Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Lukrecja – najsłodsze lekarstwo świata

04.04.2016
Porady farmaceuty

Kiedy słyszysz słowo ?lukrecja?, Twoja pierwsza myśl to zapewne wspomnienie z dzieciństwa ? smak pysznego, słodkiego cukierka. Jako dziecko nie zdawałaś sobie sprawy, że Twoje ulubione słodycze to także środek o działaniu leczniczym. Okazuje się, że lukrecja jest pomocna w wielu różnych schorzeniach i dolegliwościach. Najczęściej dostępna jest w suplementach, jak również jako składnik herbatek ziołowych i produktów spożywczych. Mało tego, jako składnik kosmetyków potrafi zdziałać cuda.

Co to jest lukrecja?

Lukrecja (Glycyrrhiza gabra) to bylina z rodziny bulwiastych pochodząca z Azji. Znana i powszechnie używana była już w czasach starożytnych w różnych częściach świata. Najważniejszą jej częścią jest korzeń, który wykorzystuje się w przemyśle farmaceutycznym i spożywczym. Co dobrego znajdziemy w lukrecji? Kwas glicyryzynowy wraz z jego solami potasowymi i wapniowymi, czyli glicyryzyną. To właśnie ona nadaje specyficzny słodki smak, jest aż 50-krotnie słodsza od cukru. Lukrecja zawiera także flawonoidy, kumarynę, substancje gorzkie, żywice, fitosterole, asparaginę, lipidy, olejek eteryczny, związki lipidowe, kwasy organiczne, betainę, cholinę, aminokwasy, sole mineralne.

Lukrecjowe wspomaganie oddychania

Ból gardła, chrypka, kaszel? Lukrecja działa wykrztuśnie i poprawia komfort oddychania. Napar z lukrecji nawilża gardło i koi podrażnienia, łagodzi kaszel, szczególnie suchy. W ziołolecznictwie lukrecja stosowana jest także w terapiach zapalenia oskrzeli, astmy, zapalenia migdałków. Dzieje się tak za sprawą jej właściwości rozkurczających i przeciwzapalnych, przeciwwirusowych oraz przeciwbakteryjnych.

Lukrecja poukłada układ pokarmowy

Napar z korzenia lukrecji pomaga uporać się z wrzodami żołądka, dwunastnicy i jelit. Na skutek jej działania stężenie kwasu żołądkowego zostaje zredukowane, a powierzchnia błony śluzowej żołądka zostaje pokryta ochronną mazią, co łagodzi objawy stanów zapalnych śluzówki, przyspiesza jej regenerację i gojenie wrzodów. Lukrecja także skutecznie działa przeciw bakteriom Helicobacter pylori odpowiedzialnym za chorobę wrzodową. Mieszanki ziołowe z lukrecją polecane są ze względu na działanie przeczyszczające, moczopędne i zmniejszające ryzyko występowania wzdęć. W połączeniu z kminkiem, ostem, cytryną i rumiankiem likwiduje uczucie zgagi oraz wspomaga oczyszczanie jelit. Lukrecja zawiera także substancje czynne, które ochraniają wątrobę.

Bakteriobójcze właściwości lukrecji

Bakteriobójcze właściwości lukrecji neutralizują paciorkowca zieleniejącego, który jest głównym winowajcą próchnicy i innych chorób uzębienia. Zatem jedzenie słodyczy, w których cukier zastąpiony jest ekstraktem z korzenia lukrecji, przyczynia się do zastopowania rozwoju próchnicy u dzieci. Dowód? W krajach, gdzie spożycie cukierków lukrecjowych jest wysokie, próchnica występuje zdecydowanie rzadziej.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania lukrecji?

Stosowanie lukrecji wiąże się z pewnymi ograniczeniami. Nie należy jej stosować dłużej niż 4 tygodnie, gdyż może prowadzić do arytmii i wzrostu ciśnienia. Istnieje także ryzyko interakcji z niektórymi lekami ? moczopędnymi, antyarytmicznymi i sterydowymi. Preparaty z lukrecją nie nadają się dla kobiet w ciąży i w okresie laktacji oraz dla dzieci poniżej 4. roku życia. Niektóre choroby także wykluczają stosowanie lukrecji ? choroby wątroby połączone z zastojem żółci, marskość wątroby, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia równowagi wodno-elektrolitowej, niewydolność nerek.

Gdzie można znaleźć lukrecję?

W aptekach lukrecja występuje zarówno samodzielnie, jak i w preparatach złożonych. Wygodne do stosowania kapsułki z wyciągiem z lukrecji ? Solgar Lukrecja wyciąg z korzenia czy Lukrecja Herbapol Kraków. Lukrecja bywa komponentem pastylek łagodzących ból gardła i kaszel, np. Herbitussin Kaszel i Gardło. Korzeń lukrecji dostępny jest także w formie suszu do przygotowywania naparów. Najczęściej jednak jest wykorzystywany jako składnik herbatek i mieszanek ziołowych np. Produkt Bonifraterski Slimfratin czy Verdin Fix.

Jakie kosmetyki zawierają najczęściej lukrecję?

Skład lukrecji obfituje w saponiny, flawonoidy i kwasy organiczne, które zapewniają działanie kojące i nawilżające. Lukrecja zatrzymuje wodę w tkankach, dlatego kosmetyki oparte na jej bazie polecane są skórze suchej i wrażliwej np. krem dla skóry wrażliwej Bema Bio czy też Tonik nawilżający Fitomed z lukrecją gładką. W warunkach domowych także przygotujesz tonik do twarzy lub płukankę do włosów. Wystarczy 1 łyżkę korzenia lukrecji zalać szklanką zimnej wody i gotować przez 10 minut na małym ogniu, a następnie przecedzić. Oprócz nawilżania lukrecja wspomaga także wzmocnienie naczynek krwionośnych oraz działa bakteriobójczo, co jest korzystne w przypadku skóry tłustej i trądzikowej, a także łagodzi podrażnienia, stany zapalne i stymuluje gojenie wyprysków.

Długo można by wymieniać zalety stosowania lukrecji. Poza wcześniej wymienionymi mówi się także o jej właściwościach łagodzących bóle reumatyczne i artretyczne oraz wspomagających funkcjonowanie płuc i nadnerczy. Kobietom lukrecja pomoże złagodzić silne bóle menstruacyjne, a także regulować cykl miesiączkowy.

Autor: Ewa Krulicka, i-Apteka.pl

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2016

Polecane produkty

Rekomendowane produkty
LUKRECJA x 30 kapsułek

LUKRECJA x 30 kapsułek

21,41 zł
Korzeń lukrecji 50g

Korzeń lukrecji 50g

6,79 zł
pixel