych na skórze głowy, z których odchodzą biało-żółte płatki, aby następnie osiąść na włosach. Łuski te są tłuste i wilgotne. Łupież tłusty ma swoje źródło w silnym łojotoku. Jeszcze innym rodzajem łupieżu jest pstry. Na ciele chorego pojawiają się różowe i brunatne plamy, które łuszczą się, a następnie pozostawiają odbarwienia na skórze. W tym przypadku zmiany mogą występować na ramionach, plecach, karku i klatce piersiowej, a towarzyszą im swędzenie i pieczenie.

Jakie są domowe sposoby na łupież?

Należy pamiętać, że domowe sposoby działają, ale tylko kiedy są stosowanie regularnie. Jeden zabieg raczej nie przyniesie efektu. Zwykle też nie radzą sobie z zaawansowanymi zmianami. Dlatego działaj od razu, kiedy widzisz pierwsze oznaki łupieżu. Postaraj się co najmniej przez miesiąc, 2 razy w tygodniu wykonywać jedną z tych kuracji:

  1.   Olejek herbaciany ­– ma działanie grzybobójcze, dlatego warto dodać go do szamponu, którego używasz na co dzień lub wymieszać 7 kropli olejku z łyżką oliwy z oliwek i natrzeć wieczorem skórę głowy. Następnego dnia rano dokładnie zmyć z włosów miksturę.
  2.   Jabłkowy ocet winny – również działa grzybo- i bakteriobójczo. Wymieszaj go z wodą w stosunku 1:1 i płucz włosy po każdym myciu.
  3.   Jajka – na początku ubij białko, a następnie dodaj do niego żółtko. Wymieszane nałóż na suche włosy i pozostaw na 30 minut. Następnie umyj włosy delikatnym szamponem. Jajko odżywi włosy i zahamuje nadmierny łojotok.
  4.   Jogurt naturalny – nałożony schłodzony na skórę głowy zahamuje towarzyszący łupieżowi świąd. Jogurtową maseczkę trzymaj na włosach około 5 minut, następnie zmyj.

Co zrobić, kiedy domowe sposoby nie pomagają?

W przypadku silnego i nawracającego łupieżu należy sięgnąć po kosmetyki, przeznaczone do skóry dotkniętej tym problemem. Są one delikatne, nie przesuszają, regulują pracę gruczołów łojowych i przede wszystkim mają działanie grzybobójcze. Dobry szampon przeciwłupieżowy zawiera substancje czynne takie jak ketokonazol, kwas salicylowy, pochodne imidazolu i chlorek selenu. Kosmetyki z drogerii zwykle mają mniejsze stężenie tych substancji, dlatego gdy potrzebujesz silnego działania, idź po szampon przeciwłupieżowy do apteki. Pamiętaj także o profilaktyce m.in. poprzez dietę bogatą w witaminy z grupy B, witaminy A i E, cynk i selen.

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2020
pixel